Когато момчетата ставаха предприемачи

Когато момчетата ставаха предприемачи

Ако след Освобождението имаше класация на най-успешните млади предприемачи, Христо Калпакчиев със сигурност щеше да е на нейните челни места. През 1880 г., едва 16-годишен той идва от Етрополе в София, решен да прави свой бизнес. Въпреки относително крехката си възраст младежът има стройна идея какво иска да създаде и как да печели.

Най-напред изтегля кредит и с него купува парцел на днешната улица "Мария Луиза" 103. Това сега е пред гарата, но тогава там са нивите на софиянци. Христо Калпакчиев вдига кирпичено-дървена постройка и в нея създава железарската си работилница. И започва да работи по много и с мисъл как да развива производството, от какво и как може да печели. И така минават още много години, докато създаде своето леярското предприятие "Българско железарско и машиностроително дружество "Струг". С него той поставя началото на българското машиностроене.

Славната история на Христо Калпакчиев и на още десетки български предприемачи, живяли и работили от преди Освобождението до Втората световна война можете да прочетете в "Преди първия милион" - специалното издание на "Мениджър". То вече е на пазара. Абонатите на "Мениджър" го получиха безплатно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"