Правилото на 85-те процента
Независимо дали сте предприемач, мениджър в голяма компания или треньор по футбол в малък град, когато искате екипът ви да се представи възможно най-добре, вероятно му казвате нещо от типа на: „Дайте 100% от себе си!“.
Тази изпитана формула за мотивиране може да е интуитивна (в крайна сметка изглежда очевидно, че повече усилия водят до по-добри резултати), но поне един автор би искал да убеди лидерите, че тя е погрешна. В скорошна статия в Harvard Business Review авторът на „Effortless“ Грег Маккюън твърди, че най-добрите лидери всъщност искат от хората си да дават 85% от себе си.
Защото оптималното усилие побеждава максималното усилие
Какво лошо може да има в това да давате всичко от себе си в някаква област да се опитвате да постигнете страхотни неща? Както обяснява Маккюън, науката всъщност показва отново и отново, че в различни области да давате 85% от себе си всъщност води до по-добри резултати в дългосрочен план.
„Работата със 100% усилия през цялото време ще доведе до прегаряне и в крайна сметка по-малко оптимални резултати“, твърди той.
За да илюстрира принципа, Маккюън, дава за пример бегачите. Ако бегач ускори до максималната си скорост твърде рано в състезанието, той ще изгори енергията си и ще завърши с по-бавно общо време, отколкото ако е запазил малко енергия в резерв в началото на състезанието. Науката показва, че същият принцип се прилага в различни контексти.
Традиционната 40-часова работна седмица се е родила, когато изследователите са установили, че работата над този праг намалява ефективността до такава степен, че вреди на общата производителност. Независимо дали сте работник във фабрика или софтуерен инженер, всъщност ще свършите повече за 40 часа, отколкото за 50 или повече, защото ще правите много по-малко грешки. Стремежът да работите максимален брой часове ви носи по-малко, отколкото стремежът да работите оптимални часове.
На същия принцип експертите по използване на времето и производителността призовават работниците с твърде натоварен график съзнателно да оставят повече празнини в него. Ако денят ви е 100 процента запълнен, всички неизбежни изненади и промени в приоритетите, които се появяват в хода на нормалната работа, ще доведат до натрупвания и препълване на графика. Ако оставите малко свободно време в календара си (да речем около 15 процента от времето си) ще бъдете по-устойчиви и гъвкави и като цяло ще можете да постигнете повече
Изследователите, които изучават обучението и придобиването на знания, дори имат собствено правило за 85 процента. Той гласи, че когато учите, трябва да се стремите да сте прави през 85 процента от времето. Да грешите повече от 15 процента от времето е обезкуражаващо. Да грешите по-малко от това означава, че не предизвиквате мозъка си достатъчно, за да извлечете максимума от ученето.
Контекстът и формулировката на това правило са различни от правилото за 85-те процента Маккюъм, но това е още едно доказателство, че има определено ниво на предизвикателство, което носи оптимални резултати.
Как да приложим правилото за 85-те процента
И така, какво означава това за бизнес лидерите? Разбира се, това предполага, че трябва да коригирате очакванията си за себе си. Въпреки че има критични периоди, когато трябва да се натоварите на максимум, ще извлечете най-доброто от себе си в дългосрочен план, ако се стремите да не се натоварвате на повече от 85% от възможностите си.
Маккюъм също така настоява, че мениджърите трябва ясно и многократно да предават същите очаквания на своите екипи. А това означава да избутаме настрани стандартното разбиране, че служителите трябва да се „отдават на 100 процента“.
Да давате всичко от себе си всъщност може да не е толкова добра идея, колкото звучи
…………………….
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.