Нова година – нови граници

Нова година – нови граници

Празниците могат да бъдат особено натоварващи. Според ново проучване на YouGovAmerica, 52% от хората намират празничния период за стресиращ. Освен това, с идването на новата година очакванията са особено големи. През това време усилията, които човек полага, както в работата, така и в личните занимания, се чувстват по-тежки, отколкото през останалата част от годината.

Стресът се е увеличил през последните години и според изследване, публикувано в Международния журнал за стареене и човешко развитие, той е най-висок сред по-младите възрастни хора. Най-значимите стресори са семейството, съпругът/ата, финансите и работата. Разбира се, хората са изправени пред стрес на всеки етап от живота. Независимо дали става въпрос за грижа за деца или възрастни, кариерно развитие, или някаква доброволческа дейност - всичко това изисква инвестиции на време и енергия.

Границите могат да ви помогнат да се справите със стресови фактори като тези и началото на новата година може да бъде идеалното време да обмислите вашите граници и да определите какъв баланс ще търсите между  работата и ежедневните си задължения през следващата година.

Ето някои най-добри практики (и неочаквани подходи) за това как да установите и управлявате границите си през новата година.

Персонализирайте границите си

Една от най-трудните части при поставянето на граници са оценките, които хората (включително и самите вие) дават на тях. Хората са склонни да вярват, че никога не трябва да работите през уикендите или че никога не трябва да смесвате работа и лични занимания. Но в действителност най-ефективните граници са тези, които работят за специфичните за вас условия.

Ако тръгнете рано в четвъртък, за да посетите футболния мач на дъщеря си, но вместо това трябва работите в събота сутрин, за да наваксате изгубеното работно време, това е напълно приемлива размяна. Ако останете на работа до малко по-късно в четвъртък и петък, за да завършите проект и да не сте под напрежение през уикенда, това също може да е подходящ поход за вас.

Общоприетото разбиране за установяването на граници е, че те трябва да представляват строги правила, които никога да не бъдат прекрачвани. По-добре е обаче да имате по-гъвкав подход. Когато нещата работят за вас, вашето семейството и работата ви, не бъдете твърде строги със себе си и не сравнявайте стандартите си с тези на другите.

Синхронизирайте графика си

Друго важно съображение за определяне на граници е доколко вашият график е в синхрон с този на другите. Щастието е значително по-голямо, когато имате добри взаимоотношения с останалите и се чувствате част от вашата общност, така че е разумно да обмислите как управлявате границите си в съответствие с тези на другите. Отсъствието за един следобед може да е прекрасно, но възможността да разхождате кучето си с приятел този следобед може да е още по-добра.

Спечелете доверието на другите

Можете да подобрите способността си да поставяте граници и да правите свой собствен избор за това кога, къде и как да работите, като спечелите доверието на другите. Не подценявайте силата на вашето представяне и репутация в степента на автономност, която получавате в работата си.

Понякога може да е трудно да помолите шефа си за гъвкавост и да поставите граница по отношение на личен ангажимент. Но ако дадете най-доброто от себе си, поемете инициатива и вършите работата си отлично, ще спечелите правото да поискате повече. Когато лидерите и членовете на екипа вярват, че вие се придържате към обещанията си и изпълнявате задачите, които сте поели, те ще бъдат по-склонни да приемат смени в графика или работното ви местоположение.

Управлявайте себе си

В допълнение към управлението на макро границите – кога, къде и как работите и живеете. обърнете внимание и на това как управлявате своите микро (ежедневните) граници. Когато трябва да се потопите в проект, отделете време в календара или задайте състоянието „не безпокойте“ в пощата и платформите за комуникации. Когато искате да се съсредоточите изцяло върху партньора си, изключете всички видове известия.

Умората и стресът често се засилват, когато превключвате между задачи – не само по отношение на мултитаскинга, но и по отношение на това, на което обръщате внимание. Ако сте по средата на среща и се опитвате да пишете с дъщеря си, то може да не успеете да се съсредоточите достатъчно върху нито една от двете дейности. Планирайте времето си на части, така че да можете да се съсредоточите върху работата за определени периоди и след това да бъдете със семейството си в други специални времеви откъси.

С толкова много информация, която идва към нас всеки ден, вниманието става все по-оскъден ресурс. По тази причина е важно да присъствате и телом на местата, на които трябва да бъдете в конкретен момент. Когато сте съсредоточени и внимателни, можете да извлечете повече от преживяванията и да изградите по-силни взаимоотношения с останалите, демонстрирайки, че наистина ви е грижа за тях.

Адаптирайте се

Имайте предвид, че вероятно ще искате да адаптирате границите си с течение на времето, така че следете какво работи за вас в конкретния момент и какво може да се наложи да промените. Естествено е изискванията да се променят с течение на времето. Когато имате малки деца вие се нуждаете от по-различни граници от тези, които ви трябват, когато децата ви са в университет. Когато сте си поставили за цел да получите повишение в работата, вашите граници ще бъдат по-различни в сравнение с времето, когато вашата кариера току-що е започнала.

Най-важното е да размишлявате редовно по въпроса за вашите граници и да сте наясно как управлявате времето и енергията си. Избягвайте прекомерното обвързване със строг график или рамка, за да си дадете възможност да калибрирате времето си, докато животът ви изправя пред различни ситуации.

Границите не винаги са лесни за управление, но в крайна сметка това си заслужават усилията. Поставянето и управлението на граници са начини да увеличите чувството си за сила и контрол, дори когато нещата са непосилни, предизвикателни или просто стресиращи.

………

Трейси Брауър, автор на Bring Work to Life by Bringing Life to Work: A Guide for Leaders and Organizations, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ