Да се завърнем към въображението

Да се завърнем към въображението

Какво си представяте, когато помислите за човек с активно въображение? Вероятно на ум ви идва някакво дете. Въображението е сред градивните елементи на детството, които дават на децата вродена способност да генерират големи идеи.

Но какво ще стане, ако успеете да си върнете тази сила на възраст, която е много далеч от детството ви? Въображението е толкова важно в зряла възраст, колкото и когато сте млади, и е изцяло под ваш контрол, категоричен е Албърт Рийд, автор на „The Imagination Muscle: Where Good Ideas Come From (And How to Have More of Them)“.

„Склонни сме да мислим за въображението като за нещо, което ни е дадено свише“, казва Рийд, бивш управляващ директор на Condé Nast U.K. „Въображението е под наш контрол и имаме способността да го направим по-силно на база начина, по който работим върху здравето и емоционалното си благополучие“, добавя той.

За съжаление, доказателствата показват, че с времето имаме по-малко идеи и губим много от въображението си. „С процеса на образование ние се освобождаваме от свободното детско мислене и удивление. И след това оставаме такива през целия си живот“, обяснява Рийд.

Креативността е важно за положителния растеж в обществото. Въпреки че това изисква усилия, възможно е да подобрите въображението си. Ето три неща, които можете да направите още сега.

Начин на мислене на начинаещ

Много от великите гении в изкуството, науката и бизнеса са имали някои от най-добрите си идеи, когато са били в 20-те или в началото на 30-те си години. Рийд казва, че това е така, защото са имали начин на мислене на начинаещ, който им дава способността да виждат нещата от нова гледна точка.

„Това, което се случва с времето, е, че навиците, мислите и възгледите за света започват да се установяват. Можем да се борим с това, като останем начинаещи и опитаме нещо ново“, обяснява той.

Много учени, носители на Нобелова награда, които постигат своите най-важни открития на по-късен житейски етап, са имали артистични интереси. Например Александър Флеминг, който открива пеницилина, е бил член на клуба по изкуства Челси в Лондон и е експериментирал с микробно изкуство, рисувайки с бактерии. Американският физик и експерт в сферата на елементарните частици Ричард Фейнман публикува колекция от рисунки. Алберт Айнщайн е свирил на цигулка.

„Те не бяха много добри артисти, но това нямаше значение“, казва Рийд. „Те имаха начин на мислене на начинаещ, когато ставаше дума за изкуство и това поддържаше синаптичните пътища отворени, за да могат да видят света по нов начин“.

Готовност за провал

Друг начин да развиете въображението си е да приемете съвета на Елинор Рузвелт: „Всеки ден правете нещо, което ви плаши“.

„Бих казал, направете нещо, което плаши въображението ви“, казва Рийд. „Не се притеснявайте дали ще е полезно и не свързвайте незабавно идеята за успех с нещото, с което се захващате. Въпросът е да отворите ума си и да го накарате да види нещата по различен начин“, обяснява той.

Въображението изисква да поемате рискове. „Стив Джобс, Дейвид Бауи, Уилям Уърдсуърт, Вирджиния Улф – всички тези хора постигнаха невероятни успехи. Между тези успехи те имаха ужасни провали. Идеята, че трябва да бъдеш постоянно успешен е погрешна“, категоричен е Рийд.

Провалът е страничен продукт от успеха и е важна част от това да си човек с богато въображение.

Разберете в кой период от време сте в оптималното състояние

И накрая, разширете въображението си, като обърнете внимание на моментите през деня, когато въображението ви е най-живо и имате най-много идеи. Рийд казва, че той е най-креативен сутрин.

„Полагам съзнателни усилия да не проверявам имейлите си, да не гледам новините и да не позволявам на входящи данни да изкривят това“, споделя той. „Има чистота между несъзнателния сън и съзнанието, че сте будни, където имате тази прекрасна плодородна територия, която позволява на ума ви да се скита и да формулира нови идеи, които не би могъл да направи, когато е погълнат от забързания ви ден“, обяснява Рихйд.

Той съветва да оставяте място за скука в живота си. „Онези междинни моменти, когато стоите на опашка или чакате автобус, вместо да извадите телефона си и да проверите Instagram, позволяват на ума си да се лута, защото тогава се генерират добрите идеи“.

Всеки може и трябва да развива своето въображение, защото то има способността да ви направи по-щастливи, казва Рийд, отбелязвайки: „Ако се ангажирате с творческите си способности, вие ставате по-жив човек“.

Нещо повече, обществото има нужда от хора, които да използват своето въображение. Независимо дали са големи или малки, обществата се движат напред и цивилизациите се развиват чрез генериране на идеи.

„Не можем да оставим енергията ни за генериране на идеи да намалее. Трябва да създадем свят, който е проводник на въображението, а не такъв, който го оставя на случайността или безразличието. Въображението е нашата суперсила, която отключва много важни части от това да си човек“, подчертава Рийд.

…………….

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ