Хаосът не е ваш враг

Хаосът не е ваш враг

Хаосът не е ваш враг

Има един неоспорим ефект от пандемията от COVID-19 - тя ни принуди всички да се справим с неочакваното. Не всички приветстваха необходимостта внезапно да се откажат от рутините. Въпреки това, тези, които успяха да се приспособят, разкриха формулата за устойчивост.

За щастие, пандемиите не се случват всеки ден, но неочакваните ситуации са нещо, което няма  спре да съществува. „Въпросът е какво правите с хаоса?" казва Кристина Биниек, заместник главен изпълнителен директор на Deloitte Consultin. „Има нещо фундаментално в системата от вярвания за начина, по който гледаме на хаоса“, добавя тя.

Биниек споделя, че е израснала в шумно италианско семейство, където е била най-голямата дъщеря от четири деца. В тази обстановка безпорядъкът, объркването и непредсказуемостта са били част от ежедневието. „С децата, тичащи в различни посоки, се научих да организирам хаоса в ранна възраст“, разказва тя.

Не е необходимо да израснеш в голямо, буйно семейство, за да се справиш с хаоса. Има няколко неща, които според Биниек трябва да направите, за да преминете от съпротива към приемане на хаоса.

Обърнете внимание на начина си на мислене

Първата стъпка е да промените начина си на мислене, като започнете от момент, когато се случи нещо непредвидимо. Вместо да го игнорирате, признайте го и го приемете, съветва Биниек.

„Има нещо в разпознаването на мястото, в което се намирате“, казва тя. „Израснах в среда, която ме принуди в много ранна възраст да разпозная хаоса и да разбера, че той винаги се успокоява. Вие можете да помогнете това да се случи“, добавя Биниек.

Нормалната ви реакция може да е да се чувствате стресирани или разтревожени и да не знаете в каква посока да поемете. Вместо това се опитайте да се разграничите от емоциите си и да идентифицирате какво е създало хаоса

„Разпознайте собственото си поведение и помислете какво трябва да промените“, казва Биниек. „Как да приема това и да го променя във възможност за добро? Как мога да се обърна и да продължа напред?“.

Разберете докъде се простират границите на възможното

След това отделете нещата, които можете да контролирате, от тези, които не зависят от вас. След като осъзнаете какво всъщност държите в ръцете си, ви, определете как да изразходвате времето и енергията си най-добре.

„Винаги ще има повече неща за решаване, отколкото има часове на деня“, казва Биниек. „В крайна сметка, когато имате висока степен на сложност, всичко опира до това да направите нещата по-добри, отколкото са в момента“, добавя тя.

Намерете правилния баланс

След като хаосът е организиран, намерете баланс между възприемането на непредсказуемостта и поддържането на структура и ред около нея. Биниек казва, че тази стъпка е една от най-значимите културни промени за хората.

„Когато сте в хаотична ситуация, няма как да не искате да знаете как нещата ще се оправят“, казва тя. „Вярвам в прозрачността относно това къде се намираме. Накарайте групата да разбере нещата, които има начин да бъдат решени. След това се споразумейте за нещата, които не знаете как да решите в момента“, съветва Биниек.

Използвайте хаоса за добро

Възможно е хаосът да се използва, за да се стимулира промяната и напредък в мисиите, твърди Биниек.

„Как приемате този неочакван момент, онова състояние на объркване, при което нещата може би не се чувстват ясни? Гледате ли на това като на възможност?“, пита тя.

 „Ако можете да разберете първопричината, да намерите съответствие и да се съгласите какво да правите, можете да създадете тази възможност“, обяснява Биниек.

Според нея неяснотата може да обедини хората.

 „Вярвам, че когато екипите се изправят срещу неясна ситуация, като например смяна на ръководството, организационна промяна или придобиване, тези моменти ги принуждават да се обединят. Някои от най-добрите връзки се създават, когато сте заедно в окопите, работейки в условия, които могат да бъдат описани като хаос“, казва тя.

………………

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ