Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Бъдещето на парите

Седми банково-финансов форум на сп. „Мениджър“

Автор:

Николета Илиева

Снимки:

Николай Дойчинов

Бъдещето на парите

Седми банково-финансов форум на сп. „Мениджър“

Бъдещето на парите
От ляво надясно: Таня Кръстева; Кристофор Павлов; Йонко Чуклев; Георги Ганев; Зорница Русинова
quotes

България има потенциал да извлече ползи в контекста на смяната на приоритетите в ЕС, които са необходими според доклада на Марио Драги за конкурентоспособността на Европа, това споделиха бизнес лидери и експерти в първия дискусионен панел на събитието. Предизвикателствата обаче са много – лоша инфраструктура, политическата нестабилност, остаряла образователна система, слаба дигитализация на бизнеса. Предимство е, че България е напът да изпълни всички критерии за влизането в еврозоната.

Sirma има амбицията да се листне на NASDAQ, като същевременно ще увеличи екипа си от 600 на поне 1000 служители до края на следващата година. Това стана ясно от презентация Synergy in Action Цветомир Досков, старши вицепрезидент „Финансова индустрия“ в Sirma. В рамките на година и половина холдингът планира да завърши консолидацията си и да направи двойно листване на Франкфуртската борса.

Над половината застрахователни компании в Европа вече ползват изкуствен интелект. До три години AI ще се използва при 30% от полиците за общо застраховане и 40% при животозастраховането. Това заяви Анита Кирилова, генерален мениджър на „МетЛайф България“, в рамките на Fireside chat: „Нова ера в застраховането“ с Петър Стоянов, асоцииран редактор в сп. „Мениджър“. Дигитализацията вече подобрява сигурността в сектора и клиентското обслужване в застрахователния сектор, стана ясно от разговора.

DORA (Digital Operational Resilience Act) въвежда изискванията за оперативна устойчивост на финансовия сектор, като задължава компаниите да се уверят, че могат да издържат, реагират и да се възстановят от кибератаки. Разяснения по приложението на регулацията даде адв. Ирина Янева, старши мениджър в „Ърнст и Янг България“. В рамките на Fireside chat: „Регулаторните предизвикателства днес“ тя коментира предизвикателствата пред киберсигурността с Теодор Колев, ръководител „Нормативно съответствие“, отговарящ за дивизия „Домашно кредитиране“ в MFG.

До 31 декември 2025 г. всички доставчици на услуги за криптоактиви трябва да се лицензират. Тази и други важни дати, както и практическите аспекти на MiCA (Markets in Crypto Assets Regulation), бяха разяснени от адв. Дамян Лешев, съдружник в Eversheds Sutherland Bulgaria. Той подчерта, че проектозаконът за регулация на криптоактивите в България трябва да влезе в сила до 30 декември, и изрази надежда да бъде приет от работещ парламент, за да се избегне хаос в криптоиндустрията.

От ляво надясно: Таня Кръстева, главен редактор на сп. „Мениджър“, модератор; Павел Велков, управляващ съдружник, Morningside Hill Capital Management; Макс Гурвиц, член на УС на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране и управляващ съдружник, „Витоша Венчър Партнърс“; Михаил Димитров, основател и управител, Swipe; Николай Мартинов, партньор в Impetus Capital

Въпреки наличието на фондове за рисков капитал стартиращите компании често спират да растат на по-късните етапи от своето развитие поради недостиг на средства, стана ясно в дискусионен панел Scale up – възможности за финансиране на растящи компании. В България фондовата борса все още не е достатъчно популярен инструмент за привличане на средства, стана ясно още от разговора.