Цената на щастието
Кариерата ви е стабилна, постът, който заемате на този етап ви удовлетворява – все пак сте изкачили вече няколко стъпала нагоре в йерархията. И когато наближи денят за заплата, настроението ви неусетно се повишава, а животът ви се струва по-хубав. Вие сте щастливи!
Вероятно вече имате хубав, нов автомобил, с приятелите ходите само в скъпи ресторанти. Притежавате повечето току-що излезли на пазара техно играчки и с усмивка си спомняте романтиката от отминалите години, когато си носехте сандвичи от вкъщи, за да пестите от бизнес обяди.
Но какво се случва по-нататък? Не минава много време и „внушителната заплата” вече не ви се струва достатъчна. Не се чувствате напълно щастливи. Иска ви се да получавате повече, да имате още една кола и т.н.. Кръгът в преследване на финансовото благополучие се затваря.
Може ли да се купи щастието, или то наистина е безценно? Оказва се, че може, като при това цената му не е непостижимо висока.
75 хил. долара годишен доход или техният еквивалент във всяка точка на земята са напълно достатъчни, за да се радва човек на живота, твърдят американски учени. В случая става дума за щастието в най-широкия смисъл на това понятие – за удовлетворението от начина, по който протича живота, а не за моментните настроения.
75 хил. долара годишно е психологическата граница, при която човек започва да мисли, че парите не са проблем, обясняват икономистът Ангъс Дийтън и психологът Даниел Канимън. Колкото по-далеч сме от тази граница, толкова по-малко щастливи се чувстваме, твърдят те. Прехвърлянето й обаче не носи допълнителна радост, категорични са специалистите. „Ако получавате повече от $75 000 годишно и продължавате да искате да сте доволни от живота, състредоточете се върху здравето си, отношенията с приятелите и близките си”, съветва и професорът по психология от университета в Илинойс Едуард Динър.
Той дава и още няколко препоръки как да се радваме на живота, дори и когато не печелим толкова много:
1. Не се сравнявайте и не се състезавайте с другите
Хората със стабилно самочувствие не следят непрекъснато чуждите успехи и провали. Те се самооценяват като правят сравнения между това, което са и това, което са били. Доверяват се на вътрешния си барометър за израстване и благополучие. Още една сериозна причина да не се сравнявате с другите: винаги ще се намери някой, който е по-добре от вас, а това ще е шамар за самочувствието ви!
2. Съсредоточете се върху създаването на живота, който искате
Мислете и се грижете за вас и вашето семейство. Престанете да губите енергия в това да се интересувате непрекъснато какво правят или говорят другите. Не се оплитайте в интриги и напуснете средата на негативните хора.
3. Не съдете! Всеки има право да изживее живота си така, както намери за добре.
4. Не спирайте да учите. Няма цел, която да не можете да постигнете, стига наистина да го искате! Няма непреодолими препятствия! Бъдете позитивни!
5. Радвайте се на малките неща
Колкото повече повтаряте, че не харесвате живота си, толкова повече реалността ще съвпада с вашите негативни мисли и чувства. Във всяка ситуация винаги има нещо положително. Понякога просто е трудно да се открие.
6. Живейте, но не само за себе си
Сигурно ви дразнят клишета от рода на „За да получиш, трябва да дадеш!” Но пък са самата истина. Този, който живее само за себе си, печели за себе си, постепенно ограничава своите възможности до... себе си. Този, които живее и работи с мисъл и за другите, се развива. Тайната на щастието е да даряваш всеки ден себе си на другите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.