В борба с отлагането
Много от нас изпитват затруднения с контролирането на импулса да отлагат. Предвид множеството фактори, които могат да ни разсеят, включително на екрана на нашия мобилен телефон, това е разбираемо. Но отлагането може да бъде един от най-коварните навици. Може да ви попречи да постигнете напредък в кариерата си. Или да се превърне в спънка пред взаимоотношенията ви с другите.
Но ако искате да се отървете от навика си да отлагате, има стъпки, които можете да предприемете. Ето защо отлагаме и какво можете да направите, за да противодействате на този навик.
Науката за отлагането
Изследователите са установили, че често използваме отлагането като начин за регулиране на настроенията и емоциите. Ако отлагате, не сте сами. Всъщност, според проучване на университета в Калгари, 15% до 20% от хората отлагат редовно. А проучване на университета „Саймън Фрейзър“ разкри, че 51% от участниците в него са участвали в „кибернетизъм“ – прекарвайки време онлайн, вместо да правят нещата, които трябва да свършат.
Интересното е, че отлагането не се равнява непременно на мързел, тъй като често включва някаква дейност. Може да миете чиниите, вместо да изпълнявате проекта, който трябва да свършите, или може да печете бисквитки вместо да работите по задача, която знаете, че трябва да получи приоритет.
Отлагането всъщност е свързано с изборите, които правите, както и знанието, че трябва да правите нещо различно в момента, комбинирани с неспособността да намерите нужната мотивация, за да предприемете това конкретно действие.
Но има прагматични начини, които да ви помогнат да отлагате по-малко.
Свържете навиците си с вашата идентичност
Един от най-мощните и интересни начини, по които можете да намалите отлагането, е да свържете дейностите си с вашата идентичност. Вместо да смятате нещата за задължителни задачи, мислете за навиците си като за демонстрация на това кой сте като човек.
Например, ако отлагате да отидете на фитнес за тренировка, може да ви помогне да си припомните, че сте здрав човек, който се е отдал на това да бъде във форма. Или ако отлагате проект в работата, можете да си кажете, че сте надежден човек, който винаги дава резултати.
Свързвайки елемента от списъка си със задачи с това кой сте като човек, вие правите умствена транформация от задача, която можете да изберете да направите или не, към задача, която е ви е възложена въз основа на вашата идентичност. Не се замисляте дали да си миете зъбите всяка сутрин, това е просто навик, базиран на стойността, която придавате на личната хигиена. По-малко вероятно е да отлагате задачи, които са в съответствие с това кой сте вие всъщност.
Направете задачите смислени
Голяма причина хората да отлагат е, че дадена задача им се струва твърде скучна и безсмислена, показва проучване на университета в Калгари. Хората, които отлагат, не виждат връзката между своите отговорности и важен резултат.
Можете да придобиете контрол над действията си и да отлагате по-малко, като обмислите колко важна е работата ви по отношение на по-голямата картина.
Може да отлагате обработването документи за финансова помощ на студенти, но трябва да си припомните, че резултатите от вашата работа правят възможно някои студенти от по-бедни семейства да посещават университет. Може да отлагате прането на събралата се купчина с дрехи, но трябва да си припомните, че чистите дрехи, прибрани и подредени, правят по-лесна и по-ефективна сутрешна рутина. Направете връзки между обикновените задачи, които трябва да изпълните, и значението им за вас или другите.
Възложете разумни очаквания
Друга основна причина хората да отлагат е, защото се страхуват от провал или им липсва самоувереност. Този вид мислене е свързан с перфекционизма и синдрома на самозванеца. Отлагате нещата, защото се страхувате, че няма да ги изпълните достатъчно добре, или пък мислите, че ще бъдете разкрити като не заслужаващи позицията, която имате.
Напомнете си, че никой не е съвършен и че не е нужно и вие да бъдете. Признайте, че всъщност може да подкопавате собствения си успех, като отлагате работата по даден проект, защото може да не ви остане време, за да се справите добре с него.
Развийте начин на мислене, фокусиран върху растежа. Така ще затвърдите идеята, че винаги можете да се учите и усъвършенствате. Ако работата ви не е достатъчна добра, гледайте на това като на възможност да се справите по-добре следващия път, а не като на демонстрация на цялостните ви способности.
Направете задачи по-лесни
Друг начин, по който можете да предотвратите отлагането, е като улесните задачите за себе си.
Първо, опитайте да разделите проектите на по-малки задачи. Един от най-ефективните начини да преодолеете отлагането е да правите малки стъпки. Направете списък на елементите, които трябва да изпълните, като започнете с това, което е най-лесно за вас. Можете също да зададете таймер и да работите върху нещо само за 10 или 15 минути. Често ще искате да продължите, защото вече сте започнали работа, и дори да си вземете почивка след това кратко време, можете да генерирате импулс за следващия набор от дейности от вашия дневен ред.
Друг сигурен начин за преодоляване на отлагането е да свържете задачите, които сте склонни да избягвате, със задачите, които изпълнявате редовно. Може би искате да правите няколко упражнения всяка сутрин. Планирайте да правите вашите коремни преси всеки ден точно преди да влезете под душа. Свързването на двете задачи ще ви даде нужната мотивация и инерция, превръщайки дейността, която досега сте отлагали, в част от вашата рутина. Или
Можете също така да намалите отлагането, като първо правите неща, които най-малко харесвате. Силата на волята намалява с течение на времето и с нарастването на умората. По тази причина ако правите по-малко желани неща в началото на деня ще разполагате с по-голяма решителност, за да изпълните задачите, отколкото ако се захванете с тях по-късно, когато сте изтощени.
Обърнете внимание на другите
Друг начин да преодолеете отлагането е да вземете предвид нуждите на другите. Ще почувствате по-високи нива на радост и щастие, когато се чувствате свързани с хората около вас. Използването на емпатия е начин да направите това, както и да намалите отлагането.
Резултатите от вашата работа рядко засягат само вас. Помислете как отлагането на дадена задача поставя вашия колега в затруднение, тъй като той има по-малко време да завърши своята част от проекта. Помислете как резултатите от вашата работа ще ви помогнат да вземете по-добри решения от колегата си или как сътрудничеството ви може да помогне за мотивирането на всеки един от вас, защото сте ангажирани като екип.
Като цяло можете да мотивирате собствените си действия, вземайки предвид тези около вас. В крайна сметка ще се почувствате най-добре, когато предизвиквате себе си и постигате важни неща, дори малко по малко.
…………………
Трейси Брауър, автор на Bring Work to Life by Bringing Life to Work: A Guide for Leaders and Organizations, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.