Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Creative Bulgaria 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Адаптациите на видеоигри вече са мейнстрийм

След Fallout вече е ясно – „проклятието“ над тях е вдигнато и това се дължи на няколко фактора

Автор:

Петър Хераков

Адаптациите на видеоигри вече са мейнстрийм

След Fallout вече е ясно – „проклятието“ над тях е вдигнато и това се дължи на няколко фактора

Адаптациите на видеоигри вече са мейнстрийм
quotes

Още в първите дни след пускането си Fallout, Prime Video адаптацията на постапокалиптичния франчайз за видеоигри, се превърна в хит сред глобалната публика. И се нареди сред първите три най-гледани заглавия в историята на Prime въобще.

Седмица след световния дебют на шоуто Amazon обяви, че сериалът ще има втори сезон. „Летвата беше висока, защото тази емблематична видеоигра има огромен брой фенове. Но изглежда, че сме надхвърлили очакванията им, като същевременно привлякохме милиони нови фенове към франчайза“, казват от Amazon. В сериала участват Ела Пърнел, Кайл Маклоклан и Арън Мотен, а действието се развива 200 години след ядрен Армагедон.

Fallout демонстрира степента, до която адаптациите на видеоигрите са се подобрили през последните години. И най-накрая тези адаптации са мейнстрийм. Подобен успех имаше и сериалът на HBO The Last of Us, който спечели осем награди „Еми“ през изминалата година. Филмът The Super Mario Bros направи 1,36 милиарда долара в боксофиса.

„Адаптациите на игрите са новите филми за супергерои“, написа Рис Елиът, анализатор на игровата индустрия в MiDiA Research. „Последните боксофис данни, онлайн настроенията и рецензиите на филми за супергерои показват, че потребителите и критиците изпитват умора от тях. Адаптациите на игрите предлагат оазис за филмови и телевизионни студиа. Приходите и високите оценки на критиците са изключително красноречиви. Индустрията на игрите винаги е разбирала силата си, а сега и Холивуд, и телевизията най-накрая започват да разбират за какво става въпрос.“

Според Елиът Super Mario Bros е повратната точка за студиата в Холивуд. Това не само е най-голямата адаптация по отношение на приходи, но също така и вторият най-голям анимационен филм, който надминава гиганти като Frozen и Despicable Me. На телевизионния фронт сериали като The Witcher и Cyberpunk, както и The Last of Us и Fallout, показаха, че сюжетните линии на видеоигрите могат да бъдат част от културния дух на времето извън самите игри.

Това е само началото. Адаптацията на Minecraft ще бъде на екрани следващата година. Освен това се разработва филм, базиран на франчайза Legend of Zelda. Има и информации, че Марго Роби работи върху филма The Sims.

Краят на проклятието на адаптацията 

Подобен бум на адаптации на видеоигри имаше и в началото на 90-те години на миналия век. Още тогава имаше горе-долу успешни филми по Super Mario Bros и Street Fighter (с участието на Жан-Клод ван Дам). Но имаше и лоши опити – Tomb Raider, Assassin’s Creed, Resident Evil и Max Payne.

Явно „проклятието“ над адаптацията е вдигнато и това се дължи на два фактора. Първият е, че модерните адаптации се придържат повече към тона на игрите, но разширяват историята. Вторият е, че студиата харчат пари, за да осигурят най-големите актьори и най-добрите продуценти. Има и трети фактор – големите игри вече имат много фенове. Fallout успя да намери общ език точно с тях, като поставя историята след събитията в играта. Продуцентът и режисьор на сериала Джонатан Нолан е между тези, които са обсебени от играта. Освен това той е сред съавторите на Westworld и използва съветите на брат си Кристофър. „Той очевидно беше играл много. Имаше автентична любов към играта и знаеше какво ще работи и какво – не“, казва Тод Хауърд, разработчик на игрите Fallout от страна на Bethesda.

Хауърд и Нолан се срещат за първи път през 2019 г. и веднага си допадат. „Бях говорил с много хора за филм или сериал, но не харесах никого. Но знаех, че той обича да играе, харесвах работата му и за щастие, се получи“, казва Хауърд.

Друг важен момент е, че игрите имат фенове и извън САЩ. Което означава по-големи приходи от глобалния боксофис. 52,9% от 291,5 млн. долара приходи от боксофис за миналогодишния хитов филм на ужасите Five Nights at Freddy’s идват извън САЩ. Това число нараства до 63,5% (от 407 млн. долара) за Uncharted и до 91,4% (от 312 млн. долара) за Resident Evil: The Final Chapter.

Джонатан Нолан: Това не е краят на света. Това е началото на хиляди нови светове.

„Хубавото на този вид игри е, че можеш да влезеш в различни герои, което променя изцяло начина, по който играеш. Когато играех Fallout 3, винаги го правех като бойскаут, защото си представях, че моите родители ме гледат. И вземах благородни решения. После я преигравах като тотален загубеняк, обаче не се получаваше толкова добре. Страхотно е, че можеш да решиш какъв герой да създадеш в този свят. За съжаление, това не може да се пренесе директно в сериал“, казва режисьорът Джонатан Нолан. Но признава, че има нещо, което винаги може да се вземе. „Дайте оръжие на героя в играта и той ще застреля първото нещо, което види. Дори да е майката на героя. После просто презарежда. Но и това не върши работа за сериала“, добавя той.

Сериалът наистина запазва много добре оригиналната атмосфера на играта. За разлика от The Last of Us това не е сериозен поглед върху постапокалипсиса. Има каубои мутанти, смъртоносна дива природа, токсично положителни обитатели на бункери, неработещи реактивни раници, много шеги и много кръв. И подобно на игрите – сериалът променя тона си от комедия към ужас за секунди. В един момент гледаме ужасните моменти, в които избухва ядрена война, а в следващия гледаме битка с шамари с радиоактивна мечка. „Винаги съм харесвал този комичен елемент в играта. И това, че тя не е краят на света. Тя е началото на хиляди нови светове“, казва Нолан.