Мъск очаква изкуственият интелект ще надмине човешкия до 2 г. Според шефа на Baidu това ще стане след поне 10 г.

Мъск очаква изкуственият интелект ще надмине човешкия до 2 г. Според шефа на Baidu това ще стане след поне 10 г.

Главният изпълнителен директор на китайския технологичен гигант Baidu Робин Ли смята, че появата на изкуствен интелект, който е по-умен от хората, е на разстояние от повече от 10 години, въпреки че американският милиардер Илон Мъск прогнозира, че ще се появи много скоро.

Изкуствения общ интелект (AGI) в общи линии се отнася до ИИ, който е равнопоставен или по-напреднал от човешкият.

Шефът на Tesla Мъск каза тази година, че AGI вероятно ще бъде наличен до 2026 г. Изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман заяви през януари, че AGI може да бъде разработен в „сравнително близко бъдеще“.

Ли, чиято компания Baidu е един от водещите играчи в сферата на изкуствения интелект в Китай, заяви, че това не е реалистично.

„До AGI остават още доста години. Днес много хора говорят за AGI и] казват ... вероятно след две години, вероятно след пет години. Мисля, че това ще стане след повече от 10 години“, каза Ли по време на конференцията VivaTech в Париж.

„По дефиниция AGI предвижда компютърът или ИИ да могат да бъдат толкова интелигентни, колкото и хората, нали? Или понякога по-умни.. А днешните най-мощни модели са далеч от това. Как се постига това ниво на интелигентност? Не знаем“, добави той.

Ли призова за по-бързо темпо на развитие на ИИ.

„Моите опасения са, че ИИ технологията не се подобрява достатъчно бързо. Всички са шокирани колко бързо се е развила технологията през последните няколко години. Но за мен все още не е достатъчно бързо. Твърде бавно е“, категоричен е той.

ИИ растеж

Baidu миналата година пусна своя чатбот Ernie, базиран на едноименния голям езиков модел на компанията.

Китайските фирми, включително Baidu, Alibaba и Tencent, инвестират сериозно в свои собствени модели на изкуствен интелект, подобно на американските си колеги.

Ли каза, че има голяма разлика между разработването на технологията в САЩ и в Китай. В САЩ и Европа компаниите се фокусират върху „представянето на най-мощния, най-модерния модел“ , Но в Китай фокусът е върху приложенията на технологията.

Въпреки това главният изпълнителен директор на Baidu каза, че в момента няма „убийствено приложение“ за ИИ.

„Днес, в мобилната ера, имате приложения като Instagram, YouTube, TikTok. Дневните активни потребители са от порядъка на няколко 100 милиона до милиард потребители, нали? Все още не виждаме това при приложенията за изкуствен интелект . Не виждаме това в САЩ, не виждаме това в Китай. Не виждаме това в Европа“, каза Ли.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ