Има ли място за хумор в работата?

Има ли място за хумор в работата?

Коя според вас е най-голямата разлика между децата и възрастните? Като изключим цветните дрехи и заразния смях, възрастните, като цяло, приемат всичко много по-сериозно от децата.

Ако дете падне, то се изправя отново и продължава да играе. Но ако възрастен падне, това се превръща причина за срам. Вярно е, че след определена възраст човек има повече отговорности, което налага и едно по-сериозно отношение към нещата. Но какво ще ви стане, ако все пак можете да запазите част от детската радост? Как би изглеждало това? Ами ако тайната на високата производителност в работата се крие не само във силното чувство на отговорност, но и в чувството за хумор?

Смях и професионализъм

Проучването на Gallup от 2013 г. прави връзка между възрастовите групи и това колко често хората се усмихват или смеят. В изследването са участвали над един милион души в 166 държави, които са били попитани: „Усмихвахте ли се вчера? Смяхте ли се вчера?“.

За участниците на възраст между 16 и 23 години отговорът е бил положителен. След 23-годишна възраст отговорът е преминал към отрицателен. Според това проучване не започваме отново да се усмихваме често, докато не навършим 70 години, което изглежда като дълго време за чакане, за да внесем повече веселба в живота ис.

Това проучване повдига няколко въпроса. Защо спираме да се усмихваме и смеем? Какво влияние има това върху нашето благосъстояние и представяне в работата? Можем ли да променим това?

Изглежда спираме да се усмихваме и смеем, защото работната среда е сериозна и не насърчава смеха – още по-малко сега, когато голяма част от работата ни е вече се извършва от растояние. Освен ако не сте комик, хуморът често не се свързва с професионализъм и компетентност, въпреки че проучване на Робърт Халф от 2017 г. установи, че 91% от ръководителите вярват, че чувството за хумор е важно за напредъка в кариерата.

Хумор и висока производителност

Психологът Даниел Голман обяснява в книгата си „Primal Leadership“, че приятните емоции, генерирани чрез хумор, функционират като „масло за зъбчатките“ за нашия мозък и стимулират умствената ефективност. Хуморът и приятните емоции позволяват на хората да проявяват по-голяма гъвкавост в мисленето си и да разбират по-добре сложната информация.

Оказва се, че хуморът и високата производителност вървят ръка за ръка. Ако се чувствате страхотно, вероятно ще си свършите работата по отличен начин. Всеки път, когато се смеете, освобождавате хормоните окситоцин и допамин, които ви карат да се чувствате добре, а хормонът на стреса кортизол намалява. Смехът също подобрява паметта ви. Ако се смеете, докато научавате нещо, е много по-вероятно да го запомните.

И така, как можете да добавите хумор към работното си място? Първо, не се опитвайте да насилвате нещата, превръщайки се в своеобразен  стендъп комик. Започнете с приемането на нещата по-малко сериозно и лично. Става въпрос за способността да се усмихваш, когато се случи нещо изненадващо, и да виждаш положителната страна на различни ситуации - добри и лоши.

Хуморът идва, когато сме се свързали дълбоко с хората, които са около нас. Това е нещо, което естествено възниква, когато сме спокойни и здраво стъпили на земята. Игрите са един начин за внедряване  хумор, защото добавят малко игривост към иначе светския (и сериозен) характер на ежедневната работа.

Наскоро говорих с приятелка, която обича работата си. Коя мислите, че е любимата и част от деня? Обедните разговори, когато с нейни колеги играят играта на „Познайте коя е песента“, при която човек трябва да даде отговор след изслушване на само първите няколко ноти от парчето. Няколко откраднати минути на ден на радост и забавление могат да повишат настроението, както и да подобрят нейната продуктивността на хората.

…………………

Кейти Стодарт, основател и главен изпълнителен директор на „The Focus Bee”, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Unilever разработи дизайнерско звено, базирано на изкуствен интелект
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
На днешната дата, 19 юли. Рождениците днес
Три начина за справяне със стреса на работното място
Чехия прие закон, който определя пет години затвор за комунистическа пропаганда
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
На фокус през следващите седем дни: Избори, лихви и финансови отчети
Бившият шеф на УЕФА и легендарен футболист Мишел Платини беше обран в дома си край Марсилия