Дали пък не лъже?

Дали пък не лъже?

Дали пък не лъже?

В света на бизнеса доверието е една от основите на доброто лидерство. Да бъдеш шеф, на който другите имат доверие, помага за създаването на здравословна фирмена култура, в която хората могат да изразяват себе си свободно. Доверието обаче е двупосочна улица и е възможно някой от вашите служители да не го заслужава. Може пък самите вие да сте служител, имащ си работа с шеф или колега, който изглежда казва едно, а прави друго.

За да разберете дали някой от вашия екип лъже, обърнете внимание на действията му, препоръчват Алън и Барбара Пийз, автори на „The Definitive Book of Body Language: The Hidden Meaning Behind People's Gestures and Expressions“, и инструктори по езика на тялото за приложението за уелнес Mindvalley.

„За да откриете измамното поведение сред другите, трябва да търсите противоречия между казаното и това, което виждате – с други думи, фокусирайте се върху езика на тялото им“, казва Барбара Пийз.

Въпреки че числата варират в зависимост от изследването, изследователите са съгласни, че по-голямата част от комуникацията се осъществява чрез езика на тялото. Тонът на гласа е следващият по важност, а изречените думи са на последно място. Според Пийз най-честите сигнали, свързани с лъжене, включват: докосване на лицето и главата с ръце, търкане на носа, подръпване на ушите, постоянно насочване на погледа надолу и наляво и други.

Потвърждаване на знаците

За да откриете лъжата, потърсете струпване на поне три сигнала. Възможно е да направите грешка, когато се опитвате да разберете нечии мотивации, ако разчитате само на един жест.

„Например, ако някой докосне носа си, това може просто да означава, че той го сърби. Ако обаче непрекъснато докосва носа си, постоянно мига и гледа в земята и не спира да пипа лицето си, това са достатъчно сигнали, които могат да показват поведение намерение“, казва Алън Пийз.

Жестовете на страх често приличат на жестове на измама. Ако човек се притеснява в дадена ситуация, то трябва да потърсите повече улики, преди да го уличите като нечестен.

Подобряване на уменията за разбиране на езика на тялото

Четенето на езика на тялото изисква време и практика. За да бъдете по-интуитивни в разбирането на езика на тялото, Пийз предлагат да ходите по-често на места, където се събират много хора, и просто да наблюдавате поведението им.

„Страхотните места за това включват летища, кафенета и всяко обществено пространство, където можете да наблюдавате как хората си взаимодействат и да правите предположения за това какво мислите, че се случва, въпреки че не можете да чуете думите, които изричат“, казва Алън Пийз. „По този начин можете да се обучите да осъзнавате по-ясно поведението на хората с езика на тялото“.

Друг метод е да гледате телевизия с изключен звук.

Ако видите някой да демонстрира един или повече типа измамно поведение, Барбара Пийз предлага директно да поставите въпроса пред вашия събеседник. Може да кажете нещо от рода на: „Виждам по езика на тялото ви, че наистина не сте уверени в това, което казвате. Какво мислите наистина?“

„След това изчакайте отговор“, казва тя. „Вторият начин е да вземете под внимание момента, в който сте почувствали, че вашият събеседник ви лъже, да запомнете конкретното твърдение и да се върнете към него на по-късен етап, поставяйки го под въпрос“, съветва Пийз.

Езикът на тялото е критично умение, което трябва да придобиете, ако искате да постигнете успех в бизнес и личните отношения, категоричен Алън Пийз. „Тези, които са добри в това, биват описвани от останалите като „„харизматични“ личности. Отделяйте по 10 минути на ден и след дълго можете да станете много способен четец на езика на тялото“, добавя той.

………………………….

Стефани Воза за FastCompany.com

Редактор: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ