Това, което 30-годишният Бил Гейтс е избягвал, но днес цени високо

Това, което 30-годишният Бил Гейтс е избягвал, но днес цени високо

Когато е бил на 30 години и напълно обсебен от изграждането на Microsoft, Бил Гейтс е опитвал да функционира с възможно най-малко сън. Днес той подхожда към съня по напълно различен начин и дори използва тракер, за да се увери, че получава достатъчно от него.

Милиардерът филантроп обясни промяната в мирогледа в първия епизод на новия си подкаст Unconfuse Me With Bill Gates, където към него се присъединиха актьорите Сет Роугън и Лорън Милър Роугън, за да говорят за изследването на Алцхаймер и тяхната инициатива Hilarity for Charity.

„Тогава спях само по шест часа. Приятелите ми обаче казваха, че спят само пет или изобщо не сят“, споделя Гейтс в подкаста. Това го е накарало да мисли, че трябва да се старае повече, тъй като сънят явно е ненужен и е признак за мързел.

Днес неговата позиция е също толкова стабилна, но в обратната посока. „Направих пълен обрат и вече следя ежедневните си резултати за сън“, обяснява Гейтс.

Каква е причината за този обрат? Едно нещо, което е допринесло за промяната на мнението на Гейтс, е било прочитането на книгата „Защо спим“ от Матю Уокър през 2019 г.

„Осъзнавам, че будните нощи, съчетани с това, че почти никога не съм спал по осем часа, са ми стрували скъпо“, пише той по това време . „Уокър, директорът на Центъра за наука за човешкия сън на UC Berkeley, обяснява как пренебрегването на съня подкопава вашата креативност, способността за решаване на проблеми, вземане на решения, учене, памет, здравето на сърцето, здравето на мозъка, психичното здраве, емоционалното благополучие, имунната система, и дори продължителността на живота ви“, добавя Гейтс.

Ако това не е достатъчно, за да ви убеди, помислете за тези допълнителни аргументи в полза на даването на приоритет на добрия сън:

Получаването на достатъчно сън може да подобри паметта ви и да ви предпази от Алцхаймер

Сред нещата, накарали Гейтс да започне отделя по-сериозно внимание на съня, са били дните, в които е гледал как баща му страда от болестта на Алцхаймер. „Едно от най-силните неща, които се появяват в тази област, е важността на добрия сън“, казва той в подкаста. „Сега това, което знаем, е, че за поддържане на здравето на мозъка, добрият сън, дори и в тийнейджърските години, е супер важен“.

Изследователите са открили, че когато постигнем дълбок сън, което обикновено отнема няколко часа по-лек сън, мозъците ни инициират пулсиращ ритъм, който може да изчисти бета-амилоидите, които причиняват Алцхаймер. Но дори в краткосрочен план и дори без деменция, недостатъчният сън може да попречи на способността на мозъка ви да формира нови спомени. Ако искате отлична мозъчна функция, сега и през целия си живот, има смисъл да дадете приоритет на съня.

Липсата на добър сън ви кара да вземате лоши решения

Може ли сънливостта да промени решенията, които взимате? Изследванията показват, че може. В един експеримент хора са били помолени да решават дали всеки ден да получат определена сума пари или да поемат риск, при които може да получат повече пари или никакви.

Шансовете не са били в тяхна полза и умното решение е било да вземат парите, а не да рискуват. В началото на експеримента повечето хора са изпрали именно парите. По време на експеримент обаче на някои хора е било позволено да спят по осем часа, а на други само по пет.  И с течение на времето субектите, лишени от сън, са започнали да избират по-рисковия вариант. Още по-тревожно е, че те не са смятали, че способността им да вземат добри решения се е променила по какъвто и да е било начин.

Ситуацията при Гейтс обаче е била различна. Съоснователят на Microsoft е осъзнал, че сънливостта нарушава способността му да функционира. „Знаех, че не съм толкова бодър, когато работех предимно с кофеин и адреналин, но бях обсебен от работата мислех, че да спя много е признак за мързеливост“, обяснява той.

Липсата на сън може да задуши креативността ви

За много от нас страхотните нови идеи или решения на належащи проблеми често идват през нощта. Има причина за това. Така нареченото бързо движение на очите (на английски: rapid eye movement - REM) представлява фаза на съня, при която преминават повечето ярки сънища и когато нашата креативност има тенденцията да процъфтява. Ние циклично влизаме и излизаме от REM съня, но най-интензивният REM сън обикновено се случва само след няколко часа сън, поради което толкова често сънуваме точно преди да се събудим сутрин.

В крайна сметка, способността да мислят креативно и да вземат добри решения е ключова за успеха на много от предприемачите и бизнес лидерите. Получаването на висококачествен сън е едно просто нещо, което може да помогне.

…………………

Минда Цетлин, автор на „Career Self-Care: Find Your Happiness, Success, and Fulfillment at Work“ за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ