Защо е толкова трудно да пресечеш финалната линия?

Защо е толкова трудно да пресечеш финалната линия?

След като майка ни почина, сестра ми и аз почистихме нейната стая за занаяти и открихме шкафове и чекмеджета, пълни с проекти, които никога не са били завършени, а някои - дори започнати. Тогава си помислих: „Защо тя не можеше да довършва нещата?“

Наскоро се огледах в собствената си къща и осъзнах, че ябълката не пада далеч от дървото. Консумативи за акварел в шкаф ме чакат да се вдъхновя. На нощното ми шкафче се трупат книги с интересни заглавия. А абонаментът за онлайн клас все още не е стартиран.

Готова съм да се обзаложа, че и вие имате някои недовършени неща. Защо хората се затрудняват толкова с преминаването на финалната линия? Вероятно става въпрос за изчакване на идеалния момент.

„Въобразяваме си, че ще има момент, в който сме подредили живота си“, казва Оливър Бъркеман, автор на „Meditations For Mortals: Four Weeks to Embrace Your Limitations and Find Time for What Counts“. „Това търсене на контрол ни разсейва, но това всъщност не е нещо, което можем да достигнем като хора. Винаги ще има твърде много работа. Никога няма да се почувствате напълно готови да започнете интересни нови начинания“, добавя той.

Бъркеман казва, че сякаш има пречка между нас и предприемането на действия. Смятаме, че първо трябва да решим този проблем или да решим онзи проблем и след това ще сме готови да започнем и завършим проекта, с който искаме да се захванем.

Защо не довършвате нещата

Според Бъркеман има две основни причини, поради които на хората им е трудно да завършват нещата, като и двете говорят за проблема с нежеланието да признаем нашата ограничена природа като човешки същества. Първият е, че в самото начало на всеки проект чувствате, че вашите перфекционистични фантазии могат да се сбъднат.

„Чувствате, че този път всичко може да мине блестящо“, казва Бъркеман. „Когато започнете да стигаш до трудните части обаче е много изкушаващо да оставите всичко и да започнете нещо друго. Можете да поддържате тази фантазия за перфекционизъм жива с цената на това никога да не завършите нещо“, обяснява той.

Втората причина е, че на дълбоко ниво, самият факт, че имате много проекти, ви кара да се чувствате като важни. „Ако 10 различни човека чакат неща от теб, тогава трябва да си наистина важен“, казва Бъркеман. „Има някаква странна логика в нас, която казва: „Ако ми трябват години и години и години, за да завърша всички тези неща, които искам да направя през живота си, тогава трябва да имам нужните години, за да завърша всичко. Това е почти като отричане на смъртността“, добавя той.

В резултат съществува истински стимул да започнете нови неща. Това обаче е изтощителен и демотивиращ начин на живот, защото никога не получавате удовлетворение от действителното завършване на нещата, изпращането им в света и чувството, че сте постигнали нещо.

Започнете да завършвате нещата

Първата стъпка, за да станете по-добри в завършването на задачите, е да признаете, че практиката да държите вратата отворена за много проекти не ви е от полза. Бъркеман казва, че това успокоява безпокойството от желанието нещата да са перфектни, докато разбирате, че този начин на мислене ви предпазва от дълбокото удовлетворение от завършването. „Доста често това, което променя поведението, е когато видите това разграничение“, казва той.

За да станете по-добри в завършването на нещата, трябва да предефинирате какво означава „завършване“, обяснява Бъркеман. „Ако проектът е да напиша книга, може да си помислите: „Трябва да завърша книгата. Това наистина се случва в крайна сметка, но това е много, много голямо нещо“, добавя той.

Вместо това разбийте голям проект на по-малки части, междинни цели и етапи. След това подходете към всяко парче от пъзела като към собствено завършено нещо.

„Работата с ежедневни резултати премахва драмата от цялата ситуация. Вместо завършена книга, може да е да подготвите структурата на втора глава. След това празнувайте малките си победи. Можете да получите изненадващо голяма част от енергията и удовлетворението, идващи от завършването на проект, когато се справите с малка част от него.

Друг инструмент, от който може да се възползвате, е да отделите време за довършване на проекти. Бъркеман препоръчва техника, предложена от мотивационния треньор Стив Чандлър, автор на „Time Warrior“, при която посвещавате един ден в седмицата или месеца на завършване на недовършена работа.

„Вържете толкова много неща в живота и работата си, колкото се сетите“, казва Бъркеман. „Мислите, че ще бъдете изтощени от такова изтощително упражнение, но ще се почувствате толкова енергизирани, че всички тези изтичания на енергия и внимание в живота ви са били преодолени.“

И накрая, осъзнайте, че изоставянето на нещата може да бъде форма на довършване, ако го правите съзнателно и умишлено, казва Бъркеман. „Решете: „Премахвам това от списъка си с амбиции“, казва той.

……………

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ