Джак Уелч за компаниите, акционерите и капитализма
Въпрос: За кого съществуват компаниите? Не в юридическия, а във философския смисъл? Някои казват, че е само за акционерите, други – и за служителите. А има и трети, според които компаниите съществуват в интерес на клиентите си. Вие как мислите?
Томохиро Хорибе, Япония
Отговор: Компанията е за акционерите. Те я притежават. Те я контролират. Така е, така е редно да бъде. Не приемай прямотата ми погрешно.Твоят въпрос въобще не е безсмислен.
Компаниите живеят благодарение на отговорните служители и доволните клиенти. Капитализмът се базира на принципа, че акционерите искат компаниите им да печелят; че се стремят към постоянна доходност. А постоянната доходност увеличава доволните клиенти, отговорните служители, преуспяващата общност и здравото общество.
Сега, критиците на капитализма обичат да подчертават, че някои компании въобще не се интересуват от големите принципи на капитализма.
Те изтъкват, че мениджмънтът иска максимална възвращаемост днес – а не след 10 години. И така буквално изцежда своите служители или унищожава околната среда (или извършва цял куп други социални престъпления) с цел да направи големи печалби бързо.
Отгоре на всичко, казват те, много компании плащат на своите изпълнителни директори нелепи суми за постигане на краткосрочни (а твърде често и доста слаби) резултати.
Това, на което се уповава критиката е, че човешката алчност е могъщ и голям недостатък на капиталистическата система. Друга значима критика на капитализма е за това, че акционерите лекомислено се отървават от своите акции.
Твърди се, че повечето от тях са инвестиционни фондове от всякакъв вид, които малко ги е грижа за дългосрочния ръст и доходност.
Капитализмът има своите недостатъци. Но също така има и своите добродетели.
В крайна сметка се оказва, че философския и юридически отговор на твоя въпрос е едни и същ. Компанията съществува, за да обслужва акционерите, които избират борда на директорите, който от своя страна избира мениджмънта, който управлява компанията. Тя е за своите собственици.
Джак Уелч
© Всички права запазени, Harvard Business Publishing
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.