Възможен ли е свят без мениджъри?

Възможен ли е свят без мениджъри?

Възможен ли е свят без мениджъри?

Изглежда напипах болно място с публикацията си „3 типа луди мениджъри, от които трябва да бягате“. Прочели са я над 60 000 души, а над 130 я коментираха. Не очаквах толкова сериозен отзвук.

Мнозина бяха добре запознати с описаните три типа луди мениджъри – колекционера на камъни, лицемерния оратор и лайфстайлъра. Някои злощастни читатели дори са били подчинени на хора, проявяващи всички три типа смахнато поведение! Няколко разказаха за други странни птици, с които са се сблъсквали в професионалния си път:

„Най-много обичам 'чайките' – влетяват в офиса, вдигат шумотевица, о*ират навсякъде и пак отлитат.“

Няколко читателя се съгласиха, че мениджърите тип 'чайка' също белязват хората около себе си. Друг коментатор даде пример за ръководител, чието бездействие предизвиква разруха:

„Мениджърите 'костенурки'... почти винаги отсъстват, избягват конфронтации, криейки се в корубите си и надявайки се, че проблемите сами ще се решат. Вредата не само върху персонала, но и върху потребителите – който плащат най-скъпо – е ужасяваща.“

Добре казано! Слабият мениджмънт – независимо от формата – излиза солено на всички. Тези оригинални читателски коментари ме вдъхновиха да измисля още един тип ръководители – леприкони. Те винаги следват въображаемата пътечка до златото. Но...

Следващият коментар наистина ме накара да се замисля.

„80% от мениджърите са ненужни. 'Повечето' компании биха се развивали по-добре без тях. Организациите биха спестили милиони от бездействащи ръководители. Онези, които заслужават титлата, никога не я получават.“

Три типа смахнати мениджъри? Не, нещо не е наред. По-скоро, като се замисля, са 12 или 24. Може би са сбъркали. Защо са ни изобщо ръководители?

Моля, да ме разберете правилно – не защитавам мнението, че не са ни нужни водачи. Дори напротив, трябват ни силни лидери. Но визирам случаите, когато организациите станат достатъчно големи, за да наемат хора, чиято единствена отговорност е да менажират.

Проблемът е, че ръководителите често – при това насърчавани от компаниите – извършват провинения. Тревожат се само за репутацията си, която с течение на времето все повече се основава на броя хора, които контролират.

И така, какво би станало, ако нямаше хора, които просто менажират други хора?

Това е забележителна концепция – свят без ръководители. Звучи ми напълно постижимо. В Aha! наемаме само хора, които вършат страхотна работа И помагат на другите да дават най-доброто от себе си. Говоря с екипа за играчите-треньори – личности, които водят от фронта.

Първо наемаме силни съдружници и после им помагаме да израснат до лидери на екипи. Въпреки че още сме малка, развиваща се компания, ми се струва, че този модел може да се разрасне. Ето как работи:

Първо целта!

В Aha! винаги приоритизираме целите и препоръчваме този метод на работа и на клиентите си. Когато постигнете съгласие относно общата цел, започвате внимателно да се концентрирате върху резултатите, а не върху организацията. Приоритизирането на целите ви помага да не забравяте, че компанията съществува, за да достига нови върхове, а не обратното. Фокусирайте се върху резултатите, а не върху броя на хората, които ги преследват.

Съблечете се!

Слънчевата светлина е най-добрият дезинфектант. Затова трябва да настоявате за открито общуване на всички нива в организацията. Направете работата и целите – седмични, месечни и годишни – на всички служители явни за цялата компания. Когато има прозрачност, няма къде да се скриете.

Ценете постиженията!

Прекалено много екипи са активни, но не постигат нищо. Затова трябва да цените всеки вид усилие. Хвалете усърдния труд, който генерира стойност за клиентите и служителите – не вътрешния напредък. Когато цените прогреса, всички са концентрирани и здраво стъпили на земята.

Обучавайте!

Поставяйте обширни цели на всички и очаквайте от тях да работят здраво за постигането им. Изисквайте от лидерите ежедневно да развиват и обучават екипите си, защото ще има случаи, в които наличните умения няма да са достатъчни. Наблегнете на обучението на всички служители в организацията – така и те, и лидерите ще са винаги във форма.

С разрастването на компаниите броят на политиките за структурирано вземане на решения се увеличават. По естествен път се заражда йерархия, която може да бъде полезна, ако помага да изпълнението на повече задачи. Често обаче случаят не е такъв, понеже мениджърите не правят нищо, освен да менажират.

Сами по себе си излишните ръководители не генерират стойност, дори по-лошо – те често погубват онази, създадена от собствените им екипи.

А вие представяте ли си свят без мениджъри?

Браян де Хааф, главен изпълнителен директор на Aha!, за LinkedIn.com

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ