Тактики за оцеляване в офиса
По груби изчисления, в които влизат само часовете, посветени на професията, човек прекарва дванадесет години от живота си на работа. Дванадесет от най-хубавите, силни и активни години, през които се налага да ходи на бизнес-обеди, съвещания, оперативки или просто да съвместява характера си със съвкупността от други различни характери, наречена за по-кратко "колектив".
В името на справедливостта, длъжни сме да отбележим, че това не винаги е лесно и може да ви отрови живота. От друга страна, да напуснете работа (особено сега в кризата) заради колега, който не понасяте и дори не ви е шеф, е обидно.
Ща ви разкажа за няколко типа типа хора в офиса и как е най-добре да се държите с тях.
Фамилиарният
Той не се притеснява да обсъжда на висок глас пред целия офис подробности от личния си живот. По време на съвещание скучае, понеже не му е дадена думата. За да запълни празнината, скоро започва да досажда на съседа си с пикантни историйки на ухо или с иронични коментари под сурдинка по адрес на присъстващите. Фамилиарният тип винаги може да те изненада, но неприятно, с фриволни импровизации от рода на солена шегичка или дебелашки задявки с дамите в офиса.
Защо е опасен? Този тип хора не виждат границата между лично и общо. По тази причина не правят разлика между приятели и колеги, убедени са, че тези с които са си толкова "близки" в офиса са длъжни да ги покрият при професионален гаф например. Ако това не се случи, те ще се обидят на "предателя" и целият офис ще научи за "подлостта" му.
Тактиката е: избягвайте да влизате в диалог с такива хора и не им разказвайте подробности от личния си живот. Пресичайте опитите за фамилиарничане с разговори по работа. Фразата "Извинявай, но в момента съм зает/а, ще си побъбрим по-късно" също работи.
Тайнственият
На пръв поглед изглежда сякаш в живота на този тип има само работа. Никога не му звънят от къщи. Ако пък се случи, той се изнася светкавично на усамотено място, така че никой да не чуе разговора. Никога не се включва в обичайните за всеки офис неформални теми - пътешествия, деца, готварски рецепти. На корпоративни празненаства обикновено стои някъде встрани и след края на официалната част веднага изчезва.
Защо е опасен? Възможно е някой ден да чуете за този човек по телевизията: "Скромен инженер се оказа маниакален убиец".
Спокойно, шегичка! Със зрънце истина. Затвореността в чиста форма действително може да е следствие от психологически проблеми и комплекси. Присъствието на такава "тиха вода" в колектива неизбежно предизвиква дискомфорт в околните.
Тактиката е: не се опитвайте да го превъзпитавате. Не чоплете в душата му и не подхващайте теми за личния му живот. Старайте се да не се шегувате в негово присъствие. Гледайте и да не обсъждате зад гърба му колко е необщителен. Този тип хора възприемат много болезнено коментарите по свой адрес.
"Безпомощният"
Всичко започва от невинната молба за съвет как е правилно да се състави някакъв договор. Без да усетите, безпомощният колега така ви оплита в мрежата си, че вие не само зарязвате преките си задачи и съставяте договора, ами го разпечатвате и го придвижвате по трасето до окончателното му финализиране.
Защо е опасен? Винаги кръжи наоколо с въпроси и молби, което означава, че "краде" от работното ви време и нищо чудно да започнете редовно да замръквате в офиса, за да наваксате собствените си задачи.
Тактиката е: да се превърнете в "некомпетентния" колега, да преглътнете честолюбието си и да се научите да казвате "съжалявам, не зная.".
Самонадеяният
Независимо, че не е наясно какви са фирмените указания за изготвяне на доклад, той ще го направи. На всички упреци: "Защо не поиска помощ?", отговорът ще бъде: "Няма нужда, аз съм най-подготвения". При това, тази самоувереност задължително ще бъде подплатена с разкази за успешните му проекти в тази област на предишната работа.
Защо е опасен? Всеки бизнес е колективно дело. Ако един допусне грешка, а останалите не са я забелязали, много е вероятно наказание да отнесе целият отдел. Ето как нечия излишна самоувереност може да лиши вас от премия.
Тактиката е: пълен контрол над работата на този човек. Веднъж-два пъти седмично е нужно да се заинтересувате с какво се занимава. Ако задачата му е от вашата компетентност, следете какво върши и как го върши.
Кроткият луд
Обикновено този тип хора изглеждат вглъбени в себе си. Но имат и моменти на просветление, в които обичат да засипват колегите си със странни съвети: например, препоръчват да се движите по точно определен маршрут, за да заобиколите опасни енергийни зони.
Защо е опасен? Неговата непредсказуемост понякога може да ви изкара от релсите.
Тактиката е: да поемете дълбоко въздух, да броите до десет и да се отпуснете. Можете също да започнете да записвате "находките" му с цел издаване на бъдещи мемоари. С подобни персонажи няма начин да не оглавите класация на бестселъри.
Звездата
Хората от този тип се обграждат с комфорт: седят на най-хубавото място в офиса, зад най-голямото бюро, с най-мощния компютър. Никога не става ясно по каква логика винаги им се поднася най-доброто и затова често ги подозират в тесни, закулисни връзки с началството. И макар да няма никакви доказателства че е така, звездеещите се колеги се държат надменно-снизходително с останалите. Сякаш само преди час са поиграли тенис с шефа.
Защо е опасен? Офисната звезда ще брани своя статус с цената на всичко. И много лесно може да му се привиди враг във всеки, случайно пресякъл пътя към благата.
Тактиката е: ако усетите, че се задава "конфликт на интереси" с такъв човек, бъдете по-умният и отстъпете: мястото до прозореца на съвещание, нов, по-голям монитор или реда си на опашката в служебното барче.
Ира Павлова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.