По-добре да сгрешим, отколкото да си траем

По-добре да сгрешим, отколкото да си траем

"Винаги се изумявам, когато чуя как умни и талантливи хора искат насоки като използват фрази от сорта на: "Какво мислиш, че трябва да направим?" Или: "Как трябва да процедираме сега?"

Да приемем, че сте на мястото, където сте в живота тъкмо, защото сте умни, добре образовани и имате значителен опит в областта, в която работите. Или, вие сте млад, амбициозен и добър в решаването на проблемите. Така или иначе въпросът: "Как да...?" никога не трябва да излиза необмислено от устата ви. Дори и ако сте в позицията на млад кадър, което сякаш априори оправдава поведението ви.

Когато не сте сигурни какво да правите, не започвайте веднага с въпроса „Ами сега...?“, а с това, което знаете и след това поискайте обратна връзка от мениджъра си или останалите колеги.

Запознайте се с Джонатан, млад анализатор в счетоводна компания. Джонатан работи върху изграждането на финансови прогнози за стартиращ бизнес и е объркан. Той няма ясна информация за приходите или допустимия марж на печалбата. Най-лесно е Джонатан да се обезкуражи и да отиде при шефа си за помощ. Но ако аз бях шеф на Джонатан, не бих искал да свърша неговата работа. Бих искал той да дойде при мен с ясно становище и предложения по въпроса.

Иначе какво бихте си помислили за този човек? Дали той е умен? Или пък е глупав? А може би не е мислил достатъчно по въпроса? Вашите предположения ще са точно толкова верни, колкото и моите. Ако имам такъв човек в екипа си, който идва при мен всеки ден с подобни проблеми, няма да ми е никак приятно. Затова следващия път преди първосигнално да отидете и да попитате: „Какво мислиш, че трябва да направим?“ седнете и помислете какво вие можете да направите. И най-лошото предложение е по-добро от пасивното поведение.

Джоуи Гликман за Harvard Business Review

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ