Заседнали в перфекционизъм

Заседнали в перфекционизъм

Перфекционизмът е етикет, който даваме на необходимостта да продължим да работим по проекти, докато не отстраним абсолютно всички недостатъци или грешки, независимо колко малки са те. Това може да звучи като добро качество, но има няколко проблема, които вървят ръка за ръка с перфекционизма.

На първо място, той кара хората да избягват проекти, с които не смятат, че могат да се справят безгрешно. Второ, перфекционизмът кара хората да отделят твърде много време за всеки един проект, което отнема време от други приоритети. Трето, без значение колко работа сте вложили по даден проект, вероятно има фактори, които не можете да вземете предвид и които в даден момент ще изискват от вас да направите промени. Ако сте перфекционист има три неща, които можете да направите, за да престанете да отделяте толкова много време на всяка една задача и да се научите да продължавате напред:

Компромис между усилието и точността

Когато сте под контрола на перфекционизма, текущият проект, върху който работите, има предимство. В резултат на това често пропускате да вземете предвид други възможности. Това означава, че не мислите за всички други неща, които бихте могли да правите, докато усъвършенствате продукта, върху който сте фокусирате в момента.

Изключително важно е да осъзнаете, че повечето от нещата, които правите, не заслужават най-добрите ви усилия. В повечето случаи правилният подход е да вършите работа, която е достатъчно добра, за да задоволи ситуацията. А това означава, че трябва да се научите да намират компромис между усилието и точността. Знаете, че колкото повече работите по даден проект, толкова по-вероятно е да го подобрите. Ключът е да положите точното количество усилия, за да направите проекта приемлив, така че да запазите времето си за други приоритети.

Ако винаги вършите работа, която е напълно приемлива, тогава вероятно отделяте твърде много време за повечето проекти, с които се занимавате. Понякога трябва да положите по-малко усилия за нещо, за да определите къде е границата между „твърде малко усилия“ и „твърде много усилия“. Започнете със задачи, които не са от решаващо значение. Завършете работата по тях, преди да стигнете до онова ниво, което смятате за приемливо, и проверете каква реакция ще получите от другите. Обикновено ще откриете, че сте свършили добра работа. Можете да използвате тази информация, за да отделите по-малко време за подобни проекти, когато отново си имате работа с тях.

Като се упражнявате върху проекти, които не са от ключово значение, вие можете да си позволите да правите грешки, които не носят сериозни последици. Това също ще ви даде повече увереност за вашите по-важни проекти и ще ви позволи да влагате по-малко усилия и в тях.

Подхождайте към проектите като към софтуер

Една от причините перфекционизмът да пуска корени е, че често се отнасяме към проектите си като към хардуер. Ако произвеждате телевизори, компютри или блендери, тогава продуктът, който създавате, в общи линии е толкова добър, колкото някога ще бъде, когато напусне фабриката. Разбира се, може да има някои актуализации на фърмуера, които можете да направите на някои устройства, но компонентите mu ще започнат да деградират, веднага щом започне да се използва. В резултат на това, ако закупите хардуер и той има проблем, искате да го върнете и да получите нов.

Софтуерът обаче е проектиран с идеята за непрекъснато подобряване. Ако закупите приложение и след това следващата седмица разработчикът поправи някои грешки и добави функции, вие сте доволни от промяната и сте щастливи, че проблемите са били премахнати.

Повечето проекти, по които работите, приличат повече на софтуер, отколкото на хардуер. Ако създадете нещо, което не е перфектно, вероятно можете да го поправите, след като откриете някакви недостатъци. Можете също така да отговорите на проблеми, които са излезли наяве едва след стартирането на проекта, както и да адресирате промени в света, които не са били очаквани.

Красотата на този подход е, че не е нужно да се чувствате така, сякаш трябва да получите отлична оценка за вашия проект, когато той бъде представен за първи път пред света. Вместо това просто трябва да създадете нещо, което получава положителна оценка. След това можете да продължите да го подобрявате с течение на времето по начини, които отговарят на това, от което наистина се нуждаят хората, обслужвани от вас и вашия продукт.

Потърсете помощ от колега

Понякога, въпреки че знаете, че трябва да завършите проект, преди да е 100% перфектен, просто не можете да го направите. В тези моменти може да имате нужда от помощ. По-конкретно, трябва да намерите колега, който е добър в това, което прави, но има и опит в реализирането на проекти.

След това трябва да упълномощите колегата си да ви каже, когато сте готови. Давайте му редовни актуализации за напредъка, който сте постигнали по вашия проект. Обяснете, че разчитате на него да ви каже кога проектът е достатъчно добър, за да завършите. Най-важното е, че след като поемете този ангажимент, трябва да се вслушате в думите на вашия колега.

Предоставянето на контрола върху проекта върху някои друг може да ви накара да се чувствате некомфортно, но голяма част от перфекционизма за при много хора идва от това, че не искат да загубят контрол над проект, с който се идентифицират. Докато все още работят по него, те имат ниво на контрол, което изчезва веднага щом проектът бъде завършен. Да се научите да се отказвате от дадени проекти е част от умението да надскочите перфекционизма. Да накарате колега да помогне за това е добра първа стъпка по този път.

………….

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Научете мозъка си на по-добри навици
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.