Защо едни обичат люто, а други - не

Политика за бисквитки

Някои хора непрекъснато добавят подправки към храната, а други не понасят люто. Не случайно има и поговорки като руската "на вкус и цвет, товарищ нет."
Защо хората нямат универсални вкусови предпочитания? Причините обяснява Popular Science, цитиран от "Обекти".

Папилите са малките издатини по езика, върху повечето от които се намират т. нар. вкусови луковици (там се разполагат вкусовите ни рецептори). Някои хора имат повече папили и обикновено вкусовете им се струват прекалено силни – свръхчуствителен вкус. Често прибавят сметана към кафето си и не обичат пикантни храни. Хората със слабо чувствителен вкус имат ниска гъстота на папилите и предпочитат пилешките крилца „огнени”.

Индивидуалният вкус не зависи само от броя на папилите – той се определя от способността на вкусовите луковици да разпознават различните молекули.

Разпознаваме пет вкуса – горчиво, сладко, солено, кисело и умами (специфичният вкус, предизвикван от глутаминовата киселина; известен на запад благодарение на изследванията на японския професор по химия Кикунае Икеда в началото на ХХ век). Въпреки това комбинацията от вещества, които предизвикват тези вкусови сигнали, варира от човек на човек. Александър Бачманов, специалист по генетика от изследователския център „Монел” във Филаделфия, твърди, че хората имат от 20 до 40 гена, които отговарят за вкусовите рецептори за горчиво.

Различната степен на чувствителност към горчивото вероятно е резултат от еволюционния натиск в различни части на света. Повечето отровни растения са горчиви и номадските групи, които имат контакт с множество различни растения, с времето са развили повече рецептори.

Хората от районите, в които върлува малария, обикновено имат ген, който ги прави по-нечувствителни към някои горчиви съставки, по-специално тези, които съдържат цианид. Учените предполагат, че цианидът, приет в съвсем малки дози, унищожава маларийните паразити, без да уврежда организма на болния.

Джуюн Лим от Департамента по хранителни науки към Държавния университет в Орегон обяснява, че изпитваме естествено отвращение към горчивото.

„Повечето хора не харесват бирата от първия път.”

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Франция ще строи шест нови АЕЦ
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света