4 ораторски трика, които трябва да пробвате
Ако самата фраза „говорене пред публика“ предизвиква тревожни спазми в стомаха ви, Зак Холман – софтуерен специалист от GitHub – напълно ви съчувства. Затова тази седмица той пусна сайта speaking.io, предназначен специално за хората, които се плашат от публичните представяния повече и от смъртта.
Холман предлага чудесни съвети за това как да преодолеем страха си, да подготвим добра реч и да поддържаме интереса на слушателите си. „Говоренето е просто още едно умение“, успокоява той. Ето и някои от съветите му за това как бизнес лидерите могат да подобрят презентационните си умения.
Помнете, че разказвате история
Най-добрите оратори съзнават, че разказват истории на слушателите си. Презентациите не бива да бъдат прекалено академични и сухи. Трябва да бъдете и мъничко забавни, съветва Холман. Когато пишете речта си, не забравяйте да се фокусирате върху елементите, които на самите вас би ви било интересно да чуете. Бъдете брутално честни със себе си за това дали съдържанието ви е увлекателно, или не. И още един съвет – опитайте да се запишете как репетирате речта си на видео, за да видите с очите си дали презентацията ви грабва вниманието.
Нека е просто
Всяка реч трябва да се дестилира до най-опростения вариант на тезата, която представя, за да може публиката да запомни информацията. Когато някой ви показва слайдове с по 100 различни точки, не само ви доскучава, но и нищо не разбирате. Следвайте правилото „По 3“ - групирайте данните на малки „китки“ по три наведнъж и разказвайте нещо завладяващо между отделните групички.
Учете се от другите
Едно е да се учиш чрез практика, но истинският напредък се постига, когато се учим от майсторите. Холман признава, че е голям фен на Apple. След като изгледал серия клипове с презентациите на Стив Джобс в YouTube, той разказва, че започнал да усеща какво иска публиката. „Джобс беше бавен, говореше просто и насочено. Знаеше също как да вкара този „уау фактор“, който прави една реч запомняща се. В много отношения Джобс бе идеалният оратор“ смята Холман.
Повтаряйте се
Целта ви никога не бива да бъде да натъпчете в речта си всичката възможна информация! Затова, освен че трябва да отметнете основните си точки, трябва и непрекъснато да се повтаряте, съветва Холман. „Повторението е едно от нещата, които ни правят добри разказвачи“, смята той. „Любимите ми комици разказват една шега в началото, после се връщат към нея и я променят, допълват и коментират в хода на представлението си. Това е много мощен стимулант за публиката, защото й помага да следва това, което й разказвате.“
По материали от сп. „Инк“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.