Да впрегнем стреса в полза на екипа
Не е нужно стресът да е смазваща и скъсяваща живота емоция. Като лидер, вие можете да го впрегнете в полза на компанията и служителите си. Нужно е само да промените възприятието за него от нещо негативно към сплотяващо упражнение.
В статия за Harvard Business Review Шон Ейкър, автор на The Happiness Advantage, обяснява как военните използват присъщия за войната стрес като инструмент за тиймбилдинг.
„През вековете военните са научили, че ако преминават през стреса, 1) гледайки на него през правилната призма и 2) усещайки подкрепата на други, могат да изградят социални връзки, които траят цял живот“, пише Ейкър.
Претърпяният стрес може да накара служителите ви да останат на работа в компанията, дори когато разполагат с по-добри възможности. Ключът, смята той, е това, че „организации като армията дължат културата си на гордостта, че могат заедно да преодоляват предизвикателствата“.
Ето как да използвате стреса, за да мотивирате себе си и подчинените си.
Погледнете го през правилната призма!
Ако стресът дърпа вас и екипа ви надолу, трябва да промените начина, по който го възприемате. Например, вместо да се напрягате, когато видите купчина имейли, на които трябва да отговорите, гледайте на задачата като на предизвикателство, от чието преодоляване ще извлечете ползи. „Зад всеки натоварващ фактор – дори абсолютния хаос във входящата ви кутия – се крие възможност да разгърнете аспекти от потенциала си, като например търпение, издръжливост и ефективност“, пише Ейкър.
Придайте му смисъл!
Когато предизвикателствата, които ви напрягат, са лишени от смисъл, нямате мотивация да се борите с тях. Ако обаче им придадете по-широк контекст, вие и служителите ви ще преодолеете стреса. „Трябва да свържем точките между смисъла и напрежението, за да помогнем на отделните индивиди и екипите да се усъвършенстват“, смята Ейкър.
Стресът е отборен спорт!
Според Ейкър, трябва да „вдъхновявате и обучавате лидерите да помагат на екипа да вижда стресиращите фактори като смислено групово предизвикателство“. Той съветва да наблягате на идеята, че „отборите, а не отделните играчи, печелят шампионати“. Помогнете на служителите си да осъзнаят, че натоварването е отборен спорт – ако всички работите заедно, ще разпределяте товара помежду си и ще изпълнявате задачите по-ефективно.
Бил Яковиц за Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.