Докато доларите стават все по-оскъдни, Аржентина залага на юана

Докато доларите стават все по-оскъдни, Аржентина залага на юана

Докато доларите стават все по-оскъдни, Аржентина залага на юана

В Аржентина стана толкова трудно да се намерят щатски долари, че американският гигант за електроуреди Whirlpool Corp. обмисля плащане с китайски юани за внос на части за нова фабрика. Това не е единствената компания, която се готви за подобни стъпки.

В цялата южноамериканска държава намаляващото предлагане на зелени пари кара компаниите да приемат валута, която до неотдавна играеше периферна роля в международната търговия. Тенденцията олицетворява както тежкото финансово състояние на Аржентина, така и амбициите на Китай за юана, пишат Патрик Гилеспи и Игнасио Оливера Дол за Блумбърг.

„Централната банка няма долари, така че се нуждае от спешната помощ, която Китай предлага“, казва Марсело Елизондо, икономист в Буенос Айрес. „За Аржентина нейните валутни връзки с Китай представляват извънредна ситуация, но за Китай това е лост, който може да му позволи да се възползва от геополитическа възможност“, добавя той.

Малко по малко превъзходството на долара в световната търговия намалява, особено в развиващите се страни, като причината за това е съперничеството между САЩ и Китай. Икономическата изолация на Русия след нахлуването й в Украйна също отвори търговски пътища, освободени от доларово влияние, за да се избегнат западни санкции.

Съседна Бразилия, например, също възнамерява да използва повече юани - политическо решение на президента Луиз Инасиу Лула да Силва, които търси алтернативи на щатския долар.

В Аржентина обаче юанът представлява бързо и краткосрочно решение за поддържане на движението на поточните линии, тъй като дългосрочното планиране е изправено пред нарастваща инфлация и променлива политика.

Китай наскоро позволи на Аржентина да използва повече от половината от валутна суап линия на стойност 18 милиарда долара, за да подкрепи търговията между Пекин и Буенос Айрес. Двете нации споделят двустранно споразумение за суап от 2009 г., което е замислено като вид застрахователна полица за укрепване на чуждестранните резерви по време на кризи на ликвидността.

„Единствената възможност, която остава на страната, е да получи достъп до юани от китайската суап линия“, каза Мария Кастилиони, директор на консултантската фирма C&T Asesores в Буенос Айрес.

Повече от 500 аржентински компании са поискали да плащат за внос в юани, включително производители на електроника, авточасти и текстил, както и петролни и минни фирми, сочат данни на митническата агенция на страната.

Длъжностни лица също са разрешили вносни плащания в китайска валута, еквивалентни на 2,9 милиарда долара, според централната банка. През първите 10 дни на юни трансакциите с юани на валутния пазар на Аржентина възлизат на около 285 млн. долара - двойно повече, отколкото през целия май.

Освен това делът на трансакциите в юани на пазара на чуждестранна валута в Аржентина наскоро достигна дневен рекорд от 28%, в сравнение с 5% миналия месец, според данни от Mercado Abierto Electrónico - една от най-големите борси в страната.

Базираният в Мичиган производител на домакински уреди Whirlpool е сред компаниите в Аржентина, които сега смятат да използват юани вместо долари. Миналата година компанията инвестира 52 милиона долара във фабриката за производство на перални машини и други продукти в близост до Буенос Айрес.

Сега, изпитвайки затруднения с вноса на фона на недостига на долари и след временни прекратявания на работата в завода, компанията обмисля да плаща за някои суровини в юани, за да осигури стабилно снабдяване с ключови електронни части.

„Ние трябваше да спрем работата в завода в някои моменти и това не е добре за бизнеса, производителността или качеството“, казва Хуан Карлос Пуенте, президент на Whirlpool Latin America.

„Работим, за да видим как можем да използваме този нови потици, за да можем да продължим да внасяме материали“, добавя той, като, че смяната на валутите „не е лесна“.

Ако се придвижи напред с плана, Whirlpool ще се присъедини към редиците на аржентински компании като Mirgor и Newsan, които са платили за внос на стойност 630 милиона долара между май и август, използвайки юани, според митническата агенция на Аржентина. Други компании се редят на опашка за юани, тъй като централната банка принуждава фирмите да намерят собствено финансиране в долари в чужбина, преди да чакат месеци, за да се възползват от местния валутен пазар.

Валутата на Аржентина е загубила половината от стойността си през последните 12 месеца, което е най-лошото представяне на нововъзникващите пазари през този период. Резервите на централната банка в долари са на най-ниското си ниво от 2016 г. насам и когато се премахне суап линията, златото и многостранното финансиране, нейните ликвидни парични резерви всъщност са на отрицателна територия.

Като знак за натиск върху песото правителството в сряда съобщи, че търговският му дефицит през май е достигнал 1,2 млрд. долара, което е най-голямата цифра на червено от 2018 г. насам, когато избухна валутна криза.

На този фон Китай насърчава юана като алтернатива на долара наред с други стъпки за разширяване на ролята си в глобалната финансова система, включително постепенното отваряне на китайските финансови пазари и излизането на властите от редовната валутна интервенция.

Народната банка на Китай е подписала споразумения за валутен суап с около 40 държави през годините и непрекъснато разширява своята новосъздадена местна мрежа от трансгранични платежни системи в юани, известна като CIPS.

Желанието на Аржентина да плати сметките в юани идва в момент, когато правителствени служители преговарят с Международния валутен фонд за повече авансови средства от програмата за помощ на страната в размер на 44 милиарда долара. Аржентина обаче не изпълнява нито една от ключовите цели на МВФ, след като рекордна суша унищожи износ на реколта на стойност около 20 млрд. долара, изостряйки недостига на долари. От краткосрочно решение в момента на криза, изглежда че юанът може да придобие по-дълготрайна роля в Аржентина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ