Фразите, които помагат за изграждането на силна психика

Фразите, които помагат за изграждането на силна психика

Прекарах 30 години в проучване на това какво прави хората, и особено лидерите, психически силни. По пътя открих, че човек става психически по-силен, като упражнява уменията си в шест основни категории: увереност, устойчивост, дързост, вземане на решение, целенасоченост, позитивна нагласа. За целта помага да бъдете преднамерени в това , което казвате на другите, а и на себе си. Ето няколко фрази, които помагат за изграждането на психическата сила:

„Аз съм достатъчен/достатъчна“

Твърде лесно е човек да има точно обратното усещане. Сравняването с другите е нещо естествено и понякога ни кара да имаме чувството, че не сме достатъчни. Често вярваме, че това, което ни прави различни, е пречка пред постигането на успех, когато в действителност те могат да ни помогнат да постигнем нашата цел..

Единственото уместно сравнение, което можете да направите, е между това кой сте днес и кой сте били вчера. Единственият въпрос, който е наистина важен, е дали се развивате или не. Психически силните хора си напомнят за това, за да укрепят своята увереност.

„Какви възможности предлага този неуспех?“

Устойчивостта може да бъде упражнявана, когато помагате на себе си и на другите да се съсредоточат върху възможностите, които възникват в ситуация беда, вместо върху негативните последици.

Ние сме склонни да се фокусираме върху това, което сме загубили поради нещастие - време, пари, напредък, вяра в себе си, нашата идентичност или дори нашата работа.

Психически силните хора се съсредоточават върху това, което все още имат въпреки трудностите, както и върху възможностите, които предоставят те.

„Позволявам ли си да имам големи мечти?“

Психически най-силните хора имат навика да мислят мащабно. Те са си дали разрешение да го направят и насърчават другите да подхождат по-същия начин. Това обаче не е лесно, колкото звучи. Повечето от нас са претоварени с ежедневните си задачи и приоритети. Кой има време за големи мечти? Освен това ние често си казваме: „Големи неща се случват на други хора, не на хора като мен.“

Ако искате да развиете вашата дързост, трябва да си позволите да бъдете амбициозни. Трябва да вярвате че големи неща могат да се случат на хора като вас, както и че мащабното мислене и смелостта ще помогнат за изковаването на по-добра, по-завършена версия на вас самите.

„Каква е цената на нерешителността?“

Решителността е отличителна черта на психично силните. Те не се парализират от страхове относно какво ще се случи, ако вземат грешно решение. Те напомнят на себе си и на другите какво се случва, ако отлагат вземането на решение твърде дълго.

Известен рок певец веднъж се оплака: „Ако избереш да не решаваш, все пак си направил избор“.

Често това е скъпоструващ избор. Вашата нерешителност може да означава, че сроковете и разходите ще скочат до небето, изчерпвайки ресурсите, докато преследвате паралелни пътища.

„Управлявам ли нещата, които са под мой контрол?“

Психическата сила е тясно свързана с постиженията. За да постигнете целите си, имате нужда от целенасоченост. Човек обаче може да изгуби посоката си, ако обръща твърде много внимание на неща, които не може да контролира.

За това е важно от време на време да правите на „проверка на контрола“ Създайте проста таблица с две колони. Обозначете лявата колона „Неуспехи“ и дясната колона „Системи“. Под „Неуспехи“ избройте всички препятствия, за които се притеснявате и които биха могли да ви попречат да постигнете целта си. След това оградете само потенциалните неуспехи, които можете да контролирате.

В колоната „Системи“ избройте всички процеси, процедури и структури, които можете да въведете и които ще ви помогнат да преодолеете оградените предизвикателствата.

„Ще направя това“ вместо „Трябва да направя това“

Това преформулиране отключва благодарността, като ви кара да се чувствате отново заредени с енергия, когато задълженията във вашата работа ви изтощават.

Например, в дните, когато трябва да пътувам до работата си (самото пътуване е нещо, което вече не ми харесва), се въздържам от мисълта „Трябва да направя това“, като вместо това си казвам: „Ще направя това“. „Скоро ще бъда на сцената, изнасяйки реч и споделяйки прозрения и вдъхновение, които ще помогнат на хората“, вместо „Трябва да се изправя на сцената“.

Припомням си всички добри страни на това да си оратор и писател и нося тази позитивност, енергия и радост със себе си през целия си ден.

…………………

Скот Мауц, автор на „The Mentally Strong Leader: Build the Habits to Productively Regulate Your Emotions, Thoughts, and Behaviors“, за CNBC

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ