5 лесни стъпки за събиране на повече кураж
Случвало ли ви се е да подминете нещо, защото не сте имали нужния кураж? Да не предприемете действие в определена ситуация и след това да съжалявате, че не сте казали нещо или не сте подходили по различен начин? На всички ни се е случвало, ако твърдите обратното, най-вероятно лъжете. Ако чувствате, че ви липсва смелост, това не се дължи на някакъв специфичен за вас недостатък. Защитата на вашето физическо и емоционално лично благополучие е вроден стремеж, който може да надделее над вашите цели.
„Хората са настроени за търсене на безопасност, за сигурност, за поддържане на статуквото, а не за риск“, казва д-р Марджи Уоръл, автор на „The Courage Gap: 5 Steps to Braver Action“. „Нашият инстинкт за самосъхранение в краткосрочен план винаги е бил силен“, добавя тя.
Нашата среда се е променила значително от дните на пещерните хора, когато физическите заплахи са били чести и реални. Това, което подхранва нашите страхове днес, е цифровизацията на света, която ни залива с безкраен цикъл от новини. Пандемията от коронавирус също така изолира хората от други гледни точки, създавайки нежелание да се разгледат чуди виждания.
„Безпокойството е по-високо от всякога. Постоянно сме бомбардирани с причини да се тревожим. Алгоритмите на приложенията са направени така, че да подхранват чувство на несигурност. Когато хората се чувстват по-малко сигурни, отражението е върху това за кого гласуват и какво купуват. Дигиталната среда, в която се намираме, е цифрова икономика на страха“, категорична Уоръл.
Преодоляването на страха изисква смелост, която според Уоръл има две основни измерения. Първият е регулирането и управлението на страха. Вторият е желанието за действие при наличието на страх и риск. За да се освободите от вътрешния си страхливец и да намерите кураж, Уоръл препоръчва да предприемете пет стъпки:
Идентифицирайте какво точно искате
Често вниманието ни се фокусира върху това, което не искаме да се случи или това което се страхуваме, че ще се случи. Вместо това трябва да идентифицираме нещото, което искаме да стане в настоящата ситуация и в дългосрочен план.
„Да се съсредоточим върху това, което искаме, изисква да не позволяваме на страха ни да управлява нашите решения. Освен ако не сме наясно какво искаме, страхът ще ръководи решенията ни“, обяснява Уоръл.
Променете наратива
Хората са животни, които жадуват за истории. Ние си разказваме истории за света, за нашата ситуация и нашите вярвания.
„Ние създаваме операционни системи за действията, които предприемаме, и често живеем в системи от вярвания, които ни ограничават. Те подхранват съмнението и безпокойството и променят бъдещето ни“, казва Уоръл.
Вместо това направете крачка назад и вижте кои са „жизненоважните лъжи“, които си казвате и съответно ви дават извинение да не предприемате действия и да продължите да залагате само на сигурно. Какво ви е изплашило или отказало от поемане на риск?
Вдъхнете си смелост
Следващата стъпка е да се свържете със смелостта, която съществува вътре във вас, както и в нашите взаимоотношения с другите.
„Става дума за трансформиране на физиологията на страха в психология на смелостта. Това означава да се научим да регулираме страха в нашата нервна система, вдъхвайки смелостта в начина, по който се държим и говори.
Най-бързият начин за регулиране на страха е чрез дишане. Пет умишления вдишвания могат да нулират нервната ви система, позволявайки ви да реагирате с по-голямо спокойствие.
Уоръл също така препоръчва да се свържете с вашата външна среда и хора, които ви насърчават да бъдете по-смели. „Знаем, че страхът е заразна емоции. Често сме са в среда, в която хората около нас непрекъснато подклаждат страховете ни и ни карат да губим. Страхът е заразен, но същото важи и за смелостта“, обяснява тя, подчертавай нуждата от създаването на кръг от хора, които ни помагат да бъдем смели.
Приемете дискомфорта
Не можете да се развивате, докато не станете готови да приемете чувството на дискомфорт.
„Позволете си да се почувствате наистина неудобно за минута. Когато го правите, вие укрепвате невронния си път. Укрепвате и разширявате капацитета си да предприемаме действия въпреки страх и това ви улеснява в бъдеще“, посочва Уоръл.
Смелостта е като мускул, който става по-силен с тренировките. Освен това той отслабва, когато не го използваме. „Хората, които постоянно живеят в зоната си на комфорт, всъщност губят увереност с течение на времето. Ако срещнете някой, който непрекъснато прави неща, които му носят поне малък дискомфорт и дори го плашат, то ще забележите, че той е много по-уверен в себе си“, добавя тя.
Изправете се, след както паднете
И накрая, изкопайте уроците, които носят провалите, за да можете да продължим напред с повече опит и познания. „Никога не можем да контролираме резултатите от нашите действия. Ако опитвате нещо ново, няма гаранция, че ще получите резултата, който искате“, казва Уоръл.
Но когато сте готови да погледнете какво се е объркало и да си вземете поука, можете да продължите напред и да предприемете по-интелигентни действия, които ще подобрят бъдещите ви резултати.
„Ако не обърнете внимание на провала и го оставите да отиде напразно, тогава може да се окаже, че просто непрекъснато повтаряте едни и същи грешки отново и отново“, казва Уоръл.
Като хора, ние процъфтяваме, когато се развиваме. Растежът изисква да преодолеете липсата на смелост, като предприемете действия, въпреки че се страхувате или се чувствате уязвими. Ако не поемате умни рискове, може да попаднете в ситуация, в която съжалявате, че не сте действали по различен начин.
„Хората съжаляват много повече за рисковете, които не са поели, отколкото за рисковете, които са поели. Дори когато са поели риск и това не се е отплатило, те пак са научили нещо. Те са израснали. Разбрали са, че са по-издръжливи, отколкото са си мислили. Разликата между живота, който живеем, и неизживения живот, който таим в себе си, е в намирането на нужния кураж“, вярва Уоръл.
…………..
Стефани Воза за FаstCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.