4 типа мотивация за постигане на целите
За да постигнете дадена цел, е необходимо да имате желание за това. И все пак не всяка мотивация е еднаква - а някои фактори, които стимулират желанието за успех, могат дори да бъдат вредни.
В началото на новата година много от нас естествено мислят за целите си за следващите месеци. И докато го правим, си струва да обърнем внимание не само на самите предизвикателства, но и на причините, поради които ги поемаме.
Ако например планирате да напишете роман, дали го правите заради самото удоволствие да създадете измислен свят, обитаван от любопитни герои? Или го правите, защото обичате литературата и искате да дадете ценен принос към културата си? Може би просто искате да докажете на себе си, че сте способни да бъдете публикувани, а може би копнеете за слава и написването на бестселър ви се струва чудесен път към признанието?
Според „теорията за самоопределението“ всеки от тези въпроси представлява различен източник на мотивация с различни последици - добри и лоши - за нашата ефективност и благополучие. Това изследване показва, че като изберете правилните цели, поради правилните причини, ще бъдете по-ангажирани и по-решителни, като същевременно ще получите по-голямо удовлетворение от успеха си.
Награда сама по себе си
Подобно на много други научни идеи, теорията за самоопределянето се разработва от години. Тя се корени в няколко проучвания от 70-те години на миналия век, но започва да се радва на сериозен интерес едва след публикуването на фундаментален документ през 2000 г., в който се очертават някои от основните й концепции по отношение на мотивацията, ефективността и благосъстоянието.
В основата на теорията лежи оптимистичното схващане, че повечето хора имат естествено желание да учат и да се развиват. „Тя се основава на предположението, че хората са ориентирани към растеж“, казва Аня Ван ден Брок, професор във факултета по икономика и бизнес в KU Leuven, Белгия.
Ориентацията към растеж е най-видима в ненаситния интерес на малките деца към заобикалящия ги свят, но и възрастните могат да изпитват присъщо очарование и любопитство към определени дейности, поради което изпълнението на дадена задача се превръща в самостоятелна награда. (Само си спомнете за момент, в който сте били толкова погълнати от някаква дейност, че не сте забелязали как минава времето.) Това е известно като „вътрешна“ мотивация.
Често обаче може да ни липсва достатъчно вътрешна мотивация, за да изпълним задача, която е необходима за постигане на целите ни, и затова трябва да се насърчаваме - или да бъдем насърчавани - чрез различни форми на „външна“ мотивация.
Те са:
Идентификация: Макар че самата дейност може да не ви доставя удоволствие, тя може да се хареса на по-широките ви ценности и цели, което е още една форма на мотивация. За един учител това може да е признанието за важността на образованието и ролята му за подобряване на бъдещето на учениците, което го мотивира да прекарва допълнителни часове в оценяване на домашните работи; за амбициозния писател това може да е чувството, че създава значимо литературно произведение, което го кара да преработва ръкописа си, дори ако самият акт на писане понякога му се струва труден.
Интроекция: Понякога оказваме натиск върху себе си, за да запазим егото си и представата за себе си. „Самочувствието ви може да зависи от дейността“, обяснява Ван ден Брок. Притеснявате се, че ако не постигнете целта си, ще изпитате срам и чувство за провал.
Външно регулиране: Понякога мотивацията идва единствено от външни награди - например слава и богатство. На някои работни места външната регулация може да дойде под формата на бонуси, свързани с изпълнението, и увеличение на заплатата. Продължавате да полагате труд, за да получавате парите, дори ако самите задачи ви се струват доста скучни и безсмислени.
Ако хората изпитват много малко от тези неща, те имат амотивация. Както може да се очаква, хората с амотивация се очаква да имат ниска производителност и ангажираност. Това може да се прояви най-ясно в образованието, при ученици, които ще пропускат часовете при всяка възможност и които нямат намерение да полагат усилия в обучението си.
Изследванията показват, че като изберете правилните цели, поради правилните причини, ще бъдете по-ангажирани и по-решителни, като същевременно ще получите по-голямо удовлетворение от успеха си.
Психолозите, които изучават теорията за самоопределението, са разработили различни въпросници за измерване на всеки от тези видове мотивация в много различни контексти - и през последните две десетилетия на изследвания се очертаха някои много ясни модели.
Например Ван ден Брок наскоро анализира 104 статии, разглеждащи мотивацията на работното място. Както се очакваше, вътрешната мотивация - присъщ интерес или удоволствие, предизвикани от самата работа - предсказваше по-добро удовлетворение от работата, ангажираност и проактивност и беше силно защитна срещу прегаряне. Идентификацията - чувството, че работата е важна или значима - също е изключително добра за благополучието и се оказва още по-важна за изпълнението на работата.
Ефектите от другите видове мотивация са по-скоро двусмислени. Изглежда, че интроекцията (свързването на работата със самочувствието) осигурява по-добри резултати в работата, но също така увеличава стреса и е свързана с повишен риск от прегаряне, което е висока цена за професионален успех. Външната регулация - чисто финансови стимули за добро представяне - се оказа с най-лоши последици. Като основна форма на мотивация на някого, ефектът ѝ върху неща като ангажираност и представяне е ограничен, като същевременно води и до по-лошо благосъстояние. Съществуват дори някои доказателства, че хората, които са мотивирани единствено от външни възнаграждения, са по-склонни да действат нечестно, като например да лъжат за резултатите си, за да получат желаното признание.
Какво всъщност искате?
Важно е да приемем тези заключения с една важна уговорка, казва Иън Макрей, трудов психолог и автор на книги, сред които „Мотивация и ефективност“ (в съавторство с Ейдриън Фърнъм). Макар да вижда смисъл в разграничаването на различните видове мотивация, той посочва, че тяхното относително значение ще зависи от по-широките обстоятелства. Ако например някой се бори с кризата на жизнения стандарт, тогава „външните“ мотиви, като например обещанието за увеличаване на заплатата, могат да имат реално значение. „Трябва да се внимава с изводите за всички сектори на работната сила“, казва той.
Когато обаче основните ви нужди са задоволени, вътрешната мотивация става много по-значима - казва МакРей. Така че, ако сте в относително стабилно финансово положение, може да преосмислите започването на нов проект или позиция само заради допълнителните пари, освен ако не смятате, че това ще подбуди и вашето любопитство или ще ви даде усещане за смисъл и цел.
MacRae предполага, че изследването на източниците на мотивация може да подобри преживяването ви на настоящата работа. „Самоосъзнаването е от основно значение“, казва той. „Едно от ключовите неща е да разберете какво всъщност искате от работата - дали става въпрос за работните ви взаимоотношения с други хора или за учене и развитие, например.“ След това можете да потърсите възможности да се възползвате от тези елементи.
От страна на ръководството е важно лидерите да слушат внимателно, когато служителите им изразяват тези мотиви, казва той - и трябва да положат истински усилия да осигурят необходимите ресурси, които ще позволят на служителите да преследват тези интереси. Това може да се окаже много по-ефективно за активизиране на служителите, отколкото предлагането на бонус в края на годината на най-продуктивния член на екипа.
Ван ден Брук е съгласен. Тя посочва, че предлагането на чувство за автономност на служителите е свързано с вътрешните и идентификационните форми на мотивация. Това не означава да се даде на служителите пълна свобода да правят каквото си искат, но може да включва да им се даде някакъв избор на дейностите, които извършват, и да им се обясни целта на неизбежните задачи, които са им възложени, така че те поне да разберат как работата им се вписва в мисията на екипа.
Принцип на удоволствието
Теорията за самоопределянето не се отнася само до работата; тя може да послужи и за нашите хобита.
Стремите ли се например да научите език, просто защото смятате, че това ще звучи впечатляващо? Или пък това се дължи на истински интерес към културата или на конкретна нужда да общувате с носителите на езика? Ако сте вдъхновени от последното, неизбежният труд за вас ще бъде много по-малко изпитание, отколкото за някой, който иска да научи езика заради социалния престиж на многоезичието.
В същото време, що се отнася до физическата форма, може да се насилвате да извършвате най-трудните дейности, защото искате да докажете способностите си на себе си или на другите, и може да чувствате, че по някакъв начин се проваляте, ако не се натоварвате максимално. Нито една от тези причини обаче не отразява голяма вътрешна мотивация, така че защо да не изберете дейност, която е малко по-малко натоварваща, но много по-приятна? Последните изследвания показват, че хората, които избират своите тренировъчни режими по този начин, проявяват по-голямо постоянство от тези, които не са се съобразявали с интереса или удоволствието си от заниманията. Дори всяка сесия да е малко по-малко изтощителна, ако сте по-склонни да се придържате към дейността, дългосрочният ангажимент ще ви донесе по-големи дивиденти.
Теорията за самоопределянето ни напомня, че трябва да подбираме дейностите, с които се занимаваме. Ако се съсредоточите върху целите, които са най-значими и приятни за вас лично, и пренебрегнете тези, които са вдъхновени или наложени от други хора, самоусъвършенстването не трябва да бъде задължение, а източник на радост.
Автор: Дейвид Робсън, за BBC
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.