Общуването с токсични хора е опасно

 Общуването с токсични хора е опасно

Едно от важните неща, над които притежавате пълен контрол, е общуването – можете да избирате кого да допуснете в своя свят, на кого да дадете време или в кого да инвестирате време, както и у кого да търсите идеи, информация и познания. Много рядко хората около нас не ни влияят – те или допринасят за нашите постижения, или ни пречат, или пък направо ни саботират.

Първата полезна тактика за общуване е да елиминираме токсичните личности и саботьорите. Не е лесно да преглътнем факта, че някой наш приятел, роднина или служител спъва развитието ни, но е важно да предприемем нужните мерки, защото колкото повече време прекарваме в обкръжението на хора, които не ни помагат, подкрепят и уважават, а ни завиждат, ненавиждат и вредят, толкова по-безстойностно е това време.

Такива личности не просто убиват минутите, които прекарват с вас в една стая. Много малко са онези, които могат да се абстрахират от всяка мисъл и всяко твърдение или действие на токсичния събеседник. Според една китайска поговорка, ако дори за малко си легнете при мръсните кучета,  вие също ще се събудите с бълхи, които ще ви преследват навсякъде.

Идеите, убежденията, мненията и навиците работят на същия принцип. Общувайки с емоционално или интелектуално токсични хора или некадърници – макар и рядко – вие рискувате някоя бълха да скочи върху вас, да се скрие и едва доловимо да влияе върху продуктивността и представянето ви. Ако креативността, конструктивното ви мислене или представянето ви в работата спадне, значи времето ви е загубило своята стойност.

Личностите, които вредят на вашето общуване, не го правят непременно с лоши намерения. Може всички те да са „добри хора“, но това не значи, че ви се отразяват добре. Шоколадовият кекс не е полезен за диабетиците, дори е отровен. Общуването с личности, които постоянно се опитват да ви натикат парче кекс в устата с думите „Само едно малко парченце“, е също толкова самоубийствено, колкото сами да си опечете такъв кекс.

Има много начини, по които човек може да бъде токсичен и отровен за вас. Много мои клиенти са описвали как отново и отново възникващи спорове с техни служители са ги изтощавали психически, но им се е налагало да се примирят, тъй като, от друга страна, тези служители са били ценни за компанията. Това „от друга страна“ е голям проблем. Много малки фирми назначават на ключови постове дефанзивни хора, които влизат в режим на убиване при всеки опит да им бъде назначен сътрудник, но пък „от друга страна“ са прекрасни.

Има и още един тип токсични хора – типът „опитвали сме го и преди“. Ако зависехме от него, още щяхме да палим свещи, защото Едисън щеше да се е ограничил само до един опит. Съществуват и така наречените „конструктивни критици“, които винаги ни карат да се чувстваме неадекватни или незаслужили, криейки се зад маската на внимателни и доброжелателни съюзници, които ви пазят да не си счупите някой пръст.

От друга страна, конструктивното общуване с находчиви, вдъхновяващи и окуражаващи личности може значително да подобри представянето ви в службата, а оттам и да повиши стойността на вашето време. Стойността на всяка минутка, малко или много, зависи от вашите нагласа и общуване.

Работният потенциал на предприемачите е особено зависим от общуването, тъй като те имат много и разнообразни отговорности, често работят под напрежение и в срокове и страдат от липса на лична свобода. Да играете тази игра с неподходяща психическа нагласа, докато сте отслабени или пострадали от лоши идеи и нагласи в следствие на общуването с токсични хора, е много трудно. Представянето ви се повлиява положително от добрите идеи и нагласи в следствие на общуването с вдъхновяващи личности, които карат трудните начинания да изглеждат лесни.

Казано по-просто, трябва да имате желанието да ограничите количеството безполезно време, прекарано в излишни размишления и общуване с токсични хора, които вредят на продуктивността ви. Но значи ли това, че трябва да прекарвате време единствено с личности, с които винаги постигате пълно съгласие? Не. Всъщност, подобен вид изолация може да е опасен. Но пък наистина е хубаво да избягвате общуването с хора, чиито представи за успеха са диаметрално противоположни на вашите.

Трябва съзнателно да увелите времето, прекарано в конструктивни размишления и разговори. Трябва да се обграждате с амбициозни и успели хора, с победители и шампиони – те ще повлияят положително да представянето ви и ще донесат стойност на времето ви.

Дан. С. Кенеди, писател, стратегически съветник, консултант и бизнес инструктор, за Entrepreneur.com 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ