Фразите, които издават липса на увереност

Фразите, които издават липса на увереност

Фразите, които издават липса на увереност

Като консултант по лидерство, който изучава психология на работното място, аз отделих повече от 30 години на това да помагам на хората да се справят с трудните взаимоотношения.

Открих, че един от типовете личности, с които се работи най-трудно, са силно неуверените хора. Това са хората, които намират комфорт в стабилна и предвидима среда. Те предпочитат сигурността и презират промените. Промяната обаче е ключова съставка за постигането на успех.

За съжаление съм виждал много екипи и организации да се провалят поради силно неуверен човек, който спъва тяхното развитие. Първата стъпка към предотвратяване на подобна ситуация е идентифицирането на този тип хора. За да разберете дали си имате работа със силно неуверен човек, трябва да се фокусирате върху думите, които излизат от устата му. Ето няколко фрази, които издават липса на увереност:

„Нямам време за това. Другите ми приоритети са по-важни.“

Обикновено проблемът не е това, че тези хора нямат време, а че не знаят как да го управляват ефективно. Те също така рядко имат преднамерени стратегии за това как да приоритизират задачите си.

„Вече опитах това (или нещо подобно), но не се получи.“

Това твърдение много често е най-обикновена лъжа. Несигурните хора не опитват нови неща. В повечето случаи те просто говорят за опитване на нови неща, но така и не намират кураж да ги пробват.

„Това е глупава идея. Всичко работи добре както си е в момента.”

Когато силно неуверен човек реагира отбранително и пренебрежително на нова инициатива, това може да е знак, че той осъзнава, че ще трябва да полага повече усилия в работата си и се чувства застрашен от тази възможност.

„Това може да работи при други, но не е за мен.“

Несигурните хора обичат да говорят за това колко уникални са и колко специални са условията, около които се върти тяхната работа. По тази причина те често игнорират съвети от другите, мислейки, че не са приложими за тяхната реалност.

„Не можем ли да измислим нещо друго? Това не ми се струва удачно.“

Това обикновено е опит да се спре и напълно да се избегне реална промяна или подобрение. Алтернативният начин, който неувереният човек предлага, обикновено е повече или по-малко продължение на настоящото статукво.

„Очевидно е, че човекът, на който му е дошла тази идея, няма представа за сложността на моята работа.“

Ако човек твърди, че това, което прави, е твърде трудно и не може да бъде разбрано от някой друг, това означава само, че той всъщност не разбира напълно какво прави. Или може би избягва да бъде прозрачен в работата си, защото има какво да крие.

Как да се справим със силно неуверените хора

Най-важното нещо, което можете да направите, е да развиете чувство на състрадание към несигурните си колеги. Негативните мисли за тях няма да ви отведат до никъде.

Намерете баланс между предоставянето на подкрепата и проявата на твърда любов. Поддържайте чувство за позитивизъм и спокойствие, но не показвайте, че ги съжалявате. Несигурните хора често реагират първосигнално, без по-задълбочен размисъл.

Ако получат само утешителен отговор от вас, това може да ги накара да повярват, че са прави да се страхуват, вместо да се запитат защо подхождат към нещата по този начин.

Също така не приемайте извинения. Това само ще им позволи да останат на едно място, пренебрегвайки нуждата от промяна.

Задавайте въпроси, за да пробиете дупки в техния аргумент и да ги накарате да разберат каква е ситуацията действителност. Този метод може да им помогне да видят, че извиненията им може да пречат да разкрият пълния си потенциал.

……………..

Стефан Фалк, автор на „Intrinsic Motivation: Learn to Love Your Work and Succeed as Never Before.”, за CNBC.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ