Антитоксичното работно място

Антитоксичното работно място

Токсичните работни места са не само лоши за ангажираността, лоялността и продуктивността на служителите, но и представляват заплаха за човешкото здраве. Тази година главният хирург на САЩ постави акцент върху връзката между токсичните работни места във връзка с една от най-лошите кризи с психичното здраве, които САЩ някога са виждали.

„Връзката между нашата работа и нашето здраве стана още по-очевидна“, пише д-р Вивек Мърти в доклада си „Рамка за психично здраве и благополучие на работното място“. „Пандемията предизвика равносметка сред много работници, които вече не смятат, че жертването на здравето, семейството и общността в името на работното място е приемлив компромис“, добавя той.

Този компромис е сериозен. Повече от 80% от анкетираните в скорошно проучване казват, че условията на работното място са допринесли за поне едно предизвикателство за психичното здраве. Gallup установи, че служителите, които страдат от бърнаут, са с 63% по-склонни да си вземат болничен ден и с 23% по-вероятно да посетят спешното отделение. Нашите работни места може да имат по-голямо влияние върху здравето ни, отколкото всеки друг аспект от живота ни.

Токсичните култури носят определена вина за това. Изследователите наскоро се заеха да определят какво прави работното място токсично, като за целта анализираха 1,3 милиона отзива в кариерния сайт Glassdoor. Те откриха, че няколко атрибута, наричани „токсичните пет“, са най-добрите индикатори за нивото на токсичност на работното място. Тези пет атрибута са „неуважително отношение“, „липса на приобщеност“, „неетично поведение“, „прекомерна конкуренция“, и „тормоз“.

В токсичните тези типове поведение се толерира и често дори се възнаграждава. Но простото им премахване от работните места не е достатъчно, за осъществяването на преход, които Мърти нарича „от момент на криза, в момент на прогрес“. Ето защо:

Антитоксичен – защо не е достатъчно работното място просто да не е токсично

Като инструктор и изследовател, занимаващ е позитивна психология, подхождам към работата си от гледната точка, че „неутрален“ е коренно различно състояние от „проспериращ“. Позитивната психология се корени в идеята, че благосъстоянието е повече от липсата на неблагополучие.

По същия начин, стремежът към нетоксични работни места може да ги изведе само до това те да бъдат неутрални. Нетоксичното работно място е това, което не вреди активно на служителите, но и не насърчава активно тяхното благосъстояние.

За да илюстрирам тази идея аз използвам следната метафора: „Ако искате процъфтяваща зеленчукова градина, не е достатъчно просто да премахвате плевелите. Вие също трябва да поемете активна роля в създаването на условията, от които вашите растения се нуждаят, за да процъфтяват“.

Към какво крайно състояние трябва да се стремят лидерите? Как да опишем работните места, които едновременно премахват токсичността и насърчават благосъстоянието? Докато правех проучване за тази статия, не можах да намеря език, който да описва адекватно това състояние на съществуване. „Здравословен“, „безвреден“ и „безопасен“ не пасват съвсем. И ако една дума не съществува в даден език, поведението също не съществува.

И тогава ми просветна - в представянето на визия за работните места като двигатели на благосъстоянието, главният хирург призовава за „антитоксични“ работни места. Икономистът Насим Талеб въведе термина „античуплив“ (antifragile), за да опише неща, които не просто издържат на удар, но се възползват от сътресенията в системата. По подобен начин „антитоксични“ описва работни места, които активно се борят с токсичността, като същевременно създават култури на радикално приобщаване, уважение, почтеност, сътрудничество и удовлетворение.

Докато излизаме от пандемия от COVI-19, която оказа дълбоко отрицателно въздействие върху нашето благосъстояние, вярвам, че 2023 г. ще бъде годината на антитоксичното лидерство.

Как да бъдете антитоксичен лидер

Лидерите имат огромно влияние върху фирмената култура. Изследванията показват, че токсичното лидерство е най-мощният индикатор за токсичност на работни места. Следвайте три стъпки, за да станете антитоксичен лидер:

1. Отстранете токсичното поведение

Често се казва, че културата се определя от най-лошото поведение, толерирано в група. Започнете да детоксикирате работното си място, като направите честна оценка на вашата култура. Давате ли приоритет на резултатите над взаимоотношенията? Толерират ли се неуважение, злоупотреба, изключване и неетични решения? Възнаграждават ли се хората за егоистични, жестоки действия, които генерират резултати, но оставят след себе си разруха?

Ако сте отговорили с „да“ на някой от тези въпроси, поемете ангажимент за въвеждане на политика на нулева толерантност към токсичността и осигурете обучение на служители, които трябва да детоксикират собственото си поведение. За да помогнете на всички да бъдат на една и съща страница, изяснете ценностите на вашата организация с всеки един. Това може да стане операционната система за вашата култура.

Усилите ангажимента си да вдъхнете живот на положителното поведение чрез собствените си действия. Някои от най-лошите истории за токсичните култури са свързани с лидерите нарушават собствените си принципи

2. Изградете култура на просперитет

Скорошен анализ на Gallup установи, че хората с високо кариерно благополучие – тези, които харесват това, което правят всеки ден , са повече от два пъти по-склонни да кажат, че преуспяват в живота си като цяло. С други думи, работата не пречи на благополучието. Работата, която ни зарежда с енергия, може да бъде в основата на цветущ живот.

Аз, заедно с моите изследователски партньори, прекарах последните три години в проучване как лидерите могат да дадат възможност на екипите си да процъфтяват. Практиките, които разкрихме, попадат в три основни категории:

  • Принос - Помогнете на служителите да разберат как работата им носи стойност и защо това, което правят всеки ден, има значение.
  • Общност - Създайте възможности за служителите да се чувстват обгрижени, свързани, уважавани и включени в общност на споделени ценности и автентични взаимоотношения.
  • Предизвикателство - Помогнете на служителите да достигнат пълния си потенциал чрез предоставяне на предизвикателни задачи, които разширяват техните способности и им позволяват да растат.

3. Проследяване и докладване на напредъка

Трудно е да подобриш нещо, ако не го измерваш. По тази причина превръщането на едно работно място в антитоксично изисква да предоставите на служителите отворена линия за комуникация за споделяне на анонимна обратна връзка, която можете да проследявате във времето.

Прозрачността е ключов елемент на антитоксичните работни места, така че е от решаващо значение честната обратна връзка да бъде открито възнаграждавана и възприета. Поддържането на външни сайтове за преглед на работното място като Glassdoor и Fishbowl също може да предостави полезна информация за вашата фирмена култура. Можете да използвате тази обратна връзка, за да създадете еталон - за да си поставите цели по пътя към превръщането в антитоксично работно място.

……………

Тамара Майлс за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ