Изследователи търсят в изкуствения интелект възможност за общуване с животни като д-р Дулитъл
Учените Йоси Йовел и Одед Рехави от университета в Тел Авив в Израел обясняват какви препятствия срещат разработчиците на изкуствен интерект /ИИ/ при общуването с животни, съобщава Current Biology. Алгоритмите за обработка на човешката реч стават все по-прецизни и това в крайна сметка може да доведе до създаването на ИИ за комуникация с животни.
За да изпълни тази задача, невронната мрежа трябва да използва собствените сигнали на животното, които то използва за комуникация. Тоест, домашните любимци не трябва да научават нови сигнали, както при обучението. Освен това тези сигнали трябва да се използват от животното в различни поведенчески контексти, не само по време на игра или заплашителни ситуации. По този начин учените вече знаят как да общуват, например, с птици, възпроизвеждайки им естествен алармен сигнал.
И накрая, сигналът трябва да предизвика измерим отговор от животното, сякаш комуникира с роднина, а не с машина. За пример разработчиците дават медоносната пчела. Тези насекоми съобщават местоположението на храната на колонията чрез танц. Преди това биолозите успяха да дешифрират този танц и да създадат роботизирана пчела, която може да води животни до определено място.
Но дори изпълнението на всички горепосочени точки няма да помогне за създаването на ИИ за комуникация с животни на нивото, за което собствениците на домашни любимци мечтаят, обясниха авторите. „Въпреки че един ден алгоритъмът ще може да ни каже, че домашна котка изразява любов или разочарование, може да нямаме възможност да я попитаме как се чувства“, обясняват авторите. Изследователите добавиха, че дори ако силата на ИИ се увеличи „с фактор милион“, някои от бариерите, които в момента пречат на разговора с животни, ще останат. Комуникацията с примати може да бъде по-лесна за овладяване, тъй като е най-близка до човешката комуникация. Но ИИ-моделите все още ще трябва да бъдат разиграни върху огромни количества данни, което изисква дългосрочно наблюдение на примати в дивата природа. Авторите на публикацията вярват, че в бъдеще ИИ може да се използва за по-добро разбиране на комуникацията между животните, но те заключават, че няма да позволи на хората да общуват с животни като д-р Дулитъл.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.