Бъдете скромни, дори ако сте главен изпълнителен директор!

Бъдете скромни, дори ако сте главен изпълнителен директор!

В един стартъп за отрицателно време може да се издигнете от току-що завършил университет до главен изпълнителен директор. Забравете клишето за изкачване на корпоративната стълба, а директно се качете на върха. Звучи изгодно, нали?

На пръв поглед изглежда чудесно, обаче да бъдете лидер на компания за първи път, много бързо се оказва по-трудно и не толкова бляскаво, отколкото си мислите. Едно от най-големите предизвикателства е да не позволите на длъжността ви да ви главозамае. Когато сте лидер на стартъп компания, е лесно да добиете определен начин на мислене. Чувствате, че имате авторитет над хората и че може да командвате. Доста често може да се почувствате сякаш сте на някакъв пиедестал и че сте по-добри от другите хора в екипа. Точно такива директори развалят стартъпите чрез егото си.

За да останете уравновесени, никога не забравяйте трите точки по-долу. Винаги, когато почувствам, че заради позицията си на директор ставам егоист, си припомням тези три неща, за да стъпя отново на земята:

1. Екипът, с който сте основали компанията, е възложил бъдещето си във ваши ръце

Когато някой се присъедини към вашия екип, той поема риск, защото вярва, че работите в негов интерес. Статистиката сочи, че шансът един стартъп да се провали е изключително висок. И все пак, тези хора рискуват, защото ви имат доверие.

В замяна на тяхната лоялност вашата работа като водач е винаги да се грижите за техния интерес. Помнейки това ще се предпазите от егоизъм и няма да измамите екипа си. Никога не забравяйте, че когато станете главен изпълнителен директор, първата ви задача е винаги да се грижите за своите служители. Когато го направите, те също ще се грижат за вас и компанията.

2. Най-добрите главни изпълнителни директори поставят себе си на последно място

Когато вземахме решение за заплатите в нашата компания, по-голямата част от екипа очакваше, че нашата организация ще се управлява като типичната корпоративна компания. Главният изпълнителен директор ще печели най-много, а след него всеки както следва в йерархията. В тази система, най-новите служители и тези на най-ниска позиция получават най-малко пари.

Вместо това, реших да давам на всички еднакво количество, а на себе си – най-ниска заплата. Отчасти го направих, за да оставя някакво послание на екипа си, но също и за да си помогна. Постоянно виждам главни изпълнителни директори на инвестиционни банки, чиито служителите се изправят пред тях, за да ги питат за допълнителните облаги, които получават. Надутите заплати и допълнителни печалби отиват при лидерите, а другите хора, за които лидерът е длъжен да се погрижи, страдат. Никога не бих желал да ръководя своята компания Alumnify по такъв начин. Това, че оставих себе си на последно място, ми напомня, че дължа всичко на екипа си, и че работата ми е да се грижа за хората, които ми се доверяват да ги ръководя.

3. Трябва да продължавате да се учите, за да останете лидер

Наскоро имах среща с един инвеститор и го попитах какво да правя с хората, които вече не помагат на компанията. Той ми каза, че най-добрият съвет, който може да даде, е да разбера, че някои хора не израстват с организацията.

Това правило се отнася и за вас, като главен изпълнителен директор. Така че, ако искате да останете на тази позиция, трябва да продължавате да се учите. Когато първоначално стартирах компанията си, аз ръководех изграждането на продукта. Тогава се преместих към продажбите, а после към дизайна. Сега ръководя маркетинга и набирането на средства. Обичам да научавам нови неща, но основната причина да продължавам да се насилвам да уча е, че искам да порасна заедно с компанията си. Знам, че ако стана самодоволен, някой по-гладен и устремен от мен, ще заеме мястото ми.

Адж Агравал, главен изпълнителен директор на Alumnify, за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ