Ясни граници от първия ден

 Ясни граници от първия ден

Ясни граници от първия ден

Първата ви работа след университета ще бъде тази, която винаги ще помните. Естествено е в началото да положите огромни усилия, за да се докажете. Поемането на допълнителна работа в този период от време не е нещо необичайно. Въпреки това, не трябва да пренебрегвате важността на вашето психично здраве. Според Петото годишно проучване на нагласите на работната сила от Headspace поколението Z изпитва повече затруднения на работното място от представителите на другите поколения.

„Четиридесет процента от служителите от поколение Z съобщават за екстремен стрес всеки ден, а 59% казват, че изпитват страх на седмична база“, споделя Ръсел Глас, главен изпълнителен директор на Headspace. „Това са значително по-високи нива в сравнение с другите поколения“, добавя той.

Част от проблема е, че поколението Z влезе в работната сила в уникален момент в историята. „По време на пандемията нещата се промениха драматично“, казва той. „Много от тях нямат представа как изглежда едно стандартно и нормално работно място.“

Положително е, че поколението Z дестигматизира психичното здраве. Глас казва, че тази демографска група е по-склонна да говори за това, отколкото по-възрастното население. Говоренето и действието обаче са две различни неща и защитата на вашето психично здраве означава създаване и налагане на граници.

„С течение на времето научих, че бях много по-ефективен, когато получавах това, от което се нуждаех от физическа гледна точка, от гледна точка на психичното здраве и гледна точка на цялостното здраве“, казва Глас.

Поставянето на граници в началото на кариерата може да ви помогне да създадете работа, която поддържа психичното ви здраве. Ето три начина, които да ви помогнат да постигнете по-добър баланс:

Поставете граници за себе си

Поставянето на граници започва от вас самите. „В началото на кариерата си можете да се чувствате непобедими – сякаш можете да направите всичко“, казва Глас. „Но мозъкът се нуждае от почивки, за да работи на върховата си способност“, обяснява той.

Глас препоръчва  да правите малки почивки по време на работа. Дори една минута умерено дишане или кратка разходка ще увеличи капацитета на мозъка, което ще ви позволи да функционирате при пълна ефективност по-дълго.

Докато микро-почивките са подходящи за ежедневни нулирания, доброто психично и физическо здраве също изисква макро-почивки. Проучванията показват, че по-дългите почивки от работа имат връзка с дълголетието.

Твърди и меки граници

След като създадете добри вътрешни навици, ще бъдете по-добре подготвени да поставяте граници с другите. Глас обяснява, че има твърди и меки граници.

„Отделете време да помислите какви са вашите твърди граници. Кои са нещата, които просто няма да пожертвате. Що се отнася до мен, имам деца вкъщи и вечерям с тях. Това е важна част от това кой съм като баща и няма да позволя на работата да ме лиши от това. Настройвам графика си около тази твърда граница“, разказва той.

Меките граници не са толкова ясно начертани. Например Глас казва, че опитва да прави половинчасови почивки през целия ден. „Това е моментът да стана и да се протегна или да се разходя навън. Ако някой наистина има нужда от време с мен, мога да бъда гъвкав. Мога дори да предложа да се разходим заедно“, обяснява той.

Ако смятате, че вашите граници не се спазват, трябва незабавно да проведете разговор с шефа си. Например, ако се свържете с вас в извънработно време или през почивните дни, Глас предлага да кажете: „Откривам, че не мога да бъда толкова продуктивен, колкото искам, защото не получавам почивките и дистанцията от работата, от които се нуждая. Изглежда, че трябва да съм на разположение в събота. Готов съм да го направя, защото това е мека граница за мен, но искам да работя с вас, за да разбера кога мога да се откъсна напълно от работата“.

„Ако сте в ситуация, в която шефът ви не уважава това или казва: „Тук не правим нещата така“, тогава трябва да се запитате дали това е правилното място за вас.

 „Тук ли искам да изградя кариерата си, особено като нов член на работната сила? Когато поставяте граници, трябва да сте готови да водите тези разговори и да вземате решения от ценностна гледна точка“, категоричен е той.

Бъдете проактивни по отношение на работодателите

Мястото, където работите, също ще повлияе на вашето психично здраве. Докато навлизате в работната сила и преглеждате потенциални бъдещи работодатели, Глас препоръчва да си зададете три въпроса.

  • Вярвате ли в главния изпълнителен директор или лидерския екип и можете ли да се поучите от тях?
  • Компанията място ли е, където можете да бъдете изцяло себе си в работата?
  • Вярвате ли в продукта, мисията или услугата, която компанията изпълнява?

„Ако смятате, че можете да се доверите на ръководния екип; ако чувствате, че можете да бъдете себе си в работата  сте развълнувани от това, което те се опитват да постигнат, почти нищо друго няма значение“, казва Глас. „Ако някое от тези неща липса, не трябва да обмисляте тази организация като потенциален избор, стига да имате такъв“, добавя той.

Когато започнете първата си работа след училище, има какво да научите и да изпитате. Може да отнеме време, за да се адаптирате към работната среда и да определите как да бъдете най-продуктивни.

„Има известна интроспекция, която трябва да се случи. Ако работодателят нарушава твърдите граници, добре е да продължите напред, защото това са нещата, които са критични за вас. Ако става въпрос за нарушаване на меки граници, може просто да имате нужда от повече време, учене и образование. Здравословно е да преминете през някои от тези неща в ранните етапи на кариерата. Това ще ви помогне да разберете какви видове работа харесвате“, обяснява Глас.

………………

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ