15 думи от „Финансовия речник на Дявола“

15 думи от „Финансовия речник на Дявола“

15 думи от „Финансовия речник на Дявола“

Наскоро разследващият журналист на Wall Street Journal, Джейсън Цвайг, издаде нова книга, озаглавена „Финансовият речник на Дявола“. Тя представлява сатиричен речник на финансовите термини, които биват използвани с цел инвестирането да изглежда по-сложно и объркващо, отколкото е необходимо.

За да ни предпази от опитите на Wall Street да ни „оскубе“, сайтът Market Watch е съставил списък с някои от по-интересните и полезни финансови термини и техните шеговити определения. Ето ги и тях:

1. Бичи пазар – период на покачване на цените, който кара много инвеститори да смятат, че коефициентът им на интелигентност е скочил поне толкова, колкото пазарната стойност на техните портфолиа. След неизбежния ценови срив обаче те разбират, че и двете увеличения са били временни.

2. Данни – суров материал, по който Wall Street измисля изопачения за маркетингови цели.

3. Закона Дод-Франк – закон за финансова регулация, постановен през 2010 година, който има за цел да попречи на финансовите институции да стават „прекалено големи, за да фалират“. Единственото, което законът успя да постигне, е да бъде твърде дълъг за четене, твърде сложен за разбиране и твърде заплетен за прилагане.

4. Голям производител – акционерен брокер или застрахователен агент, който „произвежда“ големи комисионни. Терминът обаче е неправилен, тъй като брокерите и агентите не произвеждат комисионни (това го правят клиентите), а просто ги събират.

5. Финансов съветник – Често, човек, който силно се старае да бъде разсъдлив, старателен, компетентен и честен, в който случай предлаганата от него услуга би била безценна. Понякога, човек, който се интересува само от това, да бъде „голям производител“,  което пък означава, че здраво сте загазили.

6. Прогнозиране – опит да се предскаже непредсказуемото чрез измерване на ирелевантното; задача, с която – по един или друг начин – се занимават почти всички в Wall Street.

Тъй като човешкият ум мрази да признава истината, че светът функционира непредвидимо и на произволен принцип, „пророци“ винаги ще се търсят, независимо от тяхната безполезност. Wall Street следва теорията на професора по маркетинг Джей Скот Армстронг, която гласи: „За всеки пророк си има и лапни-шаран.“

В реалния свят, както в метеорологията или спорта, хората, които изготвят прогнозите, обикновено изчисляват вероятността да излязат прави. Прогнозите на Wall Street обаче почти винаги са лишени от вероятности. Както е написал ученият Барух Фишхоф през 1994 година, „Когато и пророците, и клиентът преувеличават качеството на прогнозите, клиентът обикновено е този, който печели надбягването до приюта за бедни“.

7. Дневен търговец – идиот

8. Идиот – виж „дневен търговец“

9. Безразсъден – дума, която използвате при описанието на всеки инвеститор, освен себе си.

10. Опция – правото на покупка или продажба на финансов актив на фиксирана цена в или преди определен момент. От латинското „optio”, което значи „избирам“; дар за брокерите на акции, чиито клиенти не разбират как опциите генерират цяло състояние от комисионни, докато собствениците им е мъчат да зацепят.

11. Потенциален конфликт на интереси – действителен конфликт на интереси

12. Продукт – термин, който съпровожда думата „инвестиционен“ (в „инвестиционен продукт“) с цел придаване на сложност или създаване на илюзията за „софистицираност“. Също както „винения продукт“ е вино, примесен с вода, захар или плодов сок, „инвестиционният продукт“ е „примесен“ с рискови добавки или структурни особености – както и високи такси, – които могат да изненадат нищо неподозиращите.

13. Сигурен – термин, който има за цел да рекламира всяка инвестиция, носеща риск да избухне в лицето ви.

14. Данъчно убежище – сложна инвестиция, която би могла да предпази приходите на инвеститора от високи такси, но със сигурност ще ги изложи на прекомерно високи комисионни.

15. Неограничен облигационен фонд – споделен фонд, специализиран в облигациите, който не налага ограничения върху броя на начините, по който може да разочарова инвеститорите си.   

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ