Твърдо „НЕ!” на депресията след отпуск

Твърдо „НЕ!” на депресията след отпуск

За едни голямата лятна ваканция току-що е приключила. За други едва сега започва, а на трети им предстои. Общото за всички е един безспорен, научно доказан факт: връщането към обичайния работен ритъм след летен отпуск е като шок за организма. Неслучайно, в първия ден след дългия отдих, мнозина се чувстват по-объркани, уморени и раздразнителни, отколкото преди да излязат във ваканция.

Специалистите посочват няколко причини за т.нар. постваканционен стрес. В групата на психологически обусловените е натрупана умора от професията. Подобна на нея е работата, която не харесваме.

Чисто физиологическите причина за това състояние пък са сривове в денонощния биоритъм, които могат да се дължат на промяната на обичайния географски или климатичен район по време на ваканцията.

В южните ширини страдаме от горещини, задуха, по-високата влажност на въздуха или недостига на кислород. Трябва ни известно време да се адаптираме, като процесът на адаптация е строго индивидуален и зависи от различни фактори: възраст, общо здравословно състояние и т.н.

След завръщането вкъщи започва процес на обратна адаптация, който в доста от случаите протича болезнено. При някои настъпва дезориентация във времето и пространството. Други осезаемо чувстват нервно напрежение, редуващо се с депресия. Сякаш, колкото по-комфортно сте изкарали отдиха, толкова по-тежко протича вработването в нормалния ритъм на ежедневието.

За да избегнете излишното натоварване, психолозите дават няколко ценни препоръки:

- Планирайте отпуска така, че да се върнете вкъщи 3-4 дни преди да тръгнете отново на работа. Така ще можете да нагодите режима си на сън към обичайните часове, да привикнете с градския климат, да се справите на спокойствие с неотложни домашни задачи, сред които и разопаковането на багажа.

- В първите три дни след като отново тръгнете на работа, не бързайте да се „хвърляте в боя”. Използвайте ги да навлезете плавно в ситуацията, която заварвате след отсъствието си, да прегледате по-подробно с какво сте се занимавали преди да отпътувате, да си направите краткосрочен план за действие.

- Независимо колко въодушевени сте от приятната ваканция, избягвайте да споделяте ентусиазирано ярките си впечателния от почивката с колегите си. Може да ги подразните, или да предизвикате завистта им. Бърборенето ви няма да се понрави и на шефа ви, а и не всеки обича да слуша истории. Ако започнете първия си работен ден след отпуск с възторжени призиви всички да видят снимките ви от ваканцията и го завършите с извода : "Колко е ужасно да работиш!", несъзнателно ще изпълните офиса с отрицателна енергия.

- Видът на самия отдих също влияе на адаптирането към работния процес след това. Колкото по-активно почивате в полезния смисъл на това понятие, толкова по-лесно ще ви бъде после. Не приемайте ваканцията като доброволно участие в лагер за угояване или алкохолен маратон. Плувайте, разхождайте се, правете екскурзии, общувайте с интересни хора и събития. И знайте: хората, които спортуват редовно, се адаптират много по-бързо към всякакви промени.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ