Разсеяният гений или как са вързани личността и интелигентността

Разсеяният гений или как са вързани личността и интелигентността

Разсеяният гений или как са вързани личността и интелигентността

Понякога са погрешни някои често срещани стереотипи за личността и умствените способности на хората

Въпреки стереотипите за това кои личностни черти се свързват с интелекта, учудващо малко се знае за него. Огромен нов набор от данни, съдържащ повече от 1300 проучвания на милиони хора от цял ​​свят, разкрива стотици надеждни връзки между десетки личностни черти и когнитивни способности. Тази подробна оценка на личността и интелигентността помага да бъде разбрано какво прави един човек уникален и как помага да бъде направен по-добър житейски избор.

Хиляди изследвания са посветени на изучаването на личността и интелигентността – основните аспекти на индивидуалността на човека. По-специално, съществуват известни системи за оценка и влияние върху жизнените резултати на хората. Досега обаче знаехме изненадващо малко за това как личността и интелигентността са свързани помежду си.

„Всяко проучване повдига завесата и предлага свой отговор за това колко сме уникални“, казва Кевин Станек, изследовател на човешкия потенциал в Gilead Sciences. „Но на нас ни искаше да получим обща картина.“ Искахме да знаем как всичко това се съчетава, за да формира същността на нашата идентичност."

Така Станек, Дениз Онес и десетки изследователи започват мащабна операция по събиране на данни от всички проучвания, които успяха да намерят. В тях влизат и проучвания, които никога не са били публикувани, проучвания от военни и частни компании и проучвания, които са лежали в архивите дълго време .

След 14 години се появява впечатляващ каталог от данни. Той съдържа описания на 79 личностни черти и 97 когнитивни способности от 1300 проучвания, проведени в повече от 50 страни и включващи над 2 милиона участници. А предварителен анализ, публикуван в Proceedings of the National Academy of Sciences, показва, че личността и интелигентността са свързани по изненадващи начини.

Какво е личност и интелигентност?

Личността и интелигентността са до голяма степен генетични, трайни черти, които значително влияят върху хода на живота на човек - от образованието и нивото на работа, до процента на разводите и очакваната продължителност на живота.

Но каква е тяхната същност?

Личността описва, това, което като цяло човек мисли, чувства и се държи. Състои се от пет основни независими черти, известни още като Големите пет: екстравертност, откритост, сговорчивост (дружелюбност), добросъвестност (съзнателност) и невротизъм. Наборът от данни на научните иследователи също включва няколко аспекта, които съставляват всяка от тези характеристики. Например, депресивност и подозрителност за  невротизъм, вежоливост и емпатия за добронамереност.

Интелигентността (изследователите я наричат ​​когнитивна способност) измерва колко добре човек може да разбере и приложи дадена информация. Интелигентността може да бъде разделена на два вида. Придобитите знания, наричани още инвестирани способности, се отнасят до специфични умения и знания. Неинвестираните знания включват всички други когнитивни способности. Подобно на личността, тези две форми на интелигентности могат да бъдат разделени на аспекти като капацитет на паметта, разпознаване на образи и вербална способност. „Взаимосвързаността на тези нюанси съставлява нашата личност“, обяснява Станек. „Тук се крие цялото богатство от аспекти на нашата същност, което надхвърля типовете личност и IQ показателите.“

Връзката между характер и интелект

Разсеян професор, мрачен гений, несериозен и ексцентричен човек - много стереотипи свързват определени черти на характера с интелигентността. Но дали всичко това има реална основа? Първоначалният мета-анализ, проведен от Станек и Онес, открива стотици достоверни връзки между характера и интелигентността. Ето някои от тях:

  • Откритостта, което означава готовност за приемане на нови идеи и опит, е единствената личностна характеристика, за която е доказано, че е свързана с интелигентността. Както се очакваше, откритостта беше силно свързана с общите умствени способности.
  • Добросъвестността, мярка за саморегулация и подреденост, обикновено е значително свързана с интелигентността. Някои аспекти обаче, включително бдителността и желанието за рутина, са свързани с по-ниска когнитивна ефективност.
  • Екстравертността, която е характеристика на общителността и ентусиазма, обикновено е само незначително свързана с интелигентността. Ентусиазмът обаче е по-силно свързан, а общителността (изненадващо) има отрицателна връзка с някои когнитивни способности.
  • Невротизмът предполага преобладаване на отрицателни емоции, което може да попречи на развитието на мисленето. Въпреки образа на мрачния гений, не е изненадващо, че по-високите нива на невротизъм са свързани с по-ниски нива на интелигентност, макар и само в малка степен. Особено силни фактори, влияещи върху спада на интелигентността, са нестабилността на характера и депресията.
  • Приветливостта, която е свързана със способността да се разбирате с други хора, има най-слаба връзка с интелигентността като цяло. Въпреки това, мерките за състрадание и чувствителност в междуличностните отношения са доста силно свързани с общите умствени способности. В същото време учтивостта оказва негативно влияние върху някои когнитивни способности.

Като цяло данните показват поне две неща. Първо, повечето значими връзки се определят на ниво индивидуални черти, а не на ниво на споменатите Големи пет. Ако тези по-специфични черти се игнорират, важните връзки между личността и когнитивните способности отслабват. „Удобно е да класифицирате хората по тип“, казва Онес. „Но само като вземем предвид многото нюанси на личността, можем да видим цялата комбинация от черти, които имат значение и правят човек уникален.“ Второ, много стереотипи са погрешни. Щастливите, ентусиазирани, състрадателни хора са по-склонни да бъдат умни, отколкото мрачните и безчувствени хора.

Какво могат да очакват екстровертите?

Онес предупреждава да не се правят каквито и да било причинно-следствени утвърждения. В края на краищата това са само корелационни данни и ще отнеме време на изследователите, за да оценят напълно как наборите от личностни черти и способности се напасват. Но една интригуваща възможност е, че някои хора са по-склонни към интензивна умствена дейност. Това обяснява защо откритостта (т.е. интересът към нови идеи и преживявания) и активността (един от аспектите на екстраверсията) са положително свързани с интелигентността.

Възможно е интелигентността да улесни живота, като намали изразяването на негативни емоции и ви позволи да бъдете по-малко предпазливи и по-състрадателни. Или може да има трети фактор, като богатство или здраве, които подобряват когнитивните способности и насърчават определени типове личности. „Едно от откритията е, че тези връзки са просто ясни – емпатичните, щастливи, отворени хора са склонни да имат по-добра интелигентност“, обяснява Онес. „Но не е само това“. Целта на Станек и ОАнес е да използват тази информация, за да разберат по-добре защо личността и когнитивните способности вървят заедно и в крайна сметка как тази информация може да помогне на хората да успеят."

„Компаниите вече използват информация, за да ви разберат и да повлияят на поведението ви“, обяснява Онес. „Искаме хората да разбират по-добре себе си, така че да могат да изберат правилната работа, приятели, град, партньор в живота или нещо друго, което е важно за тях“, добявя той.

Източник: Big Think

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ