Да живеем по ръба на възможностите си

Да живеем по ръба на възможностите си

Страхът, който изживяваш, когато се движиш по ръба на възможностите си, разширява пределите ти.

Робин Шарма

В началото на годината, основната дума, която се носи из въздуха в офиса е планиране. Ясно е, че добрите мениджъри вече са изградили своите стратегически планове за настъпилата година, следват зададената посока и следят за реализацията им.

Преди дни ми попадна една книга - „ Lean – мислене или как да печелим повече , с по- малко усилия”. В нея авторите Джеймс Уомак и Даниел Джоунс,  представят нов тип мениджърски подход и мислене, които могат да изведат , компанията на много по- високи нива на развитие, без традиционното свиване на разходи и намаляване на броя на работните места.

В книгата се  посочват няколко основни стъпки определящи характера на lean- мисленето .
      1.  Определи стойността

  1. Реализирай връзките,
  2. Създай непрекъснат поток
  3. Създай изтегляне на стойността
  4. Преследвай съвършенство

Не бих говорила дълго за тази книга. Тя е достъпна за всеки и вероятно, ще представлява интерес заради по-специфичния подход, който предлага. Стана ми любопитно обаче, дали предложените основни елементи на този начин на мислене са приложими не само в работна среда, а и в останалата част от живота ни. Това, което сме ние в офис, но не в производствения процес. В отношенията с приятелите - тези, които смятаме за значими и тези които са просто познати. В отношенията в семейството и докато общуваме с любимите си хора и с децата си!

Определи стойността

Всеки от нас има приоритети. Цели, хора и дейности, които смятаме за значими и са нашия двигател в ежедневието ни.Те ни карат да ставаме сутрин,  изпълнени с енергия и готови да се гмурнем във водовъртежа на ежеднивието. Хора, заради разговора, с които ще прекъснем бизнес среща. Действия, които ни носят такава радост и удовлетворения, че заради тях оставаме до късно в работата или уморени след дълъг работен ден все пак намираме сили за тях. Те са големите камъни в буркана онзи професор, който попитал студентите си дали този съд наистина е пълен. Да, дори да е пълен само с това съдът на живота ни е с голяма стойност. Той ни кара да намираме смисъл във всичко, което правим.

Реализирай връзките

Човешките отношения са сложен процес на общуване, в което оставяме следа у другите и те ни бележат завинаги. Някои оставят трайни следи. Раждаме се в тяхната компания и откриваме света отново с тяхна помощ, но и през нашите очи. Те ни помагат да проходим - физически и емоционално, понякога, дори и в работата. Когато се почувстваме уверени, сами поемаме ръчичката на тези, които идват след нас. През цялото време, ако имаме това  щастие, винаги има някой около нас, който споделя живота ни и ни се доверява за да споделим неговия. Често се случва да попаднем на хора, които ни нараняват. Или ние го правим, може би дори и незъзнателно, но както източните философи твърдят, нито една среща не е случайна. Тя е част от живота ни, защото това е нашето житейско училище.

Факт е, че животът ни предлага срещи и взаимоотношения, от които наистина имаме нужда. Как ще ги развием, ще успеем ли да открием стойностните хора и да ги задържим, зависи изцяло от нас.

Създай непрекаснат поток

В света на производството на стоки и услуги, това е стройна последователност от действия, които водят досъздаването на нов продукт или услуга с възможно най-ефективни  подходи и без прекъсване на процеса. Времето се използва рационално и не за сметка на качеството.

Това определение,  със сигурност може да бъде пренесено към нашето развитие - професионално и интелектуално. Иначе казано – НЕ СПИРАЙ ДА УЧИШ ! От детската мечта - кавъв да стана, до това, което съм сега като професионалист. Какви умения притежавам? Колто добър съм в това, което правя? Как да постигна повече? Какво още ми е нужно за да го направя? Отговорът на тези въпроси създава потокът на нашето развитие.  Ако перефразираме Сократ – всеки ден преоткриваме: Аз знам колко още не знам.

Понякога, намаляваме скоростта, понякога дори натискаме спирачка. Важно е, да не изпускаме от поглед хоризонта. Защото, когато отново усетим движението,  винаги има посока, към която да се стремим.

 Създай изтегляне на стойността във времето

Запазване на качеството чрез различни подходи – самодисциплина , състезание между малки екипи с общи цели и стремеж към създаване на kaizen – японски термин използван в lean-подхода, който представлява търсене на решения, как да направим нещата по-добри.

Отнесено към живота ни, това определя движещите сили на нашето развитие.

И действително - едва ли можем да постигнем нещо, каквото и да е то, без да предприемем необходимите действия и да ги прилагаме системно. А за това са  нужни самодисциплина и конкуренция – състезание със самите себе си, в опита да станем по-добри.

Преследвай съвършенство

Всички сме имали своите кумири - велики личности, постигнали световна слава, на които често сме се опитвали да приличаме. Не е нужно да ги копираме, достатъчно е само да се вдъхновим от тях и това може да бъде нашият катализатор, бясната кинетична енергия, която може да извади на повърхността възможности, каквито не сме и допускали ,че притежаваме.

Да се стремиш към съвършенство , не в смисъла на ефирната илюзия за безупречност, а като опит да постигнеш по-добрата версия на себе си. Тази фраза вече звучи като клише, зарази честата й употреба, но може би, най-точно описва онова, към което трябва да се стремим за да постигнем по-доброто качество на живот във всеки негов аспект - здраве, физическа кондиция, човешки взаимоотношения и професионализъм и многото познания и умения, които са ни нужни за това. Вярвам, че това ни дава възможност да живеем пълноценно!

 

 

  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ