Немски експерт: Гърция не трябваше да се присъединява към Еврозоната

Немски експерт: Гърция не трябваше да се присъединява към Еврозоната

Гърция не трябваше да се присъединява към Еврозоната. Това заяви бившият шеф на германската централна банка, който беше в центъра на провежданата по онова време политика от Еврозоната. Ернст Уелтеке, който беше президент на „Бундесбанк“ от 1999-2004 г., заяви пред BBC, че нито един от проблемите на Еврозоната няма да бъде решен, ако Гърция напусне. Той добавя, че трябва да има голямо прехвърляне на богатство от богатите части на Еврозоната към по-бедните. Уверените мерки според него са това, което е необходимо, за да се гарантира оцеляването на еврото. "Еврото не е в голяма опасност, както често се казва. Еврото е стабилно вече 10 години, вътре и извън Европейския паричен съюз", казва Уелтеке.

„В ретроспекция стана ясно, че Гърция не е била готова за еврото и не е трябвало да се присъединява към паричния съюз. Гърция произвежда само за 3% от икономическия продукт на Еврозоната, така че ако сстраната излезе от зоната, тя ще продължи да работи. Но аз не мисля, че това ще реши, който и да е проблем", допълва бившия банкер.

Новата валута на страната ще се обезцени, което означава, че Гърция ще се бори да погаси, деноминирани в евро задължения. Това би причинило големи проблеми за банките в Европа, които са й заели пари, казва още той. Според него настоящите проблеми, пред които е изправена Еврозоната са били поради дълговата криза в Южна Европа, в резултат от финансовата криза. Той също така подчерта дълбоките проблеми, като например търговските дисбаланси в някои страни, работещи на излишъци по текущите сметки и други текущи дефицити.

"Аскетизмът сам по себе си не е решение, без по-голям растеж проблемите не може да бъдат решени", казва Уелтеке.“Трябва да има структурни реформи във всички страни не само на пазара на труда, но и в данъчната администрация. В крайна сметка паричен съюз е съюз на солидарност“, допълва той.

ЕЦБ трябва да се съсредоточи върху управлението на инфлацията след неотдавнашните си действия за предоставяне на евтини заеми, за да увеличи ликвидността в банковия сектор.

Уелтеке, който подаде оставка от „Бундесбанк“ през 2004 г. казва, че е важно да се помни, кой е предизвикал кризата първо. "Проблемите, възникнали след финансовата криза и самата финансова криза не са резултат от недисциплинирана политика. Това беше резултат предизвикан от хора, живеещи, работещи, за да печелят много пари във финансовите центрове“, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ