Над 100 бизнес лидери застанаха зад лейбъристите. Консерваторите увеличават пенсиите
Повече от 100 бизнес лидери изразиха подкрепа за британската опозиционна Лейбъристка партия преди изборите на 4 юли, като заявиха, че страната трябва да сложи край на нестабилността и стагнацията, които преследват икономиката от известно време, пише Ройтерс.
Управляващите консерватори на Риши Сунак обикновено са партията на големия бизнес, но ръководителят на финансовата политика на лейбъристите Рейчъл Рийвс е прекарала години в ухажване на собственици на бизнеси в опит да покаже, че на нейната партия може да се има доверие в управлението на икономиката.
В писмото, подписано от настоящи и бивши изпълнителни директори в сферата на търговията на дребно, рекламата, пътуванията и финансите, се казва, че лейбъристите са показали, че са се променили и трябва да им бъде даден шанс да оформят бъдещето на страната.
„Ние, като лидери и инвеститори в британския бизнес, вярваме, че е време за промяна“, се казва в писмото.
„Имаме спешна нужда от нова перспектива, за да се освободим от стагнацията през последното десетилетие и се надяваме, като заемем тази публична позиция, да убедим и другите в тази нужда.“
Лейбъристите се надяват, че тази подкрепа е доказателство, че това вече не е партията на предшественика на Киър Стармър - ветерана от левицата Джереми Корбин, който на последните избори през 2019 г. провеждаше кампания за ренационализиране на някои ключови активи и увеличаване на данъците върху богатите.
Лидерите, подписали писмото, включват шефа на търговеца на дребно в Iceland, председателя на JD Sports, ръководителя на британското подразделение на рекламния гигант WPP, бившия главен изпълнителен директор на Aston Martin и много други.
Лейбъристите на Стармър имат преднина от около 20 пункта в социологическите проучвания в продължение на почти година. Той обвини консерваторите в 14-годишно лошо икономическо управление, което не успя да даде на бизнеса стабилността, за която жадува, и остави хората в още по-лошо положение.
Икономическото представяне на Великобритания след пандемията от коронавирус е най-слабото сред икономиките от Г-7, с изключение на Германия, като страната е притисната от високи нива на дълг и бавен растеж.
Консерваторите на Сунак обръщат внимание, че е трябвало да управляват икономиката през двойния шок от COVID-19 и енергийния скок, който последва пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Според тях скорошният спад на инфлацията показва, че икономиката се връща в правилния път.
След неблагоприятния старт на предизборната кампания Сунак предложи намаляване на данъците за милиони пенсионери - частта от електората, която е най-вероятно да гласува за консерваторите.
Новото предложение ще струва 2,4 млрд. паунда (3,1 млрд. долара) годишно до 2029/30 г. и ще бъде финансирано чрез усилията на правителството за ограничаване на избягването на данъци и укриването на данъци, каза партията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.