Не е толкова трудно да направите добро съвещание

Не е толкова трудно да направите добро съвещание

Научете се да задавате добри въпроси...

 

1. Бъдете кратки и конкретни. Задайте въпроса и после замълчете в очакване на отговор. Избягвайте дълги въведения и подробни обяснения.

2. Задайте “истински” въпрос, а не твърдение, скрито под формата на въпрос, като “Не мислиш ли, че трябва да поискаме от висшето ръководство да подкрепи тази промяна?”.

3. Не задавайте въпроси като адвокат, разпитващ свидетел. Вашата работа е да извлечете информация, която ще помогне в работата на екипа. А не да доказвате, че някой греши. Глупаво и ненужно е да питате “Ханс, не е ли вярно, че подходът на изследването беше погрешен от самото му начало?”.

 

...и да въвличате всички в срещата

1. Когато хората допринасят с идеи, насърчавайте ги (“Кажете ни повече”) и ги подкрепяйте (“Благодаря за това, което казахте”).

2. Понякога вашата най-добра стратегия за улесняване на срещата е просто да запазите мълчание. Ако има добро взаимодействие между участниците, няма нужда вие да казвате каквото и да е. Просто оставете разговора да продължи, стига да върви към някакво положително действие.

3. Задържайте мнението си колкото е възможно по-дълго. Най-добрият подход е да окуражавате и да позволявате на членовете на екипа да изразяват своите гледни точки, преди да споделите знанията си.

4. Бъдете наясно със своето участие. Човекът, който съдейства за протичането на срещата, трябва рядко да бъде доминиращият участник в дискусията. Ако се окаже, че се случва точно така, отстъпете и се опитайте да увлечете останалите.

 

Глен М. Паркър и Робърт Хофман

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ