По-бързо, по-високо, по-силно или най-честите кариерни грешки

По-бързо, по-високо, по-силно или най-честите кариерни грешки

Вие сте в най-силните си години и твърдо решени да се отдадете напълно на кариерата си. В това няма нищо лошо и въобще, негативния отенък на думата „кариерист” е отживелица в днешно време. Но, внимавайте, по пътя, по който сте поели, може да се сблъскате с неочаквани пречки, формулирани от експерти като петте най-често срещани кариерни грешки. Вижте ги и ги обмислете добре, за да напредвате по-лесно.

Грешка 1: работи повече, за да получиш повече!

Работа до късно вечер в офиса, «домашно» за вкъщи, поемане на допълнителни ангажименти - на пръв поглед това е служителят мечта за всеки ръководител. Всъщност, от значение е не количеството, а качеството на свършената работа. Затова, не се учудвайте, ако повишението или материалните бонуси отиват при колегата, който редовно обядва в близкото заведение или си тръгва от работа в приличен час. Той върши не повече, а по-добре работата си.

Грешка 2: да се захванеш с най-сложното

Прието е да се смята, че най-сложните професионални задачи стимулират израстването ни. Да, когато се опитваш да изплуваш от някаква екстремна и непозната ситуация, може би ще се научиш да плуваш. Но ако не се справиш? Веднъж, а след това и още веднъж?

По-разумната стратегия е на първо време да поемате второстепенна роля при сложни проекти. И да спазвате три основни правила на този етап – да слушате, да анализирате и да не се страхувате да задавате въпроси.

 Грешка 3: да не се "разпиляваш"

Тясната специализация по принцип е нещо много полезно в кариерното развитие, но постоянната работа на едно място и само в една сфера е вредно ограничение. По-ценен опит се трупа от непрекъснатото развитие, при което си готов да се пробваш в сродни области на дейност. Така се усвояват вътрешните взаимовръзки между различните сфери на работа в една компания или предприятие. Няма по-добра школа от тази, а резултатът накрая е, че така човек става значително по-ефективен и търсен специалист, от този, който дълго се заседява на едно място.

Грешка 4: учи, учи и пак учи...

В стремежа към самообразоване не бива да се изпада в крайности. Всякакви допълнителни тренинги за повишаване на квалификацията, или пък курс по китайски език за всеки случай са добре дошли, разбира се, стига да не го правите, за да окачите поредната диплома на стената зад гърба си, а да използвате наученото в работата.

Грешка 5: "важното е шефът да е доволен"

Доброто реноме пред ръководството не е най-важната задача в кариерното развитие. Много по-важно е умението да се работи в екип и да се взаимодейства ефективно с колегите. Това води до реалните забележими резултати в работата, които без съмнение ще бъдат оценени и от шефовете.

 По материали от чуждия печат

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ