Скритото умение зад успеха на Бил Гейтс

Скритото умение зад успеха на Бил Гейтс

Песимизмът е жизненоважен за оцеляването и ни помага да се подготвим за рисковете, преди те да пристигнат. Но оптимизмът е също толкова важен. Вярата, че нещата могат и ще бъдат по-добри, дори когато доказателствата за това не са особено ясни, е една от най-важните части на всички житейски дейности – от изграждането на стабилна връзка до правенето на дългосрочни инвестиции.

Оптимизмът и песимизмът изглеждат като противоречиви нагласи, така че в повечето случаи хората да предпочитат едното или другото.

В моята книга „Същото, както винаги“ пиша защо да знаеш как да балансираш двете винаги е било, а и винаги ще бъде, едно от най-важните умения в живота.

Успешните хора намират баланс между песимизма и оптимизма

Бил Гейтс е чудесен пример за това колко ефективно е това скрито умение. От деня, в който стартира Microsoft, той настояваше винаги да има достатъчно пари в банката, за да може да поддържа компанията жива в продължение на 12 месеца без никакви приходи.

През 1995 г. той е попитан от Чарли Роуз защо държи толкова много пари кеш. Нещата в технологиите се променят толкова бързо, че бизнесът през следващата година не е гарантиран, каза той - „включително този на Microsoft“.

 „Винаги съм се притеснявал, защото хората, които работеха за мен, бяха по-възрастни от мен и имаха деца, и винаги си мислех: „Ами ако не получим тези средства? Ще мога ли да покрия заплатите?“, разказва той през 2007 г.

Тук оптимизмът и увереността се смесват с тежък песимизъм. Това, което изглежда разбира Гейтс, е, че можете да бъдете оптимист в дългосрочен план само ако сте достатъчно песимистично настроени, за да оцелеете в краткосрочен план.

Защо трябва да се стремите да бъдете „рационален оптимист“

Важно нещо, което трябва да се признае тук е, че оптимизмът и песимизмът съществуват в спектър.

От единия край имате чистите оптимисти. Те смятат, че всичко е страхотно и винаги ще бъде такова. Те виждат всеки израз на негативност като недостатък на характера. Част от този възглед се корени в егото: те са толкова уверени в себе си, че дори не си помислят, че нещо може да се обърка.

От другата страна имате чисти песимисти. Те смятат, че всичко е ужасно и винаги ще бъде ужасно. Част от това отново се корени  егото: те имат толкова малко доверие в себе си, че не могат да приемат, че нещата вървят добре. Те са полярната противоположност на чистия оптимист и също толкова откъснати от реалността.

По средата е балансираната позиция, която аз наричам рационален оптимист: хората, които признават, че историята е постоянна верига от проблеми, разочарования и неуспехи, но които остават оптимисти, защото знаят, че неуспехите не пречат на евентуалния прогрес.

Понякога те могат да звучат като лицемери, но истината е, че в много случаи те гледат на нещата по-напред във времето от другите хора.

Така че тайната за успех във всяка област е да можете да преживеете краткосрочните проблеми, така че да се задържите активни достатъчно дълго, за да се насладите на дългосрочен растеж.

Спестявайте като песимист и инвестирайте като оптимист. Планирайте като песимист и мечтайте като оптимист.

Това може да изглежда като противоречиви умения. И те са точно такива. Интуитивно е да мислите, че трябва да сте оптимист или песимист. Трудно е да се осъзнае, че има време и място и за двете, и че те могат, а и трябва, да съществуват едновременно.

…………………..

Моргън Хаузел, автор на „Психология на забогатяването“ и „Същото, както винаги“, за CNBC.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ