Клишетата, които "арестуват" мисълта

Клишетата, които арестуват мисълта

Когато Би Би Си попита харвардския лингвист и писател Стивън Пинкър за съвет как човек да бъде по-рационален през 2022 г., той предложи на читателите проста мантра: „Целта ви не трябва да е да бъдете прави, а да стигнете до правилното заключение“.

Вместо да се опитваме да печелим спорове, твърди той, всички ние трябва да се стремим да стигнем до ситуация, в която нещата са малко по-ясно, отколкото преди началото на спора. Този съвет изглежда като глътка свеж въздух на фона на силната политическа и социална поляризация, която се наблюдава на много места по света в момента. Той обаче повдига очевиден въпрос: „Как да го направите?“.

Подхождането към споровете със смирение и непредубеденост определено е важна предпоставка за постигане на добри резултати, но експертите имат ли по-конкретни съвети за това как да насочвате разговорите в посока намирането на истината, а не към постигане на някаква лична „победа“. Те съветват да се отървете от „прекратяващите мисълта клишета“.

Терминът „прекратяващи мисълта клишета“ е популяризиран от американския психолог и писател Робърт Джей Лифтън в книгата му „Реформа на мисълта и психологията на тотализма“ от 1961 г. Той се отнася за „кратки, остроумни фрази, които не са непременно неверни, но не разказват цялата история“ и които „прекратяват разговора и не позволяват на хората да се замислят по-задълбочено по важни въпроси“.

Повечето от нас вероятно чуват, а и използват, някои от тези прекратяващите мисълта клишета почти ежедневно. Макар че те могат да направят някои неудобни моменти по-комфортни, те също така ни лишават от шанса да проведем стимулиращ мисълта дебат. Ето няколко примера:

  • „Каквото, такова“
  • „Можеше да и по-лошо“
  • „Времето лекува всичко“
  • „Някои хора са и по-зле“
  • „Това, което не те убива, те прави по-силен“
  • „Винаги е най-тъмно преди зазоряване“
  • „И това ще отмине“
  • „Всичко опира до намирането баланс“
  • „Опитайте да погледнете на нещата от добрата страна“
  • „Слънцето ще изгрее и утре“

На пръв поглед няма нередно или обидно в тези често срещани фрази, но както посочва Колин Райт в материал за Inc.com, те често биват използвани от хора, които искат да сложат край на някакъв разговор или пък искат бързо да отбележат точка за себе си в спор, който не върви по начина, по който искат. В крайна сметка всичко опира до въпроса какво цените повече - комфорта или истината?

Ако се интересувате повече от това да стигнете до истината, отколкото да печелите аргументи, тогава е добре, да сте наясно с тези клиширани фрази. Всеки път когато чуете някоя от тях или се изкушите самите вие да я използвате, трябва да се запитате защо опитвате да избегнете конфликт.

Понякога причината е да запазите мира, когато той наистина трябва да бъде запазен. Но в други случаи, ако сте честни със себе си, причината е, че вие или вашият събеседник предпочитате да избегнете малко по-трудна, но възнаграждаваща интелектуално работа. Ако случаят е такъв, то може би трябва да задълбаете повече. Това може да ви постави в некомфортна ситуация, но има голяма вероятно в крайна да излезете от този спор по-умни.

………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа