Хиляди протестираха срещу резултатите от изборите в Сърбия

Хиляди протестираха срещу резултатите от изборите в Сърбия

Няколко хиляди души се събраха в понеделник пред сградата на Централната избирателна комисия в Белград, за да протестират срещу изборите по-рано този месец, които според международните наблюдатели са били нечестни, предава Ройтерс.

Протестиращите се отправиха към главния полицейски участък, където според тях се намират задържаните от полицията лица.

По-рано полицията съобщи, че 38 души са били задържани по време на и след протест на опозицията срещу изборните резултати в неделя и допълни, че осем полицаи са били ранени при сблъсъците.

В неделя протестиращите счупиха прозорци и стъкла на главния вход на кметството, след което полицията използва лютив спрей, за да ги разпръсне.

Ивица Ивкович, началник на полицейската администрация, заяви, че двама от осемте ранени полицаи са получили сериозни наранявания.

"Ще продължим да работим за поддържане на мира и реда и очакваме да има още арести във връзка с протестите от снощи", заяви Ивкович на пресконференция.

Съюзникът на Сърбия - Русия, заяви, че подкрепяните от чужбина сили се опитват да подклаждат безредици.

"Има процеси и опити от страна на трети сили, включително от чужбина, да провокират такива безредици в Белград", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Не се съмняваме, че ръководството на републиката ще гарантира върховенството на закона."

Опозиционните партии обвиниха полицията в прекомерна сила, а в някои социални мрежи бяха показани кадри, на които се вижда как полицаи бият мъже по улиците в близост до кметството.

Помощ от Русия

Отиващият си министър-председател Ана Бърнабич благодари на руските тайни служби за предоставената информация за планирани дейности от страна на опозицията. "Това (моето изявление) няма да бъде популярно на Запад", заяви Бърнабич от управляващата Сръбска прогресивна партия (СНС) по сръбската телевизия.

Сърбия, която се стреми към членство в Европейския съюз, се противопоставя на натиска от страна на западните държави да въведе санкции срещу Русия.

От десетилетия Москва е един от най-близките съюзници на Сърбия, особено след 1999 г., когато Русия се противопостави на въздушните удари на НАТО срещу "малката" Югославия, включваща Сърбия и Черна гора.

Миналия понеделник международна мониторингова мисия заяви, че СНС е получила несправедливо предимство чрез пристрастност на медиите, неправомерно влияние на президента Александър Вучич и нарушения при гласуването, като например купуване на гласове.

Сръбските власти отричат каквито и да било нередности.

Популистката управляваща Сръбска прогресивна партия спечели 46,72% от гласовете на предсрочните парламентарни избори на 17 декември, според предварителните резултати на държавната избирателна комисия.

На второ място на изборите се класира "Сърбия срещу насилието" с 23,56% от гласовете, а на трето - Социалистическата партия на Сърбия с 6,56%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ