Гадняр под прикритие

Гадняр под прикритие

Изписани са купища статии и цели книги за това колко вредни могат да бъдат гаднярите в работата. Днес повечето от нас са наясно с това точно колко струва токсичното поведение на екипите и организациите, както чисто финансово, така и под формата на напрегната работна среда, в която човек не може да намери спокойствие. Надяваме се, че ако сте лидер, отдавна сте решили да не толерирате подобен тип поведение.

Значи ли това, че проблемът с неуважителното и вредно поведение на работното място е решен?  За съжаление, светът не се е отървал от токсичното поведение. Очевидни глупаци все още се издигат до властови позиции, било то заради връзки, или заради възможността да бъдат управлявани от добър манипулатор.

Но това е само част от проблема, според Джим Детърт, професор в бизнес училището на Университета на Вирджиния и автор на „Choosing Courage“.

Дори хора и организации, които отдавна са решили да изкоренят токсичното поведение, все още често толерират „гадняри под прикритие“, твърди Детер в скорошна статия от MIT Sloan Management Review. Взети заедно, тези хора нанасят дори повече щети от по-лесно разпознаваемите си аналози.

Възходът на гадняра под прикритие

През 2025 г. се надяваме, че няма редовно да попадаме на хора, които си разменят обиди, непрекъснато лъжат, или се отнасят към колегите като към конкуренти на работа.

„След като получиха сериозно внимание през последните две десетилетия, тези особено груби, явни форми на лошо поведение наистина са по-рядко срещани, отколкото бяха“, отбелязва Детърт. Той прекарва години в изследване на лошото поведение в работата и за съжаление може да потвърди, че гаднярите не са изчезнали. Много просто са минали под прикритие.

Макар че отявлената арогантност, грубо поведение и незачитане на другите са по-рядко срещани, благодарение на развиващите се технологии и социални норми, други по-неуловими типове поведение, които хората възприемат като неуважителни, продължават да намират почва, а в някои случаи дори се разрастват.

„Не казвам, че се държим по този начин с намерение да навредим. Не казвам дори, че това е съзнателно. И много хора, които правят тези неща често, отвъд това се възприемат като достойни и почтени“, казва Детърт. „Но ако ги правите достатъчно често, мисля, че това създава впечатлението, че сте „приятен гаднпр“ – някой, който многократно проявява неуважение по привидно дребни начини, които индивидуално и колективно имат наистина отрицателно въздействие върху хората и организацията култура“, обяснява той.

Как да разберете дали сте гадняр под прикритие?

Как можете да определите дали вие или някой, с когото работите, попадате в тази категория на гадняри. Детърт предлага шест въпроса, които ще ви помогнат да се ориентирате:

  • Занимавате ли се с някакви дейности, като например да си гледате телефона или компютърния екран, докато другите говорят?
  • Закъснявате ли (или изобщо не се появявате) за срещи или събития, на които сте се съгласили да присъствате?
  • Прекъсвате ли често другите, докато говорят?
  • Пропускате ли да покажете уважение на другите за усилията, които са положили?
  • Демонстрирате ли незаинтересованост, отвращение или снизхождение с езика на тялото си?
  • Проявявате ли пристрастия към членовете на екипа по начини, които нараняват останалите?

Предполагам, че тези въпроси са ви накарали да се замислите. Този вид поведение е доста повсеместно, но това не означава, че е безвредно.

„Проблемите, причинени от приятните гадняри, като цяло вероятно са по-големи от вредите, причинени от по-очевидно обидното поведение, защото тези форми на неуважение са много по-често срещани и е много по-малко вероятно да бъдат адресирани и прекратени“, твърди Детърт.

Как да пресечете лошото поведение

Ако сте отговорили с „да“ на някой от тези шест въпроса, може би е време да вникнете по-дълбоко в себе си. Вероятно намеренията ви са добри. Но дали вашето поведение е последователно и в съответствие с вашите ценности? Ако отговорът не е безусловно „да“, тогава с може да сте „приятен гадняр“.

Не се страхувайте обаче, тези типове поведение обикновено са резултат от липса на осведоменост, а не от някакъв дълбоко вкоренен психологически проблем. Което прави преодоляването им като цяло просто въпрос на размисъл и намиране на решения.

В материала си Детърт предлага най-важния съвет как да спрете да бъдете гадняр прикритие. Първата стъпка е да си кажете: „Признавам, че се държа като гадняр и обещавам да престана“.

……………..

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Желязков: В атаките срещу приемането на еврото имаме данни за руско участие
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Вучич: Сърбия няма да въвежда санкции срещу Русия, продължаваме с принципната си политика
Близо 4000 служители на НАСА избират да напуснат Aгенциятa