Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 3 / 4

Д-р Венелина Милева

Изпълнителен директор на „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуда“

Снимки:

Юлиян Донов

Д-р Венелина Милева

Д-р Венелина Милева

Изпълнителен директор на „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуда“

Д-р Венелина Милева
Д-р Венелина Милева, изпълнителен директор на „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуда“
quotes

Д-р Венелина Милева e завършила медицина в Медицинския университет – Варна. Основател е и управител на един от първите медицински центрове в града. През 2011 г. става инвеститор и управител на „Сити Клиник Медицински център Варна“. През 2017 г. заема поста изпълнителен директор на „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуда“ и ДКЦ „Токуда“. Член е на УС на Националното сдружение на частните болници в България. 

Д-р Венелина Милева приема за своя най-силна страна умението да изслушва, разбира и обединява хората. „За мен медицината е отборна игра, в която има различни роли – лидери, инициатори, стратези, изпълнители, креативни хора и други. Определям себе си като инициатор и в професионален, и в личен план. Споделям мисълта на Хипократ, че медицината е най-благородното от всички изкуства – има известна доза творчество в решаването на всички медицински казуси, в умението да приемаш пациентите с техните страхове, мисли и да им помогнеш максимално с ресурсите, с които разполагаш, допълва тя.

„Аджибадем Сити Клиник“ е най-голямата група лечебни заведения в България с водеща роля в предоставянето на комплексни медицински услуги, използващи съвременни методи и последните технологии на модерната медицина. Създадена през 2016 г., групата е обединение от лидерите в болничното здравеопазване в страната – болница „Токуда“ и City Clinic, заедно с един от най-големите здравни холдинги в Турция Acibadem.

Q&A

Кои са най-смелите инициативи, които сте предприемали в полето на своята професионална сфера и какви цели се стремите да постигате?

Аз обичам предизвикателствата и със сигурност мога да определя много от инициативите в професионален план като смели. Ако трябва да избера една, може би ще е от края на 1999 г. В навечерието на здравната реформа напуснах регулираната среда в Медицинския университет – Варна, където работих като главен асистент, за да стартирам частна инициатива в медицинския сектор заедно с млад и амбициозен екип. Довериха ми се и създадохме един от първите частни медицински центрове във Варна. За разлика от днес тогава нямаше никаква яснота за частния сектор в здравеопазването. Ако сега имаме възможност да почерпим опит от другите, тогава бяхме пионери и нямаше от кого да се учим. Изправяхме се пред един нов и непознат за нас проект, който започнахме от нулата и успяхме да реализираме успешно.

Както тогава, така и сега мисля, че въпросът не е в това всички да имаме общи цели предварително, а да можем да преоткриваме и създаваме идеи заедно. Вярвам, че това е най-важната роля на добрия екип. Стремя се и успявам да подбирам най-правилните хора за своя екип, което всъщност е трудна задача, но носи голямо удовлетворение.

Коя е движещата сила на вашата инициативност и как я подхранвате?

Истината е, че ролята на инициатор вероятно е заложена в мен, защото съумявам да водя и да обединявам във всеки аспект от живота си – такава е моята природа. Участвам в много различни инициативи и никога не съм била човек, който се прибира от работа вкъщи. Моят комфорт се открива в необходимостта да бъда активна и да мога да влагам част от себе си в различни обществени каузи, проекти и идеи, които намирам за смислени и в които вярвам. Мисля, че за да определяш себе си като инициатор, трябва да бъдеш такъв в живота като цяло.

Кое е било най-голямото предизвикателство за вас и най-трудният за научаване на урок в професионалната ви кариера?

Като най-голямо предизвикателство бих посочила ковид пандемията. Тя изправи не само нас, не само страната ни, а целия свят пред едно огромно изпитание. Всичко се случваше ден за ден. Освен най-голямо предизвикателство пандемията беше и един от най-големите успехи за „Аджибадем Сити Клиник – УМБАЛ Токуда“ – болницата, която управлявам. Здравеопазването и медицината са две различни неща, но нито едно от тях не се беше сблъсквало с подобно изпитание през последните 100 години. Беше изключително трудно и отне време, докато медицината успее да открие решение срещу бързо разпространяващата се зараза и спасение от критичните състояния, в които бяха стотици пациенти, преминали през болницата ни. Самият факт, че се справихме с тази криза, продължила две години, без да лишим пациентите си от лекарска помощ, определям като един от най-големите успехи в историята на лечебното ни заведение.