ТРАЙНА/// Първите два часа

ТРАЙНА/// Първите два часа

Реалността за повечето лидери е такава, че докато седнат на бюрата си, те вече са изразходвали голяма част от най-добрата си енергия. Те са прегледали имейли, участвали са в ранни срещи и са се справили с „едно бързо нещо“, което им е отнело почти цял час. Часът е едва 10 сутринта, а вниманието им е разделено между няколко неща, намалявайки способността им да вземат добри решения.

В работата си като коуч по ръководни кадри, виждам всеки ден това, което проучванията ни показват от години. Способността на мозъка ни да взема добри решения се изчерпва с напредването на деня. Огромният обем решения, които трябва да вземаме всеки ден, ни прави по-слаби. А дните ни биват отвлечени от имейли – като според проучвания губим почти цял ден да се занимаваме тях всяка седмица.

Общият се ефект от това е, че лидерите са по-малко проницателни, по-реактивни и по-склонни към решения по подразбиране, отколкото към пробиви. И какво от това, ако вместо да реагираме, сме запазили този ранен прозорец за нещо по-ценно?

Първите два часа от работния ви ден не са просто още един блок в календара. Те са вашият когнитивен пик. Времето, когато мозъкът ви е най-остър и енергията ви е най-съгласувана с креативна, фокусирана работа. Това е и времето, което повечето лидери губят твърде лесно. Възвръщането му е свързано с предприемане на целенасочен лидерски подход, който се отплаща с яснота, влияние и въздействие.

Цената на стандартните сутрини

Повечето от нас не проектират сутрините си: ние ги наследяваме. Календарите се пълнят с повтарящи се срещи, обичайни проверки на входящата поща и обаждания. Започваме бързо, но често в грешната посока.

Този стандартен режим си има цена. Докато изследванията показват, че имаме пиков когнитивен капацитет сутрин, това най-добро време твърде често се пропилява за задачи с ниско въздействие. Все едно да наемете готвач със звезда Мишлен, който да намаже препечен хляб с масло.

В крайна сметка лидерите се оказват в ситуация, в която по цял ден се борят с пожарите, вземат решения от място и отлагат най-стратегическото си мислене за време, когато мозъкът им вече не е в най-добра кондиция.

Първите два часа

Възвръщането на първите ви два часа не е свързано с по-усилена или дори по-умна работа, а с по-ефективна работа.

Умната работа опира до намиране на по-бързи начини за изпълнение на познати неща, рационализиране на системите и отмятане на повече от списъка ви за по-кратко време. Това е полезно, но все пак третира всички часове от деня като равни.

По-ефективната работа е различна. Тя уважава естествения ритъм на вашето тяло и мозък. Не става въпрос само за това какво правите, но и кога го правите. Когнитивният ви капацитет достига пик през първите няколко часа след събуждане. Тогава мозъкът ви е най-добър, креативен и способен да решава сложни проблеми. По-ефективната работа означава да съгласувате най-важните си мисли с най-високата си умствена производителност.

Лидерите, които умишлено натоварват най-ранните часове на деня си с дълбока, високоефективна работа, не само вършат повече; те вземат по-добри решения, моделират по-умни навици и водят с повече яснота. Те създават време за мислене, а не само за реагиране – и това променя играта.

Когато първите ви часове са прекарани в решаване на сложни проблеми, изготвяне на стратегия или подготовка за разговори с висок залог, вие не просто отмятате задачи, но и задавате тона за това как работи вашият екип и как вашият бизнес расте.

Малки промени, огромно въздействие

Когато лидерите започнат да защитават ранните си часове, ефектът от домината е поразителен. Екипите забелязват, културата се променя и хората стават по-смели в защитата на собствената си енергия.

Работил съм с висши ръководители, които са трансформирали работния ритъм на екипа си само с премахването на ранните срещи и обявяването на първите два часа от работния ден за време за размисъл. Това е сигнал за нов стандарт, който дава приоритет над смислената работа над постоянната заетост. Тази енергия е ограничен ресурс, който си струва да се защити.

И да, това изисква промяна. Може да се наложи да предоговорите навиците с екипа си, да се откажете от инструментите за автоматично планиране или да образовате другите за новия си работен ритъм. Но лидерството е отчасти поставяне на граници, които ви позволяват да работите най-добре и дават възможност на другите да правят същото.

Преосмисляне нещата, които имат място във вашата сутрин

За да се възползвате максимално от най-добрата си енергия, трябва да я защитите. Ето как:

  • Блокирайте, не се надявайте. Задайте повтарящ се двучасов блок сутрин за проактивна работа. Не го оставяйте на случайността.
  • Започнете с нещата, предизвикващи триене. Заемете се със задачата, която е най-вероятно да отлагате; мозъкът ви е най-добре подготвен да се справи с нея сега.
  • Имейлът може да почака. Освен ако не сте в отдел „Обслужване на клиенти“, малко имейли изискват отговор в 8 сутринта. Изключете известията и не отваряйте входящата си поща, докато не приключите със задълбочената си работа.
  • Отложете срещите. Отложете повтарящите се срещи или актуализации за по-късно през деня, когато е възможно. Сутрините трябва да бъдат запазени за творчество, а не за координация.

Защитата на дори само една сутрин седмично може да доведе до значими промени в начина, по който ръководите и се представяте.

……………

Дона Макджордж, автор на „The First 2 Hours“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ