Когато момчетата ставаха предприемачи

Когато момчетата ставаха предприемачи

Ако след Освобождението имаше класация на най-успешните млади предприемачи, Христо Калпакчиев със сигурност щеше да е на нейните челни места. През 1880 г., едва 16-годишен той идва от Етрополе в София, решен да прави свой бизнес. Въпреки относително крехката си възраст младежът има стройна идея какво иска да създаде и как да печели.

Най-напред изтегля кредит и с него купува парцел на днешната улица "Мария Луиза" 103. Това сега е пред гарата, но тогава там са нивите на софиянци. Христо Калпакчиев вдига кирпичено-дървена постройка и в нея създава железарската си работилница. И започва да работи по много и с мисъл как да развива производството, от какво и как може да печели. И така минават още много години, докато създаде своето леярското предприятие "Българско железарско и машиностроително дружество "Струг". С него той поставя началото на българското машиностроене.

Славната история на Христо Калпакчиев и на още десетки български предприемачи, живяли и работили от преди Освобождението до Втората световна война можете да прочетете в "Преди първия милион" - специалното издание на "Мениджър". То вече е на пазара. Абонатите на "Мениджър" го получиха безплатно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ