Недостигът на вода заплашва 46% от водородните проекти в Испания
Повече от 46% от всички зелени и сини водородни проекти, работещи и планирани за 2040 г. в Испания, ще бъдат разположени в райони с голям недостиг на вода, предупреди Международната агенция за възобновяема енергия (Irena) в последния си доклад "Вода за производство на водород".
Водородните проекти могат да бъдат прекъснати или дори отменени поради липса на достъп до вода. В Европа значителна част от тях се намират в райони с голям воден дефицит, което ги излага на водни кризи и затягане на местните разпоредби за нейното използване, предава elEconomista.es.
С цел намаляване на разходите за електричество, което захранва производството на водород, и максимизиране на факторите на капацитета, много инвеститори в екологичен водород се фокусираха върху места с най-добрите слънчеви фотоволтаични ресурси (източник на енергия за повечето от планираните проекти за зелен водород) и вятър.
„Въпреки това най-слънчевите места обикновено са и най-сухите. Значителна част от планирания капацитет на електролизера ще бъде разположен в региони с недостиг на вода, в страни като Австралия, Чили, Мавритания, Мароко, Оман, Саудитска Арабия и Тайланд, Мароко, Оман, Саудитска Арабия и Испания“, уточнява докладът на Irena.
В Испания 40% от тези проекти, планирани за следващите две десетилетия, ще бъдат разположени в райони с изключително високи нива на воден стрес: около 6% с висока степен, 31% при средно-високи нива, 11% при ниски средни нива и останалите 11% на ниски нива.
„Сред първите десет държави с най-оперативни и планирани проекти, Португалия и Италия имат най-висок процент на инсталации, разположени в райони с висок или изключително висок воден стрес, съответно със 71% и 69%“, обяснява агенцията в своя анализ, който предупреждава, че производството на водород е изправено пред силна конкуренция за вода от други сектори.
Консумация на вода в Европа
Европа произвежда 7,5 милиона тона водород годишно, почти целият сив водород от парен реформинг на метан (SMR) без улавяне и съхранение на въглерод (CCS). До 2040 г. цялото сиво производство ще бъде оттеглено или модернизирано с CCS. Очаква се годишното производство на Европа да бъде 25,7 милиона тона (Mt) през 2040 г. при сценарий 1,5°C, от които 18,6 Mt е зелен водород, което представлява повече от 72% от общото количество.
„За да се поддържа сегашното производство на водород в Европа, са необходими повече от 150 милиона кубически метра прясна вода и 132 милиона кубически метра потребление“, изчислява Irena. През годините, оставащи до 2040 г., „тъй като производството на водород се увеличи с приблизително 243%“, „общото извличане и потребление на вода в сектора може да се увеличи съответно с 419% и 334%.“
Нуждите от вода се увеличават много по-бързо от производството на водород, тъй като миксът за производство на водород в Европа преминава от сив водород към смес от син и зелен водород, като и двата водноемки са средно по-интензивни от сивия водород (с изключение на електролиза, базирана на PEM).
Ето защо Международната агенция за възобновяема енергия препоръчва внимателна оценка в плановете за развитие на производството на водород, особено в региони с недостиг на вода, където трябва да се установят и прилагат строги стандарти за използване на водата в сектора.
В този смисъл „важно е да се насърчи използването на морска вода за производство на водород и хладилни процеси и в същото време да се смекчи топлинното замърсяване“, посочва Международната агенция за възобновяема енергия. Тя също така изисква да се даде приоритет на изоставянето на водородни инсталации, базирани на изкопаеми горива, в полза на зеления водород. „Политиците могат да ускорят процеса, като определят ясни срокове за спиране на инсталациите, като същевременно засилят подкрепата за зеления водород чрез финансиране, стимули и благоприятна регулаторна рамка“, добавят от Агенцията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.