Капаните на ограничаващите вярвания

Капаните на ограничаващите вярвания

Поставили сте си амбициозна цел. Очертали сте нужните стъпки за постигането тази цел и сте определили крайни срокове за всяка една от тях. На хартия всичко изглежда добре. След това обаче на преден план излизат вярванията, които саботират собствените ни усилия, както и синдромът на самозванеца, който обикновено води до ниско самочувствие и липса на увереност. Може би в главата ви започва да се върти рефрен от типа на: „Как изобщо съм си мислил, че мога да постигна това“.

Този тип убеждения могат да ви попречат да правите неща, които наистина искате. и те „идва във всякакви форми и размери“, обяснява психотерапевтът Катрин Морган Шафлър, автор на „The Perfectionist’s Guide to Losing Control: A Path to Peace and Power“.

„Ограничаващите вярвания включват тези, свързани с това колко време ще ви отнеме нещо. Няколко примера: „Ще ми отнеме години, за да се измъкна от дълга/да преодолея тази раздяла/да оздравея “, казва Шафлър.

Други често срещани ограничаващи вярвания включват колко щастливи можем да бъдем:„Не мога да бъда щастлив, докато нямам деца или партньор; Не мога да бъда щастлив, докато нямам X сума пари“, както и такива свързани с идеята, че не можете да изпълните определена роля: „Никога не бих могла да бъда писателка, актриса, собственик на жилище или човек, който пътува по света“, обяснява Шафлър.

За щастие има някои начини да управлявате тези често срещани вярвания, за да ги преодолеете или поне да впрегнете силата им така, че да работят за вас.

Предвидете препятствията

Когато мозъкът ви започне да измисля причини, поради които не можете да постигнете това, което сте си поставили за цел, започнете да ги изброявате. След това помислете дали те наистина са верни и, ако са, как да ги преодолеете, казва икономистът Кейти Милкман, професор в бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания и автор на „How to Change: The Science of Getting from Where You Are to Where You Want to Be“. Има фактори, които ще ви попречат да постигнете целите си, вариращи от отлагане и лоши навици до липса на увереност.

Посветете малко време на „предвиждането на препятствията“. Това може да звучи като едно песимистично начинание, но ще ви помогне да преодолеете истинските пречки.

Тя използва примера с бягането на маратон. „Твърде зает, за да тренирате? Маркирайте зададените часове за тренировки в календара си, за да можете да планирате около тях. Не знаете как да започнете? Започнете, като потърсите реномирани програми за обучение онлайн или като работите с коуч. Мразите да бягате? Намерете начин да го направите по-забавно, като включите приятели или слушате музика, докато бягате. Подобно на целите, „начинът, по който се справяте с препятствията, е като ги разбиете на части и разберете какво е решението за всяка от тях“, категорична е Милкман.

Потърсете вашите модели

Шафлър твърди, че намирането на модели може да бъде мощен начин за преодоляване на самоналожени ограничения и съмнения. „Може би не можете да бъдете астронавт, ако сте на 67 години и сте в лошо здраве. Но може и е постижимо. Може би това не е толкова нереалистично. Кой е най-възрастният човек, летял в космоса? Ами възрастните хора, които пробиват в други области? Идентифицирайте какво е същината на лимита. В този случай изглежда, че става дума за възраст и здраве. Бихте ли подобрили здравето си? Бихте ли могли да обърнете шансовете в своя полза по някакъв начин? Моделите са там – намерете ги“, казва тя.

Нямате нужда от модел, за да бъде точно копие на някой като вас, който прави нещо, което искате да направите. Вместо това „този човек може да бъдат някой, който е малко вероятен кандидат за това, което искате да направите“, казва тя. Така че, потърсете хора, които са успели въпреки всичко или са направили нещо наистина забележително. „Ще откриете колко много всъщност искате това, което казвате, че искате, след като започнете да вярвате, че можете да го получите, ако го желаете достатъчно силно“, обяснява тя. „Понякога се придържаме към ограничаващите се виждания, защото е по-лесно да повярваме, че не можем да направим нещо, отколкото да признаем, че не сме готови да положим усилия да го направим“.

Подходете креативно

Понякога, когато ви липсват модели, трябва да проявите малко въображение. „Изберете човек, който смятате за успешен по някакъв начин или на когото подражавате. Може да е известен човек, познат или някой, когото познавате задълбочено. Запитайте се: „Мога ли да правя толкова пари, колкото прави той? Мога ли да пътувам толкова, колкото пътува той? Мога ли да бъда толкова мил, колкото изглежда той?“, казва тя. „Няма значение дали искате да правите толкова пари, колкото правят те, или да имате отношенията, които те изглежда имат. Идеята е да изследвате вярата в собствените си способности, да изследвате какво вярвате, че е възможно за вас“.

Това упражнение е полезно за предизвикване на вашите ограничаващи убеждения, „защото ако не вярвате, че нещо е възможно за вас, вие изобщо няма да признаете, че го искате“.

………………..

Гуен Морън, съавтор на The Complete Idiot's Guide to Business Plans, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ