Превърна ли се Португалия в меката на дистанционната работа?
Несъмнено дистанционната работа и хибридните модели са се позиционирали като един от страхотните инструменти за задържане на таланти. Реалност, която компаниите не трябва да пренебрегват, като се има предвид, че сме свидетели на това, което се нарича "Голямата оставка": хиляди работници доброволно напускат работата си. Всъщност само през 2021 г. повече от 38 милиона души са напуснали работата си в Съединените щати, което се равнява на приблизително 3% от всички служители, напускащи всеки месец, предава eleconomista.es.
Една от причините за тази тенденция е, че принудителната дистанционна работа по време на разгара на пандемията завинаги промени очакванията на служителите. Според проучване, проведено от Prudential миналата година, 83% от тези, които са работили дистанционно, смятат, че трябва да продължат да работят по този начин, дори след като пандемията приключи. Освен това почти половината от работещите от разстояние (42%) уверяват, че ще потърсят друга компания, която ще им позволи да продължат да работят онлайн, ако сегашната спре да го прави.
В този контекст вече има няколко проучвания, които идентифицират най-добрите държави за дистанционна работа или за разработване на хибриден модел. Индексът за пътуване и работа на Kayak посочва, че Португалия е коронясана за най-добрата страна в света за работа от разстояние. Една от основните причини да бъде номер едно е, че предлага виза за дистанционни работници, много от жителите й говорят английски, политически е много стабилна, нивото на насилие е ниско, има много хубаво време и има малко замърсяване.
Освен това, държавата е приела Закон за дистанционна работа, който регулира дигиталното прекъсване на връзката, както и член, изискващ въздържане от контакт от компанията, което в случай на неспазване, ще бъде сериозно нарушение. Той забранява и постоянното наблюдение на работодателя спрямо работника като не позволява заснемането на изображения, звуци или текстове.
В Португалия разходите, произтичащи от дистанционната работа по отношение на енергията и телекомуникациите, ще трябва да се поемат от компанията, а субсидията за храна, която служителят е получавал преди, не може да бъде отменена с новата система и ще е за сметка на работодателя.
В рамките на страната изследвания като това на компанията Holidu или това, изготвено от Savills, поставят Лисабон като най-добрия град в света за дистанционна работа. Сред основните атракции на града са топлият му климат и ниските разходи за живот, добавени към добрата интернет връзка.
В тази връзка, както съобщава Bloomberg, Лисабон се е превърнал в магнит за международни инвеститори в недвижими имоти. Чужденците са готови да платят над два пъти повече за къща, отколкото местните купувачи, показват данни на португалския Национален статистически институт.
През последните три месеца на миналата година чужденците са платили 4283 евро за квадратен метър, а португалците – 1858 евро. С увеличаването на търсенето цените се повишиха с 11,4%, принуждавайки някои местни купувачи да купуват извън Лисабон.
Друг район, който набира сила сред дигиталните номади, е Алгарве, най-южният регион на Португалия. Голяма туристическа атракция благодарение на своите плажове и добрите си връзки с останалата част от Европа, сега се превръща в обичайно местопребиваване на много ръководители.
"Хората превръщат своите ваканционни домове в свои постоянни домове. Клиентите сега търсят офис пространство, което дори не беше изискване преди, и високоскоростен интернет", казва Джеймс Робинсън, директор продажби в QP Savills.
Испания е втората най-добра страна за работа от разстояние. Някои от причините, поради които Испания е достигнала тази позиция, са скоростта на интернет, големият брой коуъркинг пространства и визите за хора на свободна практика. Освен това броят на инцидентите по магистралата е ниско", изтъкват от Kayak. Страната е постигнала резултат 97 от 100 в класацията на компанията за най-добри места за дистанционна работа, което я нарежда на кратко разстояние от Португалия.
От Holidu посочват Барселона поради броя на коуъркинг пространствата и културното предлагане. В това отношение коуъркинг секторът доведе до ръст от 39% в Испания миналата година, достигайки оборот от 131 милиона. Барселона, Мадрид и Валенсия са провинциите с най-много споделени пространства за професионалисти и хора на свободна практика, според доклада за състоянието на Coworking в Испания за 2021-2022 г. Всъщност Барселона е общината и провинцията с най-голямо предлагане на коуъркинг. Докато в Барселона има 329 места, в цялата провинция те са почти 450.
Savills също подчертава Барселона като един от най-добрите градове в света за дистанционна работа. При него той заема шесто място в класацията. Както посочват от Idealista, "с третата най-бърза интернет връзка и добрата си комуникация с останалите страни, каталунският град се превърна от ваканционна дестинация за много европейци в тяхно обичайно местожителство".
Според доклад, изготвен от Savills, от гледна точка на присъствие в офиси, Ню Йорк, Париж, Лондон, Берлин и Франкфурт могат да бъдат подготвени за по-бърз преход към хибридна работа, предвид сравнително високите разходи за офиси, гъвкави работни практики и продължителни блокирания. От друга страна, Мумбай, Шанхай и Хо Ши Мин са градовете, които ще имат по-бавен преход към хибридна работа поради ниската си гъвкавост на труда, заедно с малкия размер на домовете на работниците.
От гледна точка на работниците, Лос Анджелис предлага благоприятни условия за прилагане на хибридна работа, като например размера на къщите и разстоянието между домовете и работното място. Освен това, въпреки че цената на офисите е по-ниска, отколкото в други градове, дългосрочните наеми и диверсифицираната икономика насърчават работодателите да намалят присъствието в офисите.
"Преходът към хибридна работа е най-голямото предизвикателство, пред което фирмите и работниците ще се изправят през следващите пет години в световен мащаб, дори в градовете, където промяната ще се случва по-бавно. Предприятията ще трябва да планират своите пространства по начин, който работи за хибридна работа", казва Лейре Октавио де Толедо, изпълнителен директор на Occupier Solutions and Architecture в Savills Aguirre Newman.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.