Мантрите, които ще ви помогнат да намерите щастие дори в най-трудните моменти
Усмихвате ли се всеки път, когато чуете някаква определен песен, или пък засиявате, когато видите стар приятел? И двете са неща, които обичам да наричам „искри на щастие“.
Сега имаме повече нужда от такива моменти от всякога, имайки предвид текущите събития по света. За съжаление, както пиша в книгата си „The Mentally Strong Leader“, има дни, когато тези моменти са трудни за намиране.
Ключът е да внесете повече искри на щастие в живота си - не случайно, а по избор.
Необходима е умствена сила и дисциплина, за да възприемете нужните перспективи и да направите избор, който може да ви помогне да си донесете радост, особено когато негативните емоции и мисли ви завладяват.
Най-психически силните хора се облягат на няколко мантри, които могат да осигурят малки изблици на устойчивост и да създадат искри на щастие.
„Важното е не какво сме загубили, а какво все още имаме“
Във времена на затруднения и катаклизми е лесно да се съсредоточите върху това, което е изчезнало. Може би сте загубили време, пари или ресурси, когато нещо се е объркало с важен проект в работата. Или сте загубили важна част от самоличността си, когато са ви съкратили. Може би сте загубили приятел, с който често прекарвате време, тъй като той се е преместил в другата страна.
Много важно е в тези случай да не забравяте да се съсредоточите върху това, което все още имате. Съзнателното практикуване на благодарност подобрява благосъстоянието, показват изследвания.
В ситуациите по-горе, например, може да сте благодарни за ценните уроци, които сте си извлекли от провала; за възможността да прекарвате повече време с любими хора и за новата дестинация за пътуване, както и приятелството, което можете да продължите да култивирате от дълго разстояние
„Няма такова нещо като перфектен път“
Когато поставяте под въпрос пътя, който сте избрали, или се оплаквате, че не всичко работи, както сте се надявали, можете да се озовете в един изключително негативен цикъл.
Истината е, че винаги ще има неочаквани обрати. По-лесно е да намерите радост, когато приемете несъвършенствата и преодолявате препятствията по пътя.
Помислете за постижение или резултат, който ви е направил щастливи. Вероятно сте се сблъскали с някакви трудности, за да стигнете до желаната точка.
„Голяма картина, малка стъпка“
Когато сме изправени пред поредица от провали, можем да загубим перспектива. Малките предизвикателства може внезапно да изглеждат прекалено големи.
Когато казвате на себе си „Голяма картина, малка стъпка“ правите две неща:
- Напомняте си за крайната цел или за визията за живота, която съответно искате да постигнете или какъв искате да бъдете. Когато разглеждате неуспехите в контекста на голямата картина, той се свива.
- Може да ви помогне да идентифицирате едно малко нещо, което да направите, за да се върнете по пътя на прогреса и позитивизма. Това първо действие може да доведе до друга малка стъпка на надежда, която води до друга и т.н.
„Неволята създава вярвания, а не последствия“
Мислете за това като за вашата фраза, вдъхновена от ABC модела в когнитивно-поведенческата терапия. Идеята е да си напомните, че нещастието не означава автоматично отрицателни резултати.
Крайният резултат от нещастието се определя от начина, по който реагирате на него и от убежденията, които създавате заради него.
Например, ще повярвате ли, че интервю за работа, което не е минало добре, е доказателство, че вие сте провал? Или ще повярвате, че това е възможност за учене и препятствие, което ще преодолеете, както сте правили в други ситуации в миналото?
Запомнете: „Ще бъда щастлив, когато...“ е капан
Лесно е да се увлечете от мисълта, че щастието е дестинация и че ако можете да спечелите само малко повече пари или да постигнете нещо конкретно, тогава ще бъдете щастливи.
Може да си кажете: „Ще съм щастлив, когато най-накрая получа това повишение“ или „Ако можех да се побера в тези стари дънки, щях да бъда много по-щастлива“. Междувременно оставяте радостта да се изплъзне незабелязано, докато държите главата си наведена.
Психически силните хора участват в това, което аз наричам „грайндфулнес“ – практика, която представлява пресечната точка на благодарността и грижата. Тя ви позволява ви да забележите и разпознаете своята благодарност за малките положителни неща, дори в трудни моменти, и ви насърчава да черпите щастие от намирането и изпитването на радост в света около вас, точно сега, всеки ден.
……………….
Скот Мауц, автор на „The Mentally Strong Leader: Build the Habits to Productively Regulate Your Emotions, Thoughts, and Behaviors“, за CNBC.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.